reklama
hledat uživatel
       

Pravé palačinkové těsto

Palačinky připravujeme z litého těsta, které je základem i na lívance, omelety a trhance. Základní recept je velmi jednoduchý, ale je třeba se naučit pár triků, aby bylo těsto bez zbytečných hrudek. Lité těsto rychle připravíme pomocí ručního elektrického šlehače, kdy můžeme promíchat všechny suroviny najednou a těsto bude krásně hladké. Pokud budeme míchat ručně, přidáváme suroviny postupně, nakonec těsto na palačinky můžeme přelít přes sítko a pomocí vařečky vzniklé hrudky rozetřít.

Zobrazit všechny recepty s palačinkami?

Základní recept na palačinkové těsto

Připravíme si 2 žloutky, které promícháme s krupicovým cukrem a špetkou soli. Přidáme trochu mléka a rozšleháme, postupně přidáváme 200g prosáté hladké mouky a ředíme zbylým mlékem (dohromady použijeme půl litru polotučného mléka). Při přípravě je důležité dodržet postup, kdy husté těsto ředíme, nepostupujeme naopak. Těsto by zbytečně hrudkovatělo. Palačinkové těsto necháme až 30 minut odpočívat.

Pro obměnu můžeme mléko nahradit podmáslím nebo sladkou smetanou, palačinky budou sice tučnější, ale chuť výraznější. Tato varianta se hodí pro palačinky připravované na sladko.

Smažení palačinek

Palačinky smažíme na pánvi s nepřilnavým povrchem. V hrnečku rozpustíme tuk, na kterém budeme palačinky smažit a mašlovačkou jen mírně pánev vytřeme (opakujeme před každou další palačinkou). Na nahřátou pánev dáme malou naběračkou tolik těsta, abychom pohybem pánve těsto rozlili na celou plochu, ale aby byla palačinka tenká. Těsto nesmí být až příliš řídké, palačinky by se snadno trhaly. Pokud máme dobrou pánev (třeba silikonovou), můžeme tuk úplně vynechat a palačinky smažit nasucho. Těsto v míse během smažení promícháváme, aby nám hustší část neklesala ke dnu.

Palačinky smažíme po obou stranách dozlatova a průběžně je ukládáme na talíř do mírně vyhřáté trouby. Všechny palačinky si tak udržíme teplé.

Palačinky na sladko i na slano

Těsto na palačinky je "univerzální". Palačinky můžeme potírat klasicky marmeládou, nejrůznějšími ovocnými dresinky, sladkým tvarohem či ořechovou náplní. Dobře chutnají i s podušeným ovocem nebo se zmrzlinou. Po srolování nebo přehnutí palačinky cukrujeme, přeléváme máslem nebo smetanou, zdobíme šlehačkou, strouhanou čokoládou, drcenými oříšky apod.

Palačinky ve slané variantě nejčastěji plníme masovou směsí, podušenými houbami, vejci, špenátem. Palačinky se slanou náplní můžeme také naporcovat a obalit v klasickém trojobalu. Potom jen smažíme prudce ve větším množství tuku. Zdravější ale bude možnost zapékání s dalšími ingrediencemi - strouhaným sýrem či smetanovou zálivkou s kořením. Napadne vás jistě celá řada možností, jak si palačinky zdokonalit.

Zobrazit všechny recepty s palačinkami?

Vyzkoušejte též borůvkovo-banánové lívance krok za krokem

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Palačinky na všechny způsoby: Které milujete vy?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.