reklama
hledat uživatel
       

Ocet - všestranný pomocník v kuchyni

Ocet, cenově výhodný prostředek, má velmi univerzální použití. Kromě dochucování salátů a okyselování jídel, jej lze použít k čištění různých povrchů v kuchyni, koupelně a všemožně v bytě i na zahradě. Dokáže zlikvidovat vodní kámen, skvrny, vyleštit povrch nádobí nebo odstranit pachy.

K mytí nádobí použijeme ocet

Ocet sice nenahradí čistící prostředek úplně, nezbaví nás těžké mastnoty, ale pár kapek do vody při mytí nádobí zajistí zářivě lesklé nádobí. Octem odstraníme i špínu ze silně zanesených pánví a hrnců, stačí je nechat v octu na 30 minut odmočit a pak snadno umýt. Octem lze nahradit i drahé leštidlo do myčky nádobí. Ocet vyleští i staré a matné sklenice, stačí ocet použít v poměru 2dl na 4l vody.

Ocet na skvrny a zápach

Konvice, termosky a jiné nádoby na čaj i kávu nás často trápí svým vzhledem uvnitř, ale také svým pachem. Nehezké hnědé skvrny nebo pach z nepoužívaných nádob zmizí po vypláchnutí horkou vodou, kterou jsme mírně osolili a přidali ocet. Nádoby pak stačí vyčistit kuchyňským kartáčkem s držadlem a znovu omýt horkou vodou.

Vodní kámen odstraní octový roztok

Vodní kámen se objevuje především ve varných konvicích, kde bychom jej měli odstraňovat pravidelně, nejenže prodloužíme jejich životnost, ale zdá se, že usazený vodní kámen může i za vyšší spotřebu energie. Varné konvice čistíme octovým roztokem (ocet - voda v poměru 2:1), který přímo v konvici svaříme spolu se špetkou soli, poté necháme působit přes noc. Vodní kámen se nám po tomto procesu dobře uvolní a konvice bude jako nová.

Octová voda na sporák a lednici

Protože ocet působí i jako dezinfekce, dá se s ním výborně vyčistit i lednice, která po vymytí octovou vodou bude zbavena všech zápachů. Díky octu nebudeme muset složitě drhnout připečené skvrny v troubě, hadříkem namočeným v octě to půjde snadno.

Ocet zabraňuje tvorbě plísní

Ve spíži se často tvoří díky vlhkosti plíseň, nemluvě o dózách na pečivo. Proto místnosti, kam ukládáme potraviny, alespoň jednou za měsíc očistíme octovou vodou, dózy otíráme jednou týdně. Ocet na sebe naváže pachy, udrží potraviny déle čerstvé a plíseň nebude mít šanci.

Ocet - likvidátor zápachu z cigaret

Po večírku, kde se sejdou kuřáci, se často nemůžeme zbavit cigaretového zápachu. Stačí postavit do místnosti nebo po celém bytě (domě) nádobu s octem. Ocet po pár hodinách pach absorbuje.

Zápach cibule a česneku na rukou

Před loupáním a krájením těchto druhů zeleniny si ruce zlehka otřeme octem. Pach cibule a česneku se díky octu na rukou nebude držet.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 8
 • zdenka lankasova
  zdenka lankasova

  alergie na ocet

  prosím porad´te mi dcera je alergiská na ocet ted´je sezona zavařování okurek
  a jené zeleniny a ovoce.čím mohu při zavřování ocet nahradit díky za rady

  12.07.2017 11:15:24

 • Veronika
  Veronika

  Prosím poraďte

  Prosím o jakou koliv radu ohleně vyčištění vodního kamene z toalety.Hlavně z těch méně přístupných částí.
  Moc děkuji Veronika

  02.02.2011 15:03:22

 • Mates
  Mates

  jablečný ocet

  Mám doma vyrobený jablečný ocet. Konzumuji ho vnitřně. Dá se použít i na mytí a do pračky? Nevím, jestli obsahuje tytéž látky... Je také dezinfekční? Děkuju za odpovědi.

  29.11.2009 16:02:26

 • Boucnička
  Boucnička

  octová voda = vlasový kondicionér

  Ocet se dá použit jako kondicionér po umytí vlasů.Do hrníčku s vodou přidáme ocet a vlasy po konečném opláchnutí vodou přelijeme roztokem.Vlasy se krásně rozčesávají a jsou nadherně lesklé.

  28.11.2009 14:38:27

  • slaměnka
   slaměnka

   Re: octová voda = vlasový kondicionér

   Tak na vlasy je skvělý, do pračky, do myčky, na mytí v domácnosti, do lednice na umytí i proti zápachu, je to univerzální čistič (nejen čistič - ale právě funguje i proti plísním...), používám ho všude!
   :-)

   02.06.2013 17:50:22

 • tissue
  tissue

  ocet-pračka

  Já to dělám tak,že naliji celou láhev octa do pračky,pustím ji naprázdno na vyšší teplotu s nižší hladinou vody.Takto to používám i na myčku nádobí.Ocet stojí cca 10 kč což je oproti jiným prostředkům pakatel.

  27.11.2009 08:59:25

 • veerac
  veerac

  Určitě to neni špatný nápad a už jsem o tom četla, ale nikdy jsem se nedozvěděla, jestli se lije rovnou ocet nebo se nějak ředí. Jak to děláš ty SLUNÍČKO

  25.11.2009 19:04:24

 • SLUNÍČKO
  SLUNÍČKO

  Ocet v pračce

  Čím nahradit drahé a neekologické avivážní prostředky? Lékařka na kožním mi doporučila používat synovi na máchání ocet místo jiné aviváže. Ocet odstraní jiné pachy z oděvů. Vůně octa se velmi rychle vyvětrá. A současně odstraní vodní kámen z pračky. Používám sice kamenožrout, ale máte vidět co vypadne z pračky po máchání v octě.

  25.11.2009 15:49:16

Celkem záznamů: 8

Přidat příspěvek k článku Ocet v domácnosti

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.