reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Pěstování pekanových ořechů

Původní severoamerický strom ořechovec pekanový, jehož koruny dosahují až do výšky 25 -  40 metrů, plodí každoročně ořechy ukryté v hladké hnědé odolné skořápce. Však také indiánské slovo pekan znamená v překladu cosi jako: "K rozbití je potřeba kámen". Po vyloupnutí se pekany velmi podobají známým vlašským ořechům. Jak však upozorňují botanici, nejedná se ve skutečnosti o ořech, nýbrž o peckovici, jakou jsou například i meruňky.

Největším světovým pěstitelem jsou samozřejmě Spojené státy, které produkcí kolem 200 tisíc tun pokrývají roční spotřebu asi z 90%. Ořechovec pekanový je mimo jiné národním stromem státu Texas. Právě v tomto období, tedy od poloviny října, sklizeň vrcholí.

Čeští pěstitelští nadšenci jistě uvítali, že se podařilo vyšlechtit i odrůdy, které bez problémů přežívají i v mírných zeměpisných šířkách, především jsou více mrazuvzdorné. Těžko říci, zda se budou podobně jako původní americké druhy dožívat až 300 let.

Živiny v pekanových oříšcích

Nejvyšší podíl v oříšcích zaujímá tuk, jehož se zde nachází kolem 70%. Kalorická hodnota 100g sáčku ořechů se pohybuje kolem 2890kJ. Zanedbatelné ovšem není ani procento bílkovin, v pekanech jich je celá desetinu. Další desetinu tvoří zdravá vláknina. Další příjemnou složkou jsou provitamín A a vitamíny skupiny B. Pravidelná avšak střídmá konzumace ořechů dokáže ochránit před žlučovými kameny a dokonce snižuje i škodlivý LDL cholesterol.

Kuchyňské použití pekanových ořechů

Pekanové ořechy lze konzumovat jen tak za syrova, ale výborně doplní i sladká jídla. Přidávají se také do pralinek. Vyloupané ořechy lze skladovat dlouhé měsíce v mrazničce.

Doslova neodolatelnou pochoutkou je sladké pečivo s pekanovými ořechy a javorovým sirupem, který prodává jeden obchodní řetězec. Vyzkoušet jej můžete i vy doma, například z listového těsta. Těsto stačí rozválet, nakrájet na čtverečky, pomazat javorovým sirupem, posypat nahrubo nastrouhanými oříšky a přeložit a vytvořit jakési šátečky. Následně vršek pomažte vaječným žloutkem a upečte dozlatova.

Foto: Photos.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Pekanové ořechy

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.