reklama
hledat uživatel
       

Počínaje meditační, jógovou metodou, až po esoteriku. Nejlepší vysvětlení je, se kterým může každý z nás souhlasit, že energii vnímáme, když nám chybí.

O energetických proudech - meridiánech

Energie v našem těle slouží k tomu, aby chránila naše orgány. Určité svaly jsou přiřazeny jistým orgánům a existuje energetický vztah mezi orgány a svaly.

V našem těle existuje čtrnáct hlavních energetických proudů. Dva z nich mají řídící funkci, dva z nich jsou energetické povahy (oběh a trojitý ohřívač) a deset meridiánů je přiřazeno přímo orgánům.

Meridiány si můžeme představit jako elektrické rozvody, které mají přesně danou dráhu. Meridiány probíhají 3 až 5 milimetrů pod kůží a v určitých bodech vystupuji až na povrch. Jsou to tzv. akupunkturní body. Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny a jejím cílem je obnovit v organismu stav zdraví a rovnováhu energie.

Pokud není dvanáct hlavních energetických drah úplně v optimální rovnováze, neděje se zpočátku nic, ale když se však tato nevyrovnanost stává trvalou, může nějaká infekce nebo nemoc probíhat komplikovaněji, než kdybychom měli své meridiány v pořádku.

Vyrovnané meridiány pomáhají tělu mobilizovat samoléčivé síly a znovu se rychle uzdravit.

Meridiány jsou jako uzavřený energetický okruh, který neustále usiluje o rovnováhu v našem těle. Je důležité abychom funkci svých meridiánů udržovali v rovnováze.

Meridiány a správná výživa

Měli bychom se stravovat tak, abychom energetické dráhy nepoškozovali. Správná výživa ve smyslu kineziologie uvádí tělo do energetické rovnováhy. Měli bychom si uvědomit, že naše orgánové hodiny jsou našimi vnitřními hodinami. Pozornost těla se každé dvě hodiny přesouvá od jednoho orgánu k druhému. Máme dvanáct hlavních energetických drah a den má dvacet čtyři hodin.

Během každých dvou hodin by měly být aktivní příslušné meridiány. Pokud ale existuje funkční porucha, pak dojde k tomu, že v přesně vymezeném úseku dne budeme unavení, nebo v určité noční době zas čilí. Orgánové hodiny jsou našimi vnitřními hodinami.

Hodina - energetická dráha, která je aktivní

6.00 – 8.00 meridián tlustého střeva

8.00 – 10.00 meridián žaludku

10.00 – 12.00 meridián slinivky a sleziny

12.00 – 14.00 meridián srdce

14.00 – 16.00 meridián tenkého střeva

16.00 – 18.00 meridián močového měchýře

18.00 – 20.00 meridián ledvin

20.00 – 22.00 meridián krevního oběhu a pohlaví

22.00 – 24.00 dráha trojitého ohřívače

0.00 – 2.00 meridián žlučníku

2.00 – 4.00 meridián jater

4.00 – 6.00 meridián plic

Posunutí meridián

Jsou lidé, kteří mají tyto hodiny posunuté o tři meridiány dozadu. Tito lidé jsou čilí večer, pozdě v noci dostávají hlad a nemusí jít ani spát, i když jsou ve dne unaveni. Tito lidé se uklidní až kolem půlnoci nebo později. Při posunu času to můžeme cítit ještě zřetelněji.

Meridiány a vnitřní hodiny

Přirozenou souhrou orgánů a meridiánů vznikají vnitřní hodiny.

Musíme mít vždy na zřeteli, že strava v těle v prvé řadě znamená úbytek energie. Strava spotřebovává energii, protože musí být zpracována. Energii ze stravy pak budeme mít k dispozici teprve po mnoha hodinách později. Právě s tím souvisí současné stravovací návyky.

Pokud ale chceme být ohleduplní ke svým orgánů, měli bychom se stravovat tak, abychom jim dodávali energii. Musíme myslet na to, že spolupráce našich orgánů si vyžaduje jejich vzájemný soulad.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • zaleska
  zaleska

  PŘEKISELENY ORGANISMUS

  18.11.2009 10:31:54

 • andreas
  andreas

  meridianove casy

  mila ,sarko, myslim , ze mate posunute hodiny ,ucil jsem se organove hodiny jinak, napr.zaludek-7-9 h.slezina ,slinivka-9-11h srdce 11-13h atd.verim ,ze to mam dobre s pozdravem A.

  11.10.2008 17:26:51

 • Oliv
  Oliv

  Ahoj! Já sama se reflexologií zabývám, a chtěla bych upřesnit výše uvedené orgánové hodiny. Největší aktivita jednotlivých orgánů začíná v liché hodiny, ne v sudé. Např. játra mají vrchol své činnosti mezi 1. a 3. hodinou noční, žaludek od 7. do 9. hodiny, močový měchýř od 15. do 17. hodiny, atd. Jinak reflexku i akupunkturu vřele doporučuji! Oliv

  31.07.2008 13:34:08

 • ŠárkaZ
  ŠárkaZ

  Akupunktura

  Mě osobně moc dobře dělá akupunktura a vřele doporučuji těm, kteří to nezkusili a mají možnost jít na akupunkturu.

  30.07.2007 22:36:38

  • Jovinka
   Jovinka

   Re: Akupunktura

   Ano i já vřele doporučuji akupunkturu. Jsem po ní jak znovu zrozená. Máme skvělého homeopata, který také používá akupunkturu.

   14.08.2007 16:53:22

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku Meridiány a stravovací návyky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.