reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Mikrovlnka nejen pro ohřev a vaření

Výhody vaření v mikrovlnné troubě jsme si tu již popsali. Není třeba to tedy opakovat. Dnes nabídnu několik "vychytávek", které usnadní práci při vaření a přípravách pokrmů.

Loupání rajčat

Do skleněné misky určené pro mikrovlnné trouby nalijeme asi 600 ml horké vody, do té ponoříme 2 kusy rajských jablek a 50 až 60 sekund vaříme na plný výkon. Rajčata ihned vložíme do ledové vody a sloupneme.

Vyloupnutí cibule a česneku

Střední cibuli (o váze asi 80 g) dáme do misky a mikrovlnku zapneme na plný výkon na 45 vteřin. Cibuli zmáčkneme na konci u stopky a ze slupky ji vymáčkneme. Potřebujeme-li oloupat česnek, položíme stroužky na talířek a troubu zapneme na 15 až 30 sekund, aby se zahřály. Čas se odvíjí od počtu stroužků. Na 2 stroužky bude stačit 20 sekund, na 3 již bude potřeba skoro 30. Po zahřátí česnek od konce ze slupky vyloupneme.

Triky pro citróny

Pokud citróny zahřejeme, půjdou nám mnohem lépe oloupat i vymačkat. Samozřejmostí je nejdříve důkladné omytí chemicky ošetřené kůry. Potom plod na několika místech propíchneme a zahříváme při plném výkonu 15 až 20 sekund pro lepší loupání a 30 sekund, aby citrón vydal více šťávy. Jestliže chceme kůru usušit v celku, omytý a zahřátý citrón oloupeme, kůru rozložíme na kuchyňskou papírovou utěrku a na plný výkon sušíme jednu minutu. Nastrouhanou kůru sušíme v misce stejnou dobu, ale v polovině sušení ji promícháme.

Příprava zeleniny

Abychom u zeleniny zabránili velkým ztrátám nutriční hodnoty, vaříme ji v mikrovlnce pouze na 2 až 3 lžících vody, tedy v páře. Je to velmi zdravý způsob přípravy.

Prevence před rybím pachem

Hodně lidí má problémy s charakteristickým rybím pachem. Když chceme těmto pachům zabránit, dáme do mikrovlnky skleničku vody s citrónovou šťávou a asi 3 minuty povaříme. Použití citrónové šťávy, octa a nebo vína při přípravě ryb propůjčuje jídlům zajímavé aroma a minimalizuje jejich zápach.

Rozvinutí vůní

Některé potraviny ztrácí při uchovávání v lednici svou charakteristickou vůni. I v tomto případě nám může mikrovlnná trouba být užitečným pomocníkem. Jednou takovou potravinou jsou bezesporu sýry. Pokud jsme je před podáním nestihli vyndat dostatečně dlouho dopředu, nevadí. Odstraníme z nich obaly, rozložíme je na talíř a na střední výkon zahřejeme. 225 g sýra na 45 až 60 sekund. Servírovat je můžeme na speciálním prkénku. Stejně tak červená vína, tedy většinu podáváme při pokojové teplotě, aby plně rozvinuli svou vůni a chuť. Ne vždy je na to ale čas a tak v nouzi přelijeme víno do vhodné sklenice a mikrovlnku zapneme na plný výkon na 10 vteřin. Nebude teplé, ale bude mít lahodnou chuť. I ovoce z chladničky není už tak voňavé a chutné, jako čerstvé. Když ho ale rozložíme na talíř a při maximálním výkonu zahříváme dle velikosti minutu až dvě, bude při podávání krásně vonět i dobře chutnat.

Jak na čokoládu

Mikrovlnná trouba je velmi vhodná pro rozpouštění čokolády, neboť, na rozdíl od klasického způsobu, se zde při dodržení postupu vyhneme připálení. Stačí tabulku rozlámat na kostičky, misku přiklopit a na plný výkon zahřívat opět podle velikosti různý čas. Obecně lze říci, že 100 g čokolády zahříváme 3 až 4 minuty, necháme minutu odstát a rozmícháme dohladka. Když chceme připravovat polevu, nejdříve minutu zahříváme ztužený tuk, do něj rozlámeme čokoládu a zahříváme ještě 3 minuty. Necháme minutu dojít a rozmícháme na nitku. Stačí se nebát a zkoušet, triků a vychytávej je mnohem více, ale o nich zase třeba někdy jindy. Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • Fousova
  Fousova

  Rozpuštění čokolády

  Na plný výkon nikdy.Málem jsem vyhořela.

  11.01.2020 13:32:20

 • jiri
  jiri

  citronová kůra

  doporučovat ke konzumaci citronovou kůru z chemicky ošetřených citronů považuji za krajně nezodpovědné. Kde berete jistotu, že postačí citrony umýt? Znáte vůbec látku, která se pro přepravní konzervaci používá a jak hluboko do kůry pronikne? Jsou i případy těžkých alergií po konzumaci dužiny mandarinek s tenkou slupkou. Žádám o odpověď. Jiri.

  30.04.2007 00:24:49

  • Jana Machalová
   Jana Machalová

   Re: citronová kůra

   A jak jíte rozinky?

   30.04.2007 12:59:48

  • Jana Konvalinková
   Jana Konvalinková

   Re: citronová kůra

   Ne každý má možnost dopřát si chemicky neošetřené citrony. Alergik jsem od malička a bohužel dost často mám alergickou reakci na potravinu, u které to nepředpokládají ani lékaři. Nedoporučuji chemicky ošetřené citrony, ale snažím se poradit, co je podle mě nejlepší.

   30.04.2007 18:24:38

 • Rúrik
  Rúrik

  Rýže v mikrovlnce

  Mikrovlnná trouba je ideální na vaření rýže. Na 1 díl rýže dáme cca 1,25 - 1,5 x vody. Na 600 W vařím 15 - 16 minut. Zajímavé je, že stejná je doba na uvaření jednoho, či dvou šálků rýže. Další výhoda je, že se nm rýže nikdy nepřipálí.

  01.08.2006 10:55:56

 • Šárka
  Šárka

  Loupání rajčat

  Stejnou službu udělá i pouhé zalití rajčat vařící vodou na půl minutky. Jinak s rozpouštěním čokolády v mikrovlnce mám neblahé zkušenosti, poté co se mi spálila ji raději rozehřívám klasicky na sporáku a přidám trochu tuku.

  31.07.2006 07:07:05

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Mikrovlnka nejen pro ohřev a vaření

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.