reklama
hledat uživatel
       

Historické prameny perníku

Výroba perníku se v Pardubicích traduje už od 15. století. První perníkář v Pardubicích je připomínán archivními prameny již k roku 1515. Cech perníkářů existoval již v době Viléma z Pernštejna. Právo vyrábět perník potvrdila v roce 1756 rakouská císařovna Marie Terezie. Avšak sláva pardubického perníku je vlastně novodobá záležitost. Příprava oblíbené pochoutky ve velkém se traduje na přelomu 19. a 20. století, kdy byly založeny továrny a výrobny perníku.

Pardubický perník

Pardubický perník je definován jako sladké pečivo tmavě hnědé barvy. Jeho původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. A právě od pepře pochází název perník (původně peprník). Perníkové těsto je vykrajováno do různých tvarů - častým motivem je například perníkové srdce. Kdo nekoupí perníkové srdce z pouti, jako by na ní ani nebyl.. Vyrábí se však i perníky kulaté nebo ve tvaru různých figurek, které se tak líbí našim dětem. Pardubický perník bývá exportován na velké vzdálenosti, a proto je vyráběn tak, aby během těchto dlouhých cest neutrpěla jeho kvalita. Za svou trvanlivost vděčí silnému podílu koření a také tvrdosti a suchosti.

Zdobení perníku

Jistě vás na některé pouti zaujaly ve stáncích stohy překrásně zdobených a různě tvarovaných perníků. Z dálky vypadají úplně stejně, jeden jako druhý, ale … když si je dobře prohlédnete, zjistíte, že je každý maličko jiný. A tak vám prodavač napoví, že každý perník je ručně zdobený originál. Pardubické perníky jsou po upečení zdobeny barevnou cukrovou polevou nebo čokoládou a cukrářky si dávají záležet, aby vás nalákaly ke koupi voňavých perníků.

Ochranná známka pardubického perníku

Pardubický perník může od 27. února 2008 oficiálně užívat ochrannou známku Evropské komise. Pardubičtí perníkáři tak získávají konkurenční výhodu oproti výrobcům nejrůznějších napodobenin. Ochranná známka zaručuje perníku exkluzivitu, nikdo na světě ho nesmí napodobit.

Recepty na "pardubické" perníčky

Recept na pravý pardubický perník je přísně střežen a chráněn, proto nabízím dva recepty na perníčky.

Jednoduchý recept na perníčky

500g hladká mouka, 180g cukr moučka, 2 lžíce med, 1 lžička soda, 60g tuk (hera), 1 balíček koření do perníku, 1 balíček vanilkový cukr, 2 ks vejce a 1 ks žloutek na potření horkých perníčků

Složitý recept na perníčky - těsto za tři dny

1. den povaříme 1000g cukru v 500ml vody 5 minut a přidáme 1 lžičku sody. 2. den smícháme 2200g hladké mouky, 2 balíčky prášku do pečiva, 2 balíčky prášku do perníku, 400g medu, 100g marmelády, 4 vejce a sirup z předešlého dne. Pokud je těsto řídké, přidáme mouku. 3. den z těsta vyválíme placku a na vymaštěném plechu pečeme asi 3 minuty na 200 °C. Z těsta upečeme třeba perníkovou chaloupku.

Paní Alena Zachová, pekařka pardubického perníku, doporučuje přidat do zadělávaného těsta před pečením trochu neslazeného černého čaje, aby byl doma upečený perník dlouho vláčný.

Můžete si udělat výlet do městečka Ráby pod Kunětickou horou a navštívit Perníkovou chaloupku s muzeem perníku a pohádek. Nebo můžete každý rok v květnu zavítat na Slavnosti perníku v Pardubicích.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • David
  David

  perník co chutná nám

  Dnešní perníky jsou moc nadýchaný, a když sníme 1 kus perníku tak nám to nestačí.
  už jen kvůli tomu.
  Bohužel dnešní potraviny už jsou dodávány z cizích státu, a od té doby co jsme vstoupily do EU tak už máme nekvalitní potraviny.
  Takže mámme co srovnávat.
  Před 20 lety, a ve 20.století jsme měli zdravější potraviny.
  A dnes už nekvalitní, a samý humus.

  21.03.2014 13:22:00

 • Petr
  Petr

  Klasicky pernik na strouhání...?

  Připojuji se k dotazu Honzy - umí ještě někdo klasický perník na strouhání, který se vyráběl a prodával za našeho dětství, tj. cca přelom 60. - 70. ..tých let minulého století.. ? Ježíš.., to už zní docela hrozně... :-) Ty dnešní se s tímto bohužel nedají vůbec srovnat.. Díky a přeji pěkný den všem..

  11.12.2013 09:45:00

 • Petr
  Petr

  www.pardubicky-pernik.cz

  Děkuji za pěkný článek, doporučuji navštívit nové stránky výrobce skvělého Pardubického perníku, www.pardubicky-pernik.cz

  12.03.2009 21:01:53

 • Honza
  Honza

  umi jeste nekdo klasicky pernik na strouhani cose prodaval tak pred 20 roky dnes je ten pernik moc nadychany myslim si ze asi uz ne kdo otom neco vi napis

  06.03.2009 09:25:41

 • -
  -

  ---

  07.12.2008 13:26:28

 • -
  -

  ---

  07.12.2008 13:25:58

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Pardubický perník

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.