reklama
hledat uživatel
       

Nejlepší svačiny na cesty, které vydrží i úmorná vedra

Obligátních řízků jsou někteří cestovatelé možná již přejedeni. Čím jiným se tedy vybavit na dlouhou jízdu na dovolenou?

Svačiny chladíme i na cestách

Pro časté cestování autem je dobré zamyslet se nad pořízením chladničky do automobilu. Není sice nikterak objemná, nejčastěji seženeme modely o objemu 20 až 30 litrů, avšak popadne-li nás cestou chuť na jogurt nebo vychlazený nápoj, jistě ji oceníme. Chladnička díky svému výkonu udržuje potraviny o 15 stupňů chladnější, než je okolní teplota. Praktická je i textilní termoelektrická taška, která potraviny ochladí až o 12 stupňů. Do cíle našich cest tedy za investici ne vyšší než 2000 korun vždy můžeme spolu s námi dopravit též své oblíbené pochoutky.

Levnější variantou příruční chladničky jsou textilní tašky s chladícími vložkami. Ty jsou vyrobeny z plastu naplněného speciálním roztokem, který má vyšší teplotu tání než voda. Tyto tašky oceníme zejména při dlouhé cestě autobusem. Doma stačí vložky namrazit a v tašce jimi proložit potraviny. Chladící účinek přetrvává 8 až 12 hodin. Tato taška je praktická i na pláž, kde jistě oceníme chladný nápoj nebo osvěžující ovoce.

Příruční chladničky můžeme naplnit oblíbenými sýry, trvanlivými salámy, plněnými sušenkami, obloženými houskami a toasty. Chlad ocení i zelenina a ovoce, případně domácí masové zavařeniny.

Pokud jsme ochotni takto uvažovat nad zabezpečením potravin a investovat do jejich úspěšného převozu, neměli bychom v žádném případě zapomínat na sebe a na své blízké. Před každou delší cestou, zvláště dovolené po Evropě, na které jedeme vlastním vozem, se přesvědčme, že máme v pořádku havarijní a cestovní pojištění. Jestliže tomu tak není, můžeme takovéto záležitosti zařídit pohodlně přes internet a na cestu se vydat bez obav s vědomím, že jsme pro bezpečnou jízdu udělali maximum.

Svačiny, které přečkají teplo

Na dlouhé cesty vybírejme především vakuované potraviny. K rychlému dodání energie jsou vhodná jablka, banány, ale též sušené ovoce a ořechy. Při přípravě svačiny pamatujme na to, že nemusíme mít možnost se umýt, proto není vhodné konzumovat rukama hodně vodnaté ovoce.

Co si k jídlu nebrat

Jídla, která nejsou vhodná na dlouhé cesty se dělí na dvě kategorie, na jídla, která se rychle kazí, a na jídla, která spolehlivě znepříjemní pobyt v uzavřeném dopravním prostředku našim spolucestujícím.

Nebezpečí zkázy hrozí především měkkým salámům, majonézovým salátům, bagetám či zákuskům. Čokoládu a mléčné výrobky musíme na dlouhých cestách taktéž oželet.

Vražedné pohledy ostatních si vysloužíme, pokud si ke svačině vybalíme sekanou, česnekovou nebo rybí pomazánku, vejce natvrdo či aromatické sýry. Tabu je i syrová cibule. Den předem si také odpusťme luštěniny a další nadýmavé potraviny.

Na cestách nezapomínejme ani na pitný režim. Jídla i pití si však berme jen tolik, kolik opravdu spotřebujeme. Spousta věcí se dá i zakoupit cestou. Není výjimkou, že i při autobusových zájezdech řidiči staví na odpočívadlech vybavených bistrem či dokonce restaurací. Během cesty za mořem se můžeme jistě stravovat střídměji, vždyť již v následujících dnech si vše vynahradíme místními specialitami.

Znáte eintopf, quiche nebo kofty? Prověřte si své znalosti mezinárodní kuchyně v našem testu!

Foto: Pixabay.comPřidat příspěvek k článku Nejlepší svačiny na cesty, které vydrží i úmorná vedra

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.