reklama
hledat uživatel
       

Jsou to houby hniložijné, které žijí v půdě nebo na dřevě. Některé druhy rostou na trusu, na silně pohnojených místech a jsou velmi obtížně určitelné.

Místa výskytu a vzhled hub

Hnojník roste většinou v trsech od dubna do listopadu. Staré plodnice pukají, klobouk se stáčí nahoru a pak se celá plodnice roztéká v černou kaši. Je tedy zřejmé, že životnost těchto hub je velmi krátká. Lupeny dospíváním výtrusů černají, třeň mají tyto houby bělavý, dutý, křehký a štíhlý. Barva klobouku je také proměnlivá - od bílé přeš žlutou, oranžovou až k barvě inkoustové.

Nejhojnější druhy hnojníku u nás

Mezi houbaři je asi nejvíc známý hnojník obecný, inkoustový a třpytivý. Ty také u nás rostou nejvíce. Méně už se ví, že jedlým druhem je právě hnojník obecný.

Hnojník obecný

Jediný jedlý druh hnojníku - hnojník obecný - je jedlý pouze za předpokladu, že se po jeho konzumaci nepožije alkohol, především pivo. V kombinaci s alkoholem totiž působí houba jako antabus - lék, který se podává při léčbě alkoholismu. Současným užitím alkoholu s houbou dojde k nepříjemným příznakům, které alkoholiky "zastraší" a dodá jim šanci zůstat abstinenty. Mezi příznaky patří zarudnutí, dechové obtíže, bolení hlavy, bušení srdce, zvracení. Po hltu alkoholu tak je vyvolán pocit nechutenství, závratě a zvracení.

Období sběru hnojníku

Houbaři sbírají hnojníky zejména v době, kdy jiné houby nerostou. Od dubna do listopadu je dost dlouhé období pro jejich výskyt. Je proto nutné dávat pozor na hnojník inkoustový a třpytivý. Jejich záměnou za obecný a při následné konzumaci se objeví nápadná červeň v obličeji, která se šíří dolů po těle i na horní končetiny. Dostaví se bušení srdce, dušnost, zvracení, průjem a strach. Tyto příznaky se nemusí projevit v plné šíři, odpovídají množství požité houby, případně množství alkoholu. Mohou se však projevit až do čtvrtého dne po novém napití alkoholu se slábnoucí intenzitou, aniž by se znovu konzumovala houba. Pomoc pak je vhodné vyhledat na psychiatrickém oddělení, které má s léčbou antabusového efektu zkušenosti.

Závěr

Je více než zřejmé, že s hnojníky není vhodné si zahrávat. Na toulkách při houbařské výpravě můžeme najít vždy mnoho dalších zajímavých druhů, které obohatí náš jídelníček. Jestliže přesto chceme na svém talíři právě hnojník, pak jen ten obecný a ve směsi jiných jedlých hub a hlavně bez alkoholu. Ostatní hnojníky ponechejme raději dál v přírodě, vyniknou v ní přece mnohem lépe, než na našem talíři.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • Víkendový kalič
  Víkendový kalič

  HNOJNÍK MÍSTO ANTABUSU

  Užívám hnojník jako lék - místo antabusu.
  Je to zdarma, k tělu údajně šetrnější a dlouhodobé užívání dokonce prý může stabilizovat krevní cukr.
  Mám problém s alkoholem, na léčebnu to ještě asi (díky Bohu) není, ale problém mám.
  Nasbíral jsem si hnojník třpytivý a nasušil ho v troubě horkovzdušné.
  Když jdu s kamarády do baru nebo na kulečník a mám v plánu nepít, tak sním asi cca 4 plodnice pro antabusouvý efekt (takový sychr, kdyby vůle selhala).
  To vědomí, co za hrůzy by se mi mohlo dít kdybych se napil (zvýšený tep, strach, kolísání tlaku, nevolnost, zvracení) je pro mě dostatečně odrazující na to, abych něco chlastal nebo se o to jen pokusil.
  Užívám to jednou týdně v pátek, kdy mi hrozí, že se zase ožeru... a jsem spokojen. Probudit se v sobotu ráno bez kocoviny je docela dost fajn. ;)
  Hnojník třpytivý se dá snadno nají a určit, splést se nedá a když, tak maximálně s jiným příbuzným hnojníkem co coprin obsahuje také, jedovatý hnojník žádný není.
  Pro mě skvělá volba a pro lidi, co si přiznají počínající problém s alkoholem, může být také.

  15.11.2019 12:04:25

 • Michal
  Michal

  Komentář k článku Pozor na hnojníky

  Velice neodborný článek, který nepatří ani na web naprosto amatérských houbařů. Články se spoustou nepravd a skutečně špatných informací by neměly být na webech, které se tváří jako dobrý rádce pro uživatele internetu.

  15.10.2016 17:34:08

 • Robert Hanzlík
  Robert Hanzlík

  Komentář k článku Pozor na hnojníky

  Autorka by se měla držet toho, čemu rozumí. Tento článek je směs smyšlenek, omylů, nepřesností a dezinformací. Hnojník obecný nemá antabusový efekt, ani není jediným jedlým druhem hnojníků. Antabusový efekt má hnojník inkoustový, který je také jedlý. Proč autorka zmiňuje třpytivý z kontextu článku zcela uniká.

  21.10.2015 18:27:43

 • kuna_name
  kuna_name

  K hnojníku obecnému

  Autorka uvádí poněkud zkreslené informace o vlastnostech hnojníku obecného. Mladé plodnice hnojníku obecného jsou jedlé a ani pití alkoholu po jejich požití nečiní v našich podmínkách žádný zvláštní problém.
  Informace související s konzumací alkoholu ale zcela nepochybně platí pro hnojník inkoustový. Co se týče hnojníku třpytivého a dalších druhů hnojníků jsem po zkušenosti z experimentu s hnojníkem inkoustovým informace o obsahu coprininu raději neověřoval.

  19.08.2010 10:23:52

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Pozor na hnojníky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.