reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Historie vánoček

První zmínky o vánočce pocházejí již ze 16. století. Ale to ji pekli jenom mistři pekaři. Původně byla vánočka pečena a předávána jako dar pekařů radním a patronátní šlechtě. Teprve od 18. století začali lidé péct vánočky i doma. Recepty byly různé a dědily se z generace na generaci. Vánočce se podle krajů, nářečí a zvyklostí také říkalo štědrovečernice, štědrovice, štědrovka, pleténka, húska, calta, pletanka, pletenice, ceplík, žemle, štrucla, štricka, ale také „děťátko“. Pletaná vánočka symbolizovala děťátko zabalené do peřinky.

Tradice pečení vánočky

Křížové pletení vánočky má ochránit před zlými vlivy. Vánočka se tradičně plete z devíti pramenů. Základnu, první patro, tvoří čtyři prameny, které symbolizují slunce, vodu, zemi a vzduch. Prostřední, druhé patro, tvoří tři prameny představující rozum, vůli a cit. Třetí patro, tvoří dva prameny, které spojují vědění a lásku.

Vánočky se v dřívějších letech pekly pouze z kynutého těsta, do kterého se přidávaly rozinky, mandle, ořechy i kandované ovoce. V prvních receptech se objevoval i anýz či fenykl.

Vánoček se dříve peklo tolik, kolik bylo členů rodiny a služebnictva, pro každého jedna. Někde dostával kousek vánočky i dobytek, aby mu přálo zdraví po celý následující rok.

Tradice, které se dodržovaly při pečení vánočky

 • Hospodyně musela být oblečená v bílé zástěře a mít bílý šátek.
 • Hospodyně nesměla během zadělávání těsta promluvit.
 • Při kynutí vánočky musela kuchařka skákat hodně do výšky, aby se vánočka podařila.
 • Do vánočky se zapekla mince, kdo ji našel, měl zaručené bohatství a zdraví po celý příští rok.
 • V některých krajích se do vánočky zapekl zelený hrášek, kdo ho našel, měl mít celý rok pouze štěstí.
 • Podle toho, jak se vánočka povedla, se předpovídalo, jaký bude příští rok. Připálená, natrhlá nebo prasklá vánočka nevěstila nic dobrého, spíše symbolizovala neštěstí.

Pomocná ruka při pečení vánočky

 • Vánočka potřebuje čas, proto těsto necháme kynout klidně i přes noc.
 • Náplň - sekané mandle a ořechy, v rumu namočené okapané rozinky a kousky kandovaného ovoce. Vše přidáváme až do vykynutého těsta.
 • Upletenou vánočku propíchneme proti sobě 2 špejlemi, aby se nerozpadla.
 • Vánočku necukrujeme ihned po upečení. Před cukrováním ji necháme vychladnout.

Kromě receptů, které se vám nabídnou na hlavní stránce po zadání hesla "vánočka" a hledej "v receptech" vám před Štědrým dnem nabídnu ještě recept na Mandlovo-rozinkovou vánočku a tvarohovo-vanilkovou vánočku, doufám, že se mi povedou.

Pokud se bojíte, že nezvládnete pletení ze 4 pramenů, podívejte se na článek o Pletení vánočky.

Ty nejlepší recepty na vánočku 

Domácí vánočka s rozinkami
(doba přípravy 1 h 30 min )

Domácí vánočka
(doba přípravy )

Tvarohovo-vanilková vánočka
(doba přípravy 1 h 30 min )

Barevná vánočka v deseti krocích
(doba přípravy 2 h 40 min )

Vánočka mojí babičky
(doba přípravy 1 hod )

Vánočka od tchyně
(doba přípravy )

Úvodní foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 10
 • Gabriela
  Gabriela

  Já se letos chystám poprvé péct vánočku, tak jak ji peče moje maminka a jak ji pekla babička. Vždycky na Štědrý den jsme ji snídali a letos poprvé budu dál od své mamky, tak se pokusím ji upéct sama ...manžel mi určitě pomůže. Jsem ráda, že jsem se zde dočetla o významu vánočky. Miluju tradice. Děkuju a přeji všem krásný nadcházející čas adventní a vánoční. GK

  23.11.2011 10:05:21

 • janaproch.
  janaproch.

  Jo,znám a jsou vynikající

  Jo,znám to a mohu vřele doporučit....

  22.12.2009 17:14:25

 • Křivča
  Křivča

  Trubičky se sněhem z jablek

  Trubičky: 1 tekutá šlehačka,1 bílý tuk/250g/nastrouhat na hrubém struhadle,1-2žloutky,40dkg hl.mouky Těsto nechat 24hod.odpočnout v lednici v sáčku. Sníh: 25dkg jemně nastrouhaných jablek,35dkg moučk.cukru,2 bílky.Šlehat tak dlouho,až je sníh tuhý. Trubičky namotat,péci do bledě růžova a plnit sněhem,který se neroztéká a drží,dokud se trubičky nesní.Dobrou chuť!

  22.12.2009 17:06:38

 • kuky
  kuky

  Re: Vánočka

  Přesně tak je tomu i u nás. Pokud žila moje mamka, dělala vánočky ona, před ní ještě moje babička,která je pekla v peci a to byl obřad. Nyní je peču já bohužel už jen pro sebe ale naučila jsem je i moje dcery a vzájemně si dáváme ochutnat. Domácí vánočka musí být.

  19.12.2009 23:09:26

 • jvc
  jvc

  za krásný a poučný článek. Symboliku pramenů jsem neznal a tak můj zážitek z letošní vánočky bude opět bohatější.

  18.12.2009 09:28:14

 • sludka
  sludka

  Zrovna jako Vy, si nedovedu představit vánoce bez domácí vánočky. Dokud žila a byla schopna péci vánočky moje maminka, tak jsem se na ni těšila. Když zemřela, tak jsem tuto tradici převzala já a peču vánočky i pro děti. Doufám, že po mně to převezme dcera. Je to tradice v naší rodině.

  14.12.2009 16:09:43

Celkem záznamů: 10

Přidat příspěvek k článku Pečeme vánočku: 6 nejlepších receptů na pečivo našich babiček

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.