reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Tradice velikonoční pomlázky

Tradiční velikonoční pomlázka má u nás dlouhou historii. Máme záznamy už ze 14. století o tom, jak se na velikonoční pondělí a také v úterý šlehali manželé a milenci. Naopak leniví a ospalí lidé se polévali vodou - tento zvyk se dodnes hojně udržel třeba na Slovensku, ale i na Moravě. V pondělí chodili šlehat chlapci, a o tzv. "odplatném úterý" jim to děvčata vracela. Nevím, proč se nezachovala i tato tradice, bylo to tak mnohem spravedlivější.

Není nad velikonoční pondělí, kdy vás hned po probuzení (ne- li ještě před ním) zmlátí člověk, kterého jste ještě včera považovala za přítele, sourozence nebo rodiče. Nyní se z něj však stává sadista s proutěnou zbraní, kterou neváhá použít při každé příležitosti. Pokud jste byly hodné a nebránily jste se, možná jste byly "vyšupány" doopravdy jen symbolicky, pokud jste však "zlobily", jistě jste si dnešek náramně užily. Pevně věřím, že jste všechny měly pro všechny aktivní koledníky, kteří vám "předali svěžest, mladost, ohebnost a zdraví mladého proutku", odměnu v podobě vajíčka nebo modernější čokolády, pokud ne, byla by to totiž nesmírná hanebnost!

Jaký je váš názor na tuto velikonoční tradici?

Výroba velikonoční pomlázky

Abyste si mohli uplést velikonoční pomlázku, budete k tomu potřebovat pouze vrbové proutky, pár užších drátků, které se dají dobře tvarovat, a pár pentlí nebo látku, ze které se nakonec vytvoří dekorace.

Kolik proutků na pomlázku je potřeba?

Klasický karabáč se plete většinou z osmi nebo z devíti vrbových proutků. Chcete-li si uplést malou, nenápadnou pomlázku, zvolte úzké a ne moc dlouhé pruty. Pro velkou pomlázku zvolte dostatečně hrubé proutky, aby se vám s nimi při pletení dobře pracovalo.

Návod na výrobu velikonoční pomlázky

  1. Vezměte si osm proutků, které budou stejné šířky i délky. Jeden prut navíc budete potřebovat na omotání pomlázky.
  2. Osm proutků spojíme k sobě a postupně omotáváme zbylým proutkem tak, aby rukojeť byla dlouhá alespoň 5 cm.
  3. Uchopíme proutky tak, že rukojeť namíříme směrem od nás. Protože máme osm proutků, rozdělíme si je na polovinu, tedy čtyři a čtyři. V prstech si je uspořádáme tak, aby byly umístěny pravidelně vedle sebe.
  4. Horní (první) proutek v pravé ruce provlékneme středem proutků v ruce levé. Uchopíme jej opět pravou rukou a to tak, že nyní bude v pořadí jako poslední.
  5. Opakujeme stejný postup jako v předchozím bodě, s tím rozdílem, že začínáme levou rukou.
  6. Takto postupujeme až do té doby, než se nám délka pomlázky bude zdát optimální.
  7. Na přebývající konce proutků uvážeme ozdoby, nejlépe mašle nebo pentle.
Foto: Profimedia

Přidat příspěvek k článku Pomlázka

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.