reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jaké plody moře můžeme připravit na náš slavnostní stůl?

Mořské plody - mušle (slávky)

Narozdíl od humrů nebo krevet musí být mušle před přípravou živé, proto se nijak nezamrazují ani nepředváří. Jsou dodávány v balení s ochrannou atmosférou. Při otevření se musí propláchnout studenou vodou. Mušle se tak pomalu zavřou. Pokud zůstane některá otevřená, musí se vytřídit. Platí to také pro mušle, které se naopak neotevřou po uvaření.

Příprava mušlí

Cibuli, česnek a petrželovou nať orestujeme ve vysokém hrnci na olivovém oleji, přidáme asi 1 cm vody, přivedeme k varu a ihned vsypeme mušle. Zakryté poklicí je necháme asi 2 minuty, pak je protřepeme a opět necháme propařit. K mušlím podáváme nejlépe bílé víno, konzumujeme je s hranolky nebo bílým pečivem.

Chov mušlí

Mušle (slávky) jedlé jsou chovné a cenově dostupnější než ústřice. Chovají se v tzv. mušlových zahradách.

Mořské plody - ústřice

Pro konzumaci ústřic je nutné zachovat ústřice živé a jejich lastury musí být pevně sevřené. Po otevření obsahují ještě mořskou vodu. Ústřice by se mohly otevřít asi 1 hodinu před samotnou konzumací, ale ideální je jejich otevření těsně před podáváním.

Příprava ústřic - jejich otevírání

Ústřice otevíráme nožem na ústřice. Pevně ústřici držíme plochou stranou nahoru v utěrce, abychom předešli poranění. Nůž vsuneme mezi chlopně v hřbetní části lastury, oddělíme spojení mezi nimi kolem dokola. Sejmeme vrchní část a přitom dbáme na to, aby nám nevytekla ze spodní části tekutina. Tu můžeme trochu odlít, je-li jí hodně. Opatrně oddělíme maso od lastury a necháme v lastuře. Před konzumací maso lehce zakápneme citronovou šťávou a mírně posypeme mletým pepřem.

Chov ústřic

Chov ústřic vyžaduje vysoký podíl ruční práce, a proto je jejich cena vysoká. Malé ústřice se vkládají do speciálních kapes, umístěných na dřevěných podstavcích v moři. Musí však být zajištěno střídavé uložení ústřic nad a pod vodou při střídání přílivu a odlivu. Živí se totiž filtrováním mořské vody, kde získávají minerály a jiné živiny. Pokud jde o jejich další skladování, pak se musí skladovat horizontálně - vypouklou stranou dolů.

Pomůcky na mušle a ústřice

  1. Lžíce na servírování mušlí
  2. Lžíce je široká a mírně hluboká, aby mušle šly dobře nabírat. Má dlouhou rukověť.
  3. Hrnec na mušle
  4. Hrnec je dvoudílný, s odkapávající vnitřní částí (obdoba napařovacího hrnce).
  5. Nůž na ústřice
  6. Nůž je opatřen ochranným plátkem mezi rukojetí a čepelí.
  7. Drátěná rukavice
  8. Jde o bezpečnostní rukavici, která nás ochrání před bodnutím nebo pořezáním při používání ručních nožů. Je však vhodná také k vykosťování nebo rozmělňování masa.

Na závěr

Stále patříte mezi ty, kteří ještě neochutnali delikatesy moře? Nevěříte mořským plodům? Zdají se vám být nedostupné všechny ty plovoucí schránky, ukrývající pro někoho z nás výbornou pochoutku? Možná i Vy brzy odoláte.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Mořské plody

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.