reklama
hledat uživatel
       

Probudí-li vás v noci hlad a vy se musíte najíst, abyste opět usnuli, někde ve vašem stravovacím režimu nastala chyba. Zjistěte, co je příčinou a odstraňte ji.

Noční přejídání díky hladovění

Stačí když přes den třeba i jen mírně hladovíte a tělo si večer vybere svou daň, vyšle vám signál, že o co jste jej okradli, chce zpátky, a to v podobě vlčího hladu. Jakmile se ale přejíte, druhý den nemáte na jídlo ani pomyšlení. Opět vyhladovíte a večer znovu nastupuje těžko překonatelný hlad. Chcete-li tento nekonečný kolotoč zastavit, nevynechávejte snídani a jezte často, ale v malých porcích. Poslední jídlo si dopřejte cca 3 hodiny před spaním.

Stres příčinou nočního přejídání

Patříte-li mezi osoby, které řeší stres jídlem, napětí nashromážděné za celý den "vybouchne" často právě večer. Přejedení se způsobuje zvýšení krevního oběhu v oblasti zažívání a zároveň snížení prokrvení mozku, tak dochází k pocitům uklidnění až otupění. Vyměňte jídlo za relaxační hudbu, meditaci nebo si najděte činnost, která vás bude činit šťastnými. Snažte se své problémy řešit, nenechávejte je růst!

Přejídáte se ze zvyku

Brambůrky k televizi, pivo nebo víno a dobré jídlo k pohodovému večeru průměrného Čecha prostě patří. Nechcete-li ale rozhodit svůj metabolismus a nechápavě kroutit hlavou, jak je možné, že neustále přibýváte na váze, nebo nejste schopni zhubnout, budete muset své zvyky utlumit. Odvykací kúru odstartujte pravidelným stravováním v malých porcích. Přepadne-li vás i přesto v noci hlad, vypijte sklenici vody, která zasytí, ale organismu neublíží. Noční mlsnou obelstěte sklenicí mléka se lžičkou medu.

Přejídání z důvodu onemocnění

Pocity vlčího hladu může vyvolat také cukrovka, onemocnění žaludku nebo dvanáctníku. Pokud se často cítíte unaveni, točí se vám hlava a máte potíže s koncentrací, navštivte lékaře.

Syndrom nočního přejídání

Tzv. syndrom nočního přejídání postihuje pacienty, které trpí depresí nebo úzkostí. Projevuje se probouzením a nutkáním k přejídání. Bez nočního příjmu potravy takto nemocní lidé nejsou schopni usnout. Příčinou této spánkové poruchy je obvykle hluboký stres.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • kveta
  kveta

  ja jim a pritom hlad nemam a myslim si ze v noci toho splacam dost a tak nevim co mam delat vazim uz 93kilo porad te dik

  15.09.2012 21:58:15

 • mirka
  mirka

  večer přejidani

  no ja se tet večer hodně přejidam nikdy jsem to nedělala aš tet co mam problemy doma to nevym kdy bych měla přestat jist

  20.04.2008 11:21:15

 • Markéta
  Markéta

  Re: Těhotenství

  Já jsem nikdy neměla potřebu v noci jíst, ale teď jsem těhotná a občas se v noci hlady vzbudím. Stačí sníst něco malého a můžu si jít opět lehnout.

  18.04.2008 21:16:26

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Noční přejídání

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.