reklama
hledat uživatel
       

Pečení pizzy

Pizza, oblíbený pokrm nejen mladších ročníků, může být nečekanou "pastí" pro ty, kteří ji dosud viděli jen na letácích, v reklamách a ve filmech, nebo ji pouze konzumovali, aniž by přiložili ruce k dílu při její přípravě.

Jak se dobrá pizza peče? A jak se dosáhne její lahodné chuti a křehkosti?

Důležitá pravidla pro pečení pizzy

Pokud si pizzu kupujeme již hotovou, pak nemusíme řešit její přípravu. Jestliže nám však pizza zachutná natolik, že se odvážíme k její přípravě osobně, měli bychom znát několik rad - pravidel, která nám pomohou ke správnému výsledku.

Předehřátí zařízení pro pečení

Pizzu vkládáme do předehřáté trouby (klasické či mikrovlnné) nebo pece, ale můžeme použít i gril nebo remosku. Právě předehřátí je velmi důležité pro přípravu kvalitní a křupavé pizzy. Příkon energie pak regulujeme tak, aby se pizza prohřívala stejnoměrně. Spodní plát má být upečen a stejnoměrně propečen, vrchní náplň má být prohřátá tak, aby se začal sýr roztékat, ale nezbarvil se dohněda (zhořkl by).

Vymazání nádobí

Plech, dno remosky nebo plát alobalu potíráme olejem. Zajistíme tak nepřipálení pizzy.

Rozdělení pizzy

Pizzu rozdělujeme okamžitě po vyjmutí z pečícího zařízení na jednotlivé porce a ihned ji podáváme.

Délka pečení

Dobu pečení pizzy nelze určit všeobecně. Je totiž závislá na intenzitě zvoleného tepelného zdroje, na síle těstové pizzy i oblohy a také na použitých surovinách. Z kynutého těsta se peče pizza asi 20 - 25 minut, z listového těsta je doba pečení kratší. Pokud jde o předpečenou pizzu z listového těsta, pak postačí asi 10 - 12 minut k jejímu dopečení.

Nejchutnější je pizza ještě teplá, kdy je křehká a chuťově nejlahodnější.

Předpisy na různé druhy pizzy

Pokud není uvedeno jinak, jsou základní přepisy určeny k přípravě velké pizzy. Postačí 400 - 500g mouky a dalších přísad. Základní předpis je uveden u neapolské pizzy. Takto připravená pizza (navíc doplněná například zeleninovým salátem) postačí jako pokrm (z hlediska energetického) až pro čtyři dospělé osoby. Jde-li o pizzu z listového těsta, pak se ho použije 500g. Většina předpisů má svůj původ v italské kuchyni a v kuchyni jižní Francie a Švýcarska. Odtud také pocházejí různé názvy pro pizzu: neapolská, boloňská, římská, milánská, provensálská, sicilská a další. Většinou její názvy vyjadřují různé kombinace použitých místních surovin, především ryb, zeleniny, sýrů a uzeniny. Názvy vyjadřují i některé odlišnosti v postupu úpravy pizzy.

Studentská pizza

Jak si připravit opravdu levnou, rychlou a chutnou pizzu třeba na studentských kolejích? Na předpečenou pizzu poklademe paprskovitě na nudličky nakrájenou slaninu, mezi ni klademe na kolečka nakrájená rajčata a na proužky nakrájené papriky (lze použít sterilované kapie). Mírně pizzu osolíme, okořeníme a posypeme hrubě strouhaným sýrem. V rozehřáté troubě studentskou pizzu dopečeme.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • pekař
  pekař

  Testo jsem nasel jinde, peceni tam nebylo, takze pro mne OK.

  20.06.2010 09:10:15

 • Martuška
  Martuška

  pizza z krabice

  Já si kupuju v nákup.centrech těsto na pizzu v krabici. Je to od Vitany a stojí to pár korun, myslím 17Kč. Akorát do toho přidáte vodu a trošku oleje, umícháte a připravíte si rajčatový základ s cibulí,česnekem a bazalkou atd. Vše je popsáno na krabici od těsta. Vřele doporučuju. Těsto je skvělé!

  21.09.2008 19:47:53

 • smejky
  smejky

  Re: Re: O ničem

  Bohužel, musím souhlasit. Dobrý recept na těsto je v tomto receptu: http://recepty.vareni.cz/syrova-pizza-s-korenim/ Vyzkoušel jsem na něm několik různých pizz (sušší i vlhčí) a těsto bylo vždy úžasné. Doporučuji :)

  17.09.2008 08:20:59

 • petan
  petan

  Re: O ničem

  O ničem. Lepší by bylo napsat jak se udělá pravé těsto a ne psát o předeřívání trouby.

  16.09.2008 19:38:39

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Pečení pizzy

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.