reklama
hledat uživatel
       

Jde vlastně o koláč, který je ve svém výsledku plněn sladkými či slanými ingrediencemi podle našeho přání. Snad by se dal přirovnat klasickému mřížkovanému koláči, který pekly s oblibou naše babičky a děti jej tolik milovaly.

Základní recept na těsto

Při přípravě těsta jistě můžeme použít elektrický hnětač - robot. Ten je zde vítaným pomocníkem, protože mám zajistí rychlé zpracování všech použitých přísad. Těsto se hněte tak dlouho, dokud se nenabalí do koule. Použijeme:

 • polohrubou mouku
 • chladný tuk
 • ledovou vodu

Výsledné těsto by mělo být vláčné a hladké. Je vhodné ho zabalit před uložením do lednice do průhledné fólie a tak ho nechat odpočívat.

Recept na tvarohové těsto

Jestliže si chceme připravit páje z tvarohového těsta, pak na ně použijeme s polohrubou moukou pouze poloviční dávku tuku, zato však dvakrát více než tuku vychlazeného tvarohu. Všechny přísady opět rychle zpracujeme a připravíme z nich hladké a vláčné těsto. I tentokrát těsto necháme dobře vychladit.

Formy na páje

Pro přípravu pájí jsou vhodné nízké koláčové formy o průměru 24 cm. Vyválené těsto se do nich vloží, převislé okraje se odstraní a těsto se do formy přimáčkne. Je vhodné okraje ještě nazdobit, tedy navroubkovat - například pomocí hrotů vidličky, tupou stranou nože nebo jen prsty. Při předpečení nezapomeneme základ propíchat vidličkou, aby se netvořily bubliny a neznehodnotily nám tvar podkladu pro náplň.

Náplně

Na předpečený základ klademe různé přísady. Můžeme tak připravit páje sladké, které původně byly plněny jablky, ale také páje slané, na které použijeme přísady podle dostupnosti surovin a podle chuti strávníků.

Sladké páje

Na sladké páje použijeme různé druhy ovoce. Podle dostupnosti a chuti jsou to jablka, hrušky, jahody, maliny, rybíz, atd. - ať už ovoce kompotované nebo čerstvé. Je možné však použít i zavařeniny - ovocné pyré, klevely.

Slané páje

Na slané páje je vhodný jakýkoliv sýr, ale také uzenina či tvaroh.

Zdobení pájí

Zbylé těsto, které nám zůstane po překrytí okraje formy, vyválíme a rádýlkem rozdělíme na proužky nebo vykrajovátkem připravíme různé tvary a ty klademe střídavě na povrch páje. Je možné však přiložit celý další plát ve tvaru formy, který uprostřed vykrojíme a utvoříme otvor, kterým je vidět obsah náplně. Otvorem zároveň uniká přebytečná pára, která vznikne při pečení.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • Božena Němce
  Božena Němce

  Zkuste jiné servery

  o vaření. Tam to všechno je. :-)

  30.04.2008 10:29:16

  • Renča
   Renča

   Re: Zkuste jiné servery

   Přece kvůji jedné "autorce" neopustím jinak skvělé stránky. Je zde hodně kvalitních informací i receptů.

   30.04.2008 10:53:15

 • rita
  rita

  Těžko se dozvíme

  To jste nepochopili? Vyšší princip! Zkus a buď se povede nebo ne. Ona jde udělat páj i z obyčejného listového těsta. V tom jsou ingredience nachlup stejné. (I když, od Vaření bych očekávala smysluplný recept. To je článek opravdu o ničem).

  25.04.2008 17:29:36

 • jvc
  jvc

  Milá Stanislavo S.,

  nemohla by jste po základním receptu zveřejnit i vyšší recept, ve kterém by bylo i kolik čeho? Nebo to bude až v receptu postgraduálním? Protože dosavadní dva články byly k ničemu, neb že jsou páje, že se těsto míchá a peče, to ví, s prominutím, každý blbec...

  25.04.2008 08:21:01

 • still primitive
  still primitive

  taky nevím...

  ...přesně ten problém jako ten pán nede mnou mam taky...kolik čeho..a s tim tukem také záhada...článek s odpuštěním na prd..

  24.04.2008 15:33:35

 • Jan
  Jan

  Tak nevím,

  včera jsem zde položil dotaz na poměr surovin v těstě, ten zmizel a text článku se změníl, leč chytřejší z toho nejsem. V základním receptu se sice dozvím, že to mám míchat hnětačem, ale co mám hnětat? A v tvarohové variantě mám dát polovinu tuku. Polovinu z čeho? Jestli jste to někdo pochopili, tak mi to, prosím, po lopatě vysvětlete.

  24.04.2008 14:23:33

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Páje - základní recept

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.