reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Těstoviny, nepostradatelná součást pokrmů po celém světě je známá řadou názvů, které jsou pro italsky nemluvící oříškem. Pár, těch nejčastěji v kuchyni používaných názvů těstovin, znáte, jiné použité druhy v receptech vyvolávají otazníky.

Známé i méně známé názvy těstovin

Capellini

Velmi jemné pentlovité těstoviny (také se jim říká vermicelli nebo capolnevere) tzv."vlasy". Dají se připravit doma, ale samozřejmě i koupit hotové (balené v chumáčích nebo hnízdech). Ke zcela nejjemnějšímu druhu patří capelli d'angelo - andělské vlasy. Používají se k omáčkám a jako zavářka do polévek.

Fedeli

Opět velmi jemné těstoviny, bývají stočené do tvaru válce a tvarem se podobají těstovinám vermicelli. K dostání jsou čerstvé nebo sušené. Jejich nejjemnějším druhem jsou fidelini.

Vermicelli neboli špagety

Tyto malé provázky zcela jistě znáte. Bývají v kuchyni nejoblíbenější a ty klasické v sušené podobě jsou k dostání téměř kdekoliv. Špagety se vyrábějí už i z pohanky nebo celozrnné mouky, ty seženete v prodejnách s racio výživou. Výjimečnými špagetami jsou ty extra dlouhé, bývají zatočené do úzkého tvaru písmena U.

Tagliatelle

Tagliatelle (také fetucini) jsou boloňskou specialitou. Tyto ploché, 6 mm široké nudle vyráběné z tvrdé pšenice, se podávají s omáčkami na sto způsobů. Hodí se k omáčkám jednoduchým (z mléka, sýra), ale i k omáčkám složitějším k masu a rybám. Zvláštním druhem jsou tagliatelle verdi, typické tmavě zelené, které se barví špenátovým protlakem.

Tagliarini

Pentlovité těstoviny plochého tvaru, které se podobají výše zmíněným tagliatelle, jen jsou o něco užší. Ve velkém se podávají opět k omáčkám a rovněž existuje zelená varianta tagliarini verdi. 

Lasagne

Velmi často vyráběné těstoviny doma, v sušené podobě je poznáte velmi snadno. Tyto tenké plátky jsou vůbec nejširšími těstovinami. Lasagne se prodávají s hladkým, zvlněným nebo vroubkovaným okrajem. Žádným překvapením nejsou lasagne celozrnné, vaječné nebo opět barvené špenátem. Nejlépe chutnají zapékané, a to téměř s čímkoliv.

Lasagnette

Menší obdoba lasagní, ploché těstoviny asi 18 mm široké zpravidla se zvlněným okrajem. 

Anelli

Placaté kroužky nebo také prstýnky, to je typický tvar těstovin, které se vyrábějí ze světlé i tmavé celozrnné mouky. Hodí se do polévek a studených těstovinových salátů.

Pastina

Obecný název pro drobné těstoviny různého tvaru (kolečka, písmenka, slzičky apod.), které se obvykle zavařují do polévky.

Canneloni

Pravé italské "trubky" mají tvar dutého válečku. Nejčastěji se plní a zapékají v troubě s masem, zeleninou, houbovou směsí apod., a zalévají sýrovým bešamelem.

Ditali

Italské ditali znamenají prst, náprstek nebo také rukavice. Jsou to těstoviny přílohou, ve zmenšeném provedení (ditalini) zavářkové.

Příště se podíváme na spoustu dalších přílohových těstovin - Odhalte názvy těstovin 2.díl, ale také na typické i nepříliš používané druhy nudlí.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Odhalte názvy těstovin 1.díl

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.