reklama
hledat uživatel
       

Rady před nákupem odšťavňovače

Před nákupem odšťavňovače si musíme položit řadu otázek.

 • Jak často jej budeme využívat, s čímž souvisí jednoduchost sestrojení a hlavně snadné mytí.
 • Co budeme odšťavňovat - ovoce měkké nebo tvrdé, zeleninu, případně i bylinky.
 • Kolik chceme do odšťavňovače investovat.

Pokud si vybereme přístroj, který se bude složitě sestavovat, brzy jej přestaneme využívat. Odšťavňovače se většinou skládají ze 4 - 7 dílů, které jdou jednoduše na sebe "zapasovat". Po použití se musí jednotlivé díly ihned umýt, těm nejmodernějším stačí pod proudem vody. Pokud i umývání bude složité, určitě nás to také odradí od používání. Pokud používáme myčku nádobí, musíme vybírat takový přístroj, který je vhodný pro tento druh umývání.

Jednotlivé odšťavňovače jsou určeny pro různé zpracování ovoce. Jsou přístroje, které zvládnou pouze odšťavňování měkkých druhů ovoce a zeleniny, dále přístroje, které jsou určeny i pro tvrdé druhy ovoce a zeleniny, a potom přístroje, které zvládnou odšťavnit i zelené bylinky.

Druhy odšťavňovačů

Odstředivkové odšťavňovače (centrifugy) 

Nejdříve ovoce nastrouhají a následně přepasírují přes jemné sítko. Odstředivá síla při velmi vysokých otáčkách pak pasírovanou šťávu "nalije" přímo do sklenice. Tímto typem dostanete z ovoce nejvíce šťávy, je určen pro měkké i tvrdé ovoce i zeleninu a dokáže odšťavnit i zelené listy. Takto připravená šťáva je určena pro okamžité zkonzumování, jinak dochází k jejímu oxidování.

Odšťavňovače se šroubovitou hřídelí

Nejprve ovoce rozmělní (vylisují) pomocí šneku mezi dvěma válečky a šťáva pak vykape přímo do sklenice. Šťáva obsahuje více minerálů a vlákniny a je hustější než v prvním případě.

Odšťavňovače tlakové

Nejdříve ovoce rozdrtí a pak protlačí šťávu přes jemné sítko. Tyto přístoje pracují při nízkých otáčkách a šťáva tak vydrží déle čerstvá.

Lisy

Běžně se v domácnostech nevyužívají. Vylisovaná šťáva je ovšem nejkvalitnější a bez obsahu vlákniny.

Nejvhodnější ovoce a zelenina na odšťavňování

Do odšťavňovače používáme pouze čerstvé ovoce i zeleninu. Vhodné jsou druhy jako ananas, jablka, hrušky, melouny, pomeranče, hrozny, červená řepa, celer, okurky, mrkev i rajčata. Při přípravě šťávy z přezrálého ovoce znehodnotíme výslednou chuť.

Většinu ovoce nemusíme porcovat (jablka, mrkev, okurka, hrušky), pouze musíme odstranit tvrdou stopku.

Kořenovou zeleninu (řepa, mrkev) před odšťavňováním dobře omyjeme od hlíny. Ovoce obsahující pecky nebo větší semena (nektarinky, meruňky, broskve, mango, švestky, višně, třešně) vypeckujeme, předejdeme tím zhořknutí šťávy. Tenká slupka (jablka, hrušky) není potřeba loupat. Naopak u citrusů (pomeranče, mandarinky) nebo u řepy či ananasu kůru vždy oloupeme. U citrusů odstraníme i bílou dřeň. V odšťavňovači lze zpracovat i banány, avokádo či fíky, ale osobně pro toto ovoce obsahující škrob upřednostňuji mixování.

Šťávu připravenou v odšťavňovači lze v chladničce uchovat maximálně 24 hodin. Lze ji také zamrazit, ale ne po dobu delší jak 30 dnů.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
 • Rosťa1
  Rosťa1

  odšťavňovač

  U nás je odšťavňovač celkem v kurzu. Odšťavňuje i moje šestiletá dcera. Máme odšťavňovač Kuvings a je opravdu výborný. Jo a nemusí být úplně malé kousky.

  28.04.2019 10:07:06

 • Evinka
  Evinka

  Komentář k článku Odšťavňovač - zdravý domácí pomocník

  Také jsme si nedávno pořídili nový Kuvings. Můžu říct, že kvalita výsledné šťávy odpovídá ceně.

  27.07.2017 12:55:57

  • Edenka
   Edenka

   Re: Komentář k článku Odšťavňovač - zdravý domácí pomocník

   Můžu jen potvrdit, že kuvings je topka. My ho máme druhým rokem a zvládáme odšťavňovat vše ze zahrádky. Už máme doma taky slušnou zásobu.

   17.08.2018 21:41:36

 • z (tecka) uzk (tecka) a
  z (tecka) uzk (tecka) a

  Výběr odšťavňovače

  Renčo, moc hezký a stručný a výstižný článek. Něco jiného než mazání medu kolem pusy prodejců :) Před nějakou dobou jsem do odšťavňovače taky investovala, koupila jsem si všestrannou odstředivku Omegu (pro upřesnění http://www.eujuicers.cz/cs/kat alog/odstavnovace/domacnosti/s nekove-odstavnovace/omega-8004 ). Byla sice dražší, ale je skvělá! :) Poradila si zatím se vším, co jsem do ní hodila a šťávy jsou taky skvělé :) Je to závislost :) A pro všechny, kteří se stále rozhoupávají ke koupi, váhají, mají problém s cenou - překousněte všechny problémy a nějaký odšťavňovač si kupte! Já se například od doby, kdy čerstvé šťávy piju, zbavila do té doby častých nachlazení a chřipek, cítím se mnohem lépe. Tak s chutí do toho, odšťavňujme :)

  25.09.2013 09:48:27

  • Miluška
   Miluška

   Re: Výběr odšťavňovače

   Já tedy mám také odšťavňovač a to značku Kuvings. Kupovala jsem to zde: http://www.atranet.cz/kuvings- b6000s-ns-621-stribrny/d-71817 taky je báječný. Ono se fakt vyplatí do odšťavňovače investovat.

   24.09.2015 19:42:58

Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Odšťavňovač - zdravý domácí pomocník

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.