reklama
hledat uživatel
       

Historie vzniku tea tree oleje

Melaleuca alternifolia je stálezelený strom, který dosahuje výšky i přes 5m a šířky přes 3,5m. Listy jsou sytě zelené, čárkovité, dlouhé asi 3 - 5cm a nádherně voní po citrusech. Kajeput střídavolistý kvete pozdě na jaře a v létě bílými květy. Jeho domovinou je severovýchodní pobřeží státu Nový jižní Wales v Austrálii. Domorodci používají rozdrcené listy stromu na obklady. Pro Evropany ho objevil kapitán Cook se svou výpravou roku 1770 a poprvé jej skutečně použil k přípravě čaje. Ale až ve 20. a 30. letech 20. století výzkumník Arthur Penfold publikoval první zprávu o antimikrobiálním účinku této rostliny.

Melaleuca alternifolia se dá pěstovat i na naší zahrádce, ovšem není mrazuvzdorný, a proto může být venku jen přes léto. Zimovat musí třeba v zimní zahradě. Rozmnožuje se semeny nebo řízky. Z 1 tuny listů se vydestiluje pouze asi 10l oleje.

Melaleuca alternifolia a lékařské využití 

Olej Tea Tree se používá k léčbě téměř všech typů infekcí, používá se ke zmírnění kašle, na revma a revmatické bolesti, na bolesti hlavy, desinfikuje dýchací cesty, používá se na dechové potíže astma a na suchou mostní sliznici. Dále při potížích kůže - popálení, kousnutí hmyzem, na kuří oko, mozoly, puchýře, praskání a odlupování kůže, lupénku či různé ekzémy, nadměrné pocení nohou, ústní vředy, opary či mírné projevy akné nebo při nadměrné tvorbě lupů. Produkty vyrobené z tohoto oleje ničí chorobné bakterie přímo na pokožce a nenarušují její normální bakteriofloru. Olej Tea Tree má schopnost proniknout do poškozených tkání a svůj účinek zvyšuje v přítomnosti krve přímo v zanícených ranách. Je také vhodný k léčbě různých ženských (gynekologických) obtíží. Tea Tree olej je účinný i proti bakterii staphylococcus aureus (včetně MRSA) a jde o nejúčinnější desinfekční prostředek. Oleje Tea Tree se využívá i při masážích a aromaterapii.

Tea tree olej a zdravotní riziko

Tea tree oil je toxický při požití. Může způsobit otupělost, zmatenost, halucinace, poruchy rovnováhy, slabost, zvracení, průjem, abnormality krevních buněk a vážné vyrážky. Je nutné ho uschovávat mimo dosahu dětí.

Foto: Photos.comPřidat příspěvek k článku Melaleuca alternifolia - základ Tea tree oleje

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.