reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Které ryby jsou nabízeny na našem trhu? Jak se vlastně dostaly do našich obchodů a odkud pocházejí? O spoustě zajímavých informací se můžete dočíst v dnešním článku o některých mořských rybách.

Tuňák žlutoploutvý

Právě tato ryba patří k vysoce ceněným konzumním rybám, které se vyskytují v mořích celého světa. Tuňák má červené maso, které je velmi jemné chuti s pevnou strukturou. Patří však mezi tučnější ryby.

Konzumace tuňáka

Tuňák se upravuje mnoha způsoby. Velmi časté je zpracování tuňáka grilováním, ale oblíbené je i jeho maso syrové. Jistě znáte japonskou úpravu syrového masa - sushi.

Lov a další zpracování tuňáka

Rybáři loví tuňáka na dlouhý vlasec, který zabrání zachycení jiných druhů ryb nebo delfínů. Po vylovení se okamžitě vykuchá, zchladí na 0°C a okolo i uvnitř se zaleduje. Pak se zabalí do vlhké tkaniny a uloží se do polystyrenové bedny. Je možné ryby před další dopravou také filetovat a porcované vakuovat, dovážejí se však i vcelku.

Losos

Maso lososa je pro člověka zdravé svou lehkou stravitelností. Obsahuje velký podíl vícenenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a předcházejí koronárním potížím. Losos a jeho maso je zdrojem hodnotných bílkovin, vitamínů A, D, E.

Konzumace lososa

Volně lovené ryby mohou obsahovat parazity, proto se před dalším zpracováním zamrazují. Pokud jde o lososy chované, pak jejich maso parazity neobsahuje a zamrazovat se nemusí.

Lov a chov lososa

Losos se loví ve fjordech Norska a v okolí dalších severních zemí Evropy - Irska a Skotska. Uměle se chová na lososích farmách tvořených seskupením několika síťových sádek, hlubokých okolo 25-ti metrů.

Jiné mořské ryby

Mezi další mořské ryby, které se používají v kuchyních našich restaurací, ale také v domácnostech pro různé slavnostní příležitosti, patří:

 • Makrela
 • Makrela se dováží z pobřeží Norska, Dánska, Nizozemí, ale také Španělska. Tato ryba má tučnější maso, které je vhodné ke grilování nebo k uzení.
 • Mořský vlk
 • Dováží se z Řecka a je velmi ceněný pro svou jemnou a charakteristickou chuť. Je vhodný pro grilování.
 • Pražma
 • Jde o Středomořskou pochoutku. Tato ryba se dobře hodí k pečení nebo v těchto měsících ke grilování. Má však pevnější kůži, proto je vhodné ji před tepelnou úpravou naříznout. Do kůže se tak lépe vetře koření, které maso dobře ochutí. Pražma má bílé maso a jemné maso plné chuti.

Na závěr

Kromě uvedených ryb si však můžete zakoupit a připravit pro své menu také některé exotické ryby - i jejich samotné názvy jsou pro naše hosty lákadlem. Posuďte sami - chňapal emperor, cípal hlavatý nebo červený, kanic modroskvrnný nebo papouščí ryba. Exotikou zavání již jejich jména a pokud jsou na náš trh dodávány, proč toho nevyužít? Stačí získat vhodný recept pro jejich úpravu a pak už jen "dobrou chuť"!

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • zuzana
  zuzana

  kanic - hamoor

  Dobry den, pred par dny jsem byla s kamarady na lodi a chytili jsme nekolik Kanicu. Ma nekdo nejaky overeny recept? Chtela bych vyzkouset nejaky novy napad. Dekuji

  24.12.2009 07:39:17

 • Janina
  Janina

  tak holky už budou brzy na pultě: http://olivovakucharka.webgarden.cz/recepty/morske-recepty.html

  23.11.2007 16:15:49

 • Tereza Vlčková
  Tereza Vlčková

  Já jsem vás jenom chtěla upozornit na to že byste tam mohla dát více mořských ryb já jsem totiž rybářka a lovím ryby jak mořské tak sladkovodní takže děkuji

  21.11.2007 19:55:51

 • Janina
  Janina

  Mořská kuchařka

  zajímavé recepty a hodně informací přijde s touto knihou. Info zde: http://olivovakucharka.webgarden.cz/

  11.07.2007 13:22:35

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Mořské ryby

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.