reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jistě se to stalo i vám chytl vás trend moderní doby a z obchodu jste si domů přinesli domácí pekárnu na chleba, chtěli jste vyzkoušet svůj prví domácí chléb, ale ouha, v ingrediencích je něco čemu jste nerozuměli, a tak jste pekárnu odložili stranou. Zvláštní zkratky u mouky. Vždyť druhy mouky znáte, říkáte si? Existuje hladká, hrubá, polohrubá a celozrnná. Tak co to v tom receptu je za nesmysl? Ne, opravdu žádný nesmysl, pro domácí pekárny, ale nejen pro ně, se používá mouka s jiným než s klasickým označením, na které jsme zvyklé při běžném vaření či pečení.

Označení mouky

T 400 Mouka pšeničná výběrová polohrubá

T 405 Mouka umletá ze zrna, ze kterého byl odstraněn klíček a obal. Je to vlastně nejsvětlejší a tím pádem nejméně celozrnná mouka

T 450 Pšeničná mouka polohrubá

T 512 Pšeničná mouka pekařská speciál

T 530 Pšeničná mouka hladká světlá

T 550 Pšeničná mouka polohrubá světlá

T 650 Pšeničná mouka hladká polosvětlá

T 700 Pšeničná mouka světlá, chlebová

T 1000 Pšeničná mouka hladká, tmavá, chlebová

T 1050 Pšeničná mouka chlebová

T 1150 Chlebová mouka

T 1800 Pšeničná mouka celozrnná, hrubá, jemná

T 960 Žitná mouka chlebová

T 1700 Žitná mouka celozrnná

Složky mouky

Mouka obsahuje škrob (70 - 80% hmotnosti), 10 - 12 % bílkovin, (žitná mouka 8 - 10 %), malé množství tuku a vlákniny, minerální látky (zejména u tmavé mouky), vápník, hořčík, draslík, selen, fosfor a síru. Z vitamínů je hlavním zástupcem vitamín E.

Druhy mouky tím ale nekončí, dalšími známými druhy jsou, kukuřičná, rýžová, amarantová, sójová, bramborová, bezlepková, jahelná a pohanková. Nejpoužívanější u nás jsou kukuřičná, sójová, bezlepková a pohanková.

Kukuřičná mouka

Prodávají se tři druhy - krupice, hladká a polohrubá. Používá se na zahušťování omáček a polévek. Výtečné jsou například z kukuřičné mouky palačinky. Nikdy ji nemícháme s mlékem, vždy pouze s vodou. K zahušťování je ideální poměr, jedna lžíce kukuřičné mouky na 1dl vody. Voda musí být studená. Poté opatrně vmícháme do omáčky, či polévky. Z krupice se připravuje například tradiční italský pokrm zvaný polenta.

Sójová mouka

Při nadměrném používání způsobuje nadýmání, proto ji používáme s opatrností. Je vhodná k pečení.

Bezlepková mouka

Využívá se k přípravě bezlepkových pokrmů a moučníků, včetně cukroví, při bezlepkové dietě. Stejně jako u kukuřičné ji nemícháme s mlékem, pouze s vodou. Tentokrát však pokojové teploty.

Pohanková mouka

Máme tři druhy jako u klasické mouky. Hladká, polohrubá, hrubá. Vhodná pro diabetiky a při trávicích potížích, zlepšuje pružnost cévních stěn. Palačinky či lívance z pohankové mouky mají jemnou oříškovou chuť a chutnají opravdu skvěle.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • Silvie
  Silvie

  Hrubá mouká pšeničná

  Dobrý den, ráda bych věděla která mouka je Hrubá pšeničná světlá - vhodná pro pečení houskového knedlíku, Děkuji s.

  03.01.2013 11:01:46

 • Iveta
  Iveta

  Re: Překvapení

  Dobrý den. Mile mě překvapilo, že někoho napadlo napsat článek o rozdělení mouky.Vůbec jsem to netušila a tak vám moc děkuji.Mám se opět co učit.

  22.09.2008 10:13:37

 • Evangelina
  Evangelina

  I já vám děkuji

  Jsem moc ráda, že v tom teď budu mít trochu víc jasno. Ještě bych byla opravdu vděčná, kdybyste mohla napsat, kde tu mouku (hlavně chlebovou a tmavou) seženu. Něco je v Tescu, ale jinak si s tím nevím rady. A hlavně tu pšeničnou tmavou chlebovou - T 700, T 1000 atd. - bych strašně rád sehnala, protože si taky peču chleba doma a bílou mouku nechci vůbec používat. Děkuji za každou pomoc.

  21.09.2008 19:21:12

 • Hanulina
  Hanulina

  Moc děkuji za rozluštění moukových "Tček". V době svého pobytu v Německu jsem si raději vozila českou mouku než se trápila s T označením. Nyní jsem si zakoupila německou pekárnu, recepty jsou sice přeloženy do češtiny, ale označení mouky zůstává T. Ještě jednou moc děkuji za "překlad."

  21.09.2008 11:58:26

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku Označení mouky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.