reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Na nádvoří zámku v Poděbradech pamětní deska připomíná první gejzír minerální vody a založení lázní.

Objevení minerálního pramene

Po honu na koroptve na verandě poděbradského zámku odpočívala lovecká společnost, když se náhle ozval hlasitý hovor a křik dětí. Kníže Hohenlohe hosty uklidnil slovy, že to jen lidé poděbradští pro vodu přicházejí. Město v té době strádalo nedostatkem pitné vody a zámecká studna jim byla tehdy třikrát denně k dispozici. Po této nepříjemnosti kníže nechal zřídit vodovod, a proto pozval do Poděbrad vášnivého proutkaře z Německa. Jedno z míst, které proutkař označil, bylo na druhém zámeckém nádvoří. A tak se stal kníže původcem poprasku v červenci roku 1905, kdy při vrtání studny na zámeckém nádvoří vytryskl pramen - objeven byl tedy vlastně omylem. Pramen vytryskl z hloubky devadesáti metrů - gejzírem do výšky prvního poschodí! Ale velký ohlas a jásot nad silným pramenem pitné vody vystřídalo zklamání. Voda totiž měla neobvyklou chuť. Již za tři roky se objevili první lázeňští hosté.

Poděbradka

Pod půvabnou polabskou krajinou je podzemní jezero, které sahá od Železných hor až po Mladou Boleslav. Každý rok se z něho odebírá přesně stanovené množství vody. Plní se do lahví v malé továrně kousek za městem, obklopené loukami a poli. Fontánky s Poděbradkou dříve po mnoho let nabízely každodenní osvěžení a uklidnění žaludku. S minerálním zřídlem jste se mohli setkat v Poděbradech téměř na každém kroku. Pamatuji, že tam, kde se dalo volně čerpat, postávali o víkendech zájemci s kanystry a láhvemi. Čerpali vodu, která byla volně dostupná, aby ji přivezli domů všem, kterým chutnala, nebo kterým pomohla od zažívacích potíží. Pitná voda je problémem ve většině měst. Jen málokdo si ji může natočit z vodovodu chutnou a nezávadnou. Je nutné vodu ošetřit, připravit pro spotřebitele. Kupujeme vodu z hlubokých vrtů, z ledovce, limonády nebo minerálky. Poděbradka je kvalitní voda pro nejširší použití. Výborně chutná nejen přírodní, ale třeba i s ovocnou příchutí, například s citronovou, pomerančovou, grepovou nebo malinovou. Také hodně perlí - přírodní oxid uhličitý je v ní dobře vázaný a těká jen pomalu.

Léčivé účinky minerálky

Poděbradka se osvědčila na zažívací potíže, obsahuje v přírodní podobě mnoho prvků a minerálů. Nejvýznamnější je však železo. Kromě popíjení je příjemné se v minerálce i vykoupat. Koupel v Poděbradce osvěží na těle i na duchu. Pak taková perličková koupel a třeba i následná masáž jsou dobrou příležitostí pro uskutečnění návštěvy světoznámých lázní. A po masáži procházka překrásným parkem s chodníčky mezi nádherně upravenými záhony rozkvetlých barevných květů! A atrakcí jsou květinové hodiny na lázeňské kolonádě. Procházky v rozlehlém, dokonale upraveném parku s fontánami a přírodními zákoutími navozují klid a uvolnění. Jsou tak po právu součástí léčení.

Na závěr

Lázně Poděbrady jsou rozložené v nížině při Labi, asi padesát kilometrů východně od Prahy. Původní osada vznikla při důležitém brodu přes řeku - od toho původní název Pode brody. Lázně se specializují na léčení srdce a cévních chorob. Pacienty jsou i lidé s cukrovkou, ale i dalšími nemocemi. Nejvíce se všem doporučují koupele v minerální vodě, masáže a rehabilitace, procházky po parku. A pokud nepatříme mezi nemocné, mohli bychom se stát na chvíli jen tak lázeňskými hosty - návštěvníky, projít se po rozkvetlém parku a ochutnat tu zázračnou vodu, která má tolik zajímavou minulost.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
  • Marie Gocieková
    Marie Gocieková

    minerálka z Poděbrad

    Právě jsme se s vnuky vrátili z Poděbrad.Vše bylo perfektní až na to,že se nám nevydařil výlet lodí.Pro velkou vodu v neděli neplula.Škoda,snad příště.Děkujeme za perfektní ubytování na zámku.Byli jsme jako král,královna a princové.Marie Gocieková,Český Těšín.

    16.08.2010 14:18:18

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Minerálka z Poděbrad

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.