reklama
hledat uživatel
       

Dokud to nesníš, tak…

Na tuto větu si každý odmala pamatuje. Babičce či mamince udělal radost jen dokonale "vyzobaný" talíř, nevědomky v nás tak podporovaly přejídání a překonávání pocitu sytosti.

Nesprávná strava

Za obezitu je v první řadě zodpovědná nesprávná strava. Největší chyby se děti dopouští ihned po probuzení. Zapomínají totiž na snídani, respektive na ni ve spěchu nemají čas. Veškerou energii tak během dopoledne berou z tukových zásob a poté co se nají, se jim tato energie zpět ukládá znovu v podobě tuku. Ke svačině si jen některé děti nosí jídlo z domova, po ránu jim rodiče často nestihnou připravit svačinu a děti si nakupují po cestě do školy sladké nápoje a nezdravé majonézové bagety, případně ve škole plení automaty na sladkosti.

Oběd se odbývá ve školní jídelně. Děti příliš neholdují polévkám, které je jednak zčásti zasytí a jednak jim dodají tekutiny, naopak si často přidávají omáčky, knedlíky i sladké varianty obědů, zdravá zelenina zůstává na talířích bez povšimnutí.

Po škole děti odcházejí domů a odpoledne i podvečer tráví u televize, mezitím se v kuchyni připravuje rychlá večeře, například hranolky, smažená vajíčka, chleby s majonézovými pomazánkami, apod. Takový stravovací režim není pro děti nejlepší.

Málo pohybu

Hodiny tělocviku jsou pro tlouštíky utrpením, oproti mrštnějším spolužákům zaostávají a často již mohou mít problémy s pohybovým aparátem, které jsou již důsledkem nadměrné hmotnosti, a jsou z lékařských důvodů od tělocviku osvobozeni. Takoví školáci se mohou stát terčem posměchu, který se na jejich dušičce může neblaze podepsat. Přesto po poradě s rehabilitační sestrou jistě lze nalézt pohybovou aktivitu, která by dětem vyhovovala.

Jak zjistíme, zda má naše dítě nadváhu?

Nadváhu můžeme nejpřesněji zjistit pomocí lékařského vyšetření. Různé výpočty poměru výšky a váhy těla nejsou totiž u dětí aplikovatelné. Můžeme se setkat s dětmi, které mají silnou kostru, vyvinuté svaly a tím pádem i vyšší hmotnost, než jejich stejně vysocí vrstevníci, a zde o obezitě hovořit nemůžeme. Naopak existují děti, které mají kostru slabou, svalstvo ochablé a váhu v podstatě normální, avšak lékařské vyšetření může obezitu odhalit. Lékaři jednak měří tloušťku podkožní vrstvy tuku, ale také provádí krevní rozbory.

Co hrozí dětem s nadváhou?

S věkem se u dětí může rozvinout vysoký krevní tlak, ateroskleróza, ale také nebezpečná cukrovka. Velmi běžná je páteřní skolióza či kyfóza. Psychické problémy jsou pro baculaté školáky také typické.

Jak pomoci dětem zhubnout?

Návštěva lékaře je v tomto případě jistě na místě. Je ovšem nutné předělat řád celé rodiny, přivstat si a zavést snídaně, dětem připravovat zdravé svačiny, večer podávat lehké večeře. Dětem pomozme najít pro ně vhodnou pohybovou aktivitu, které by se v průběhu týdne mohly věnovat, vhodné je například plavání. Pokud má dítě školu relativně blízko, není také nutné, aby jezdilo autobusem, výtah může vyměnit za schody. O víkendu s dětmi choďme na pěší túry, vyražme na kolo. Takový režim jistě prospěje celé rodině.

Možná je dobré zvážit poradu s psychologem, kterak dítěti vysvětlit, jak a proč bude hubnout. Jistě nechceme, aby naopak za nedlouho trpělo některou z poruch příjmu potravy.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • Morgan
  Morgan

  špatná strava

  To je přesně ono, v současné době dětem chybí pohyb - většinou si sednou k televizi nebo za počítač a hrají hry místo toho, aby byly venku. A dalším nešvarem je, že vynechávají snídani - nejdůležitejší jídlo dne. Pak sní na co přijdou a ani se ve škole nemohou soustředit. Je to tak těžké otevřít krabici s Nesquikem, Chocapicem nebo jinými cereáliemi které jsou připravené raz dva? Přidat mléko nebo jogurt a je snídaně na stole!!!

  16.04.2008 11:41:48

  • Míša
   Míša

   Re: špatná strava

   Naprosto souhlasím!!!! Ale chyba je většinou v rodičích, kteří "aby měli klid" raději dítě za ten počítač nebo k filmu posadí. Pokud je aktivní rodina, je aktivní i dítě, ono všechno se vším souvisí. A považuji za špatný i názor: "Však ono to dítě jednou z toho vyroste"...z tloušťky se většinou nevyroste, je třeba změnit režim ve stravování, jinak to nejde. Špatné návyky a kila si pak s sebou nesou děti až do dospělosti. Nemluvě o jiných zdravotních problémech .....

   16.04.2008 13:24:01

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Máte doma potomka s nadváhou?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.