reklama
hledat uživatel
       

Mravenci v kuchyni

Ačkoliv Ferda je mým oblíbeným pohádkovým hrdinou, rozhodně mi nejsou sympatičtí jeho skuteční příbuzní, kteří v pravidelných nájezdech navštěvují mou kuchyň. Jak se jich zbavit?

Od prosince loňského roku si užívám zcela novou kuchyni. Z jara se ke mně bohužel přidala parta mravenců, které nic neodradí od toho, aby přeci jen neprozkoumali, zda by se nenašel nějaký pozapomenutý drobeček. Má trpělivost došla, když si z naší kuchyně začali dělat odpadiště. Zní to neuvěřitelně, ale pokaždé na stejném místě u okna jsem našla tu malou krovku, tu hmyzí nohu či tykadlo. Zoufale hledám odpověď na otázku, proč mi lezou do kuchyně? Já přece také nenavštěvuji jejich mraveniště, i když je pravda, že já, na rozdíl od nich, nevím, kde ho hledat. Nechci mravence vybít, stejně je to nemožné. Jen chci, aby se přestěhovali jinam.

Připravme se k boji

Jak jsme již pochopili, pro mravence je zdaleka nejzajímavější naše kuchyň. A proto je nejdůležitější prevence. Mravenci si rádi pochutnávají zejména na sladkém. Spižírna či kuchyňská linka se zrnky cukru je pro ně doslova ráj. Sem tam se najde zrnko cukru, sklenice s medem nebo sirupem. I přes snahu se ne vždy daří vše uklidit z jejich dosahu. Jak už vím, ani cukřenka opatřená poklopem je nezastaví. Kromě koštěte a vysavače se tedy neobejdeme bez chemických či přírodních prostředků, které mravence odpuzují, případně od radikálnějších preparátů, kteří mravence hubí.

Babské rady proti mravencům

Mravenci údajně nemají rádi majoránku, levanduli, hřebíček, bobkový list či skořici. Tato koření se doporučuje nasypat na jejich cestičky, tím jim narušíme jejich pachové vnímání. Někdo nedá dopustit ani na prášek do pečiva.

Chemické prostředky na mravence

V kuchyni musíme zvláště dbát na to, že ne všechny chemické prostředky jsou nebezpečné pouze pro mravence. Nám se nejvíce osvědčil prášek, který se nasype na mravenčí cestičky, případně za kuchyňskou linku a působí dlouhodobě, navíc je schválený i pro použití v potravinářských provozech. Bohužel mravenci jsou vždy alespoň o jeden mravenší krůček před námi, a proto po pár dnech klidu nacházejí stále nové cesty, jak se dostat ke kýžené potravě. Doslova obden se objevují méně početné skupinky odvážlivců, kteří se vydali zmapovat situaci. Většinou stačí nasypat kolem nich trochu prášku a mravenci utíkají zpět do úkrytu. Pevně doufám, že jednoho dne se už prostě nevrátí.

Je nutné podotknout, že na území České republiky žijí desítky druhů mravenců, potýká se s nimi řada domácností, nejen ve starších domech, ale i v panelácích. Zatímco některé druhy vypudí skutečně pouhé aromatické koření, pokud si k nám do domu našli cestu faraoni, pak se jich nejúčinněji zbavíme, pokud povoláme specializovanou desinsekční firmu.

Máte-li nějaký ověřený recept, kterak mravence odradit od pobývání v našich příbytcích, tak se s ním svěřte v naší diskuzi. 

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • jacob
  jacob

  Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné to řešit deratizací.. Třeba já mám velmi dobré zkušenosti s touto firmou - www.deraplus.cz

  09.04.2013 00:50:53

 • Katka
  Katka

  moje rada zní: voda. Cukr, med, sirupy apod. dát do sklenic s víčkem a ty umístit do vodní lázně - nádoby s vodou, dostatečně velké. Babička-domácí cukrářka tímto způsobem postupuje, když třeba peče trubičky a šlehá sníh - vše na štokrleti, které má nohy ve vodě. Ale takhle se proti hmyzu (nejen mravencům) bránili už v 19. století, kdy se na cesty braly krabičky, které se plnily vodou a do nich se umístily nohy od postele v zájezdním hostinci, aby na spícího nelezli švábi apod.

  23.08.2009 23:02:44

 • Karel
  Karel

  V panelácích jsou především mravenci Faraoni a nezastaví je ani výška domu. U mně se ve 12.patře objevili do 2 měsíců, kdy je zjistili v přízemí. Jsou všežravci, milují bábovky, chleba, ale i maso (pečené). Nejlepší deratizace odbornou firmou, ale musí být provedena v celém domě současně jinak jsou to vyhozené peníze a za týden se objeví opět. Pro individuální likvidaci se mi osvědčily návnady Lafarex K. Jsou to sáčky (jako s čajem), které obsahují granulát. Nastražíme je do stoupačky a za nebo pod kuchyňskou linku. Mravenci je prokouší a granulát si nanosí do mraveniště a tam hynou. Je to zdlouhavé, ale výhodou je, že takto zničíme i mravenčí matku a již se nemnoží. Rychlý způsob je nastříkat na jejich vstupy do kuchyně a cestičky Faracid, který spolehlivě zabije každého mravence na cestě, ale hnízdo nezničíte, museli byste ho v panelu najít. Je třeba dávat pozor, protože se jedná o insekcid, který je nebezpečný pro zdraví lidí, zvláště malé děti. Podle rady deratizátora hynou Faraoni při teplotách pod 10°C, ale jak vymrazit byt? Zvláště když mravenci mají hnízdo v sendvičových panelech vyplněných polystyrenem (ten jim také chutná), který udržuje hnízu vhodnou teplotu. Je to nerovný boj, zvláště když jsou schopni z trouby za noc odnosit 1/2 bábovky, kus pečeného masa nebo prožrat bochník chleba jako červotoč nábytek.

  21.08.2009 07:10:03

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Mravenci v kuchyni

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.