reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Prasečí chřipka

Virus prasečí chřipky se šíří do celého světa. První případ nákazy již ohlásila i Česká republika. Co bychom o nemoci měli vědět a jak se můžeme chránit?

Co je a jak vzniká prasečí chřipka

Prasečí neboli Mexická chřipka vznikla v Mexiku smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky. Tento typ viru se obvykle tvoří tam, kde žijí lidé pohromadě s prasaty a ptactvem. Není divu, že vznikl právě v Mexiku, chudí lidé zde žijí v otřesných hygienických podmínkách. Chřipka náleží do kmene H1N1, tedy stejného, který před stoletím způsobil smrtící španělskou chřipku.

Možnosti nákazy

Z člověka na člověka se vir přenáší kýcháním, kašlem nebo dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do dýchacích cest. Ohroženi jsou zejména děti a starší lidé. Ze samotného vepřového masa prasečí chřipku dostat nemůžeme, viry se totiž ničí varem.

Prasečí chřipka a příznaky

Příznaky prasečí chřipky jsou velmi podobné se symptomy klasické chřipky u lidí: horečka, kašel, bolesti v krku, bolesti kloubů a svalů, zimnice, únava. Navíc se ale objevuje také obtížné nebo zrychlené dýchání, bolest v oblasti hrudníku či břicha, závratě, zmatenost, a vzácně průjem nebo zvracení. Prasečí chřipka postihuje dýchací cesty, neléčená proto může způsobit i zápal plic a smrt. První příznaky nemoci se mohou objevit až po sedmi i více dnech.

U malých dětí je varovným signálem vyrážka, podrážděnost nebo naopak apatie, nechuť přijímat tekutiny, namodralá barva kůže.

Jak se můžete chránit

Snažte se posilovat svou imunitu, jezte vyváženou stravu, hodně pijte, sportuje, spěte. Nikdy nevíte, zda jste se nedotkli plochy nakažené virem, proto si často myjte ruce (nejlépe antibakteriálním mýdlem). Necestuje do rizikových oblastí, kde je vir rozšířen.

Co dělat, když onemocníte prasečí chřipkou

Máte-li podezření na prasečí chřipku, neprodleně navštivte lékaře. Ten vám udělá virologické testy nebo rovnou předepíše léky. Zůstaňte doma a omezte kontakt s okolím. Při zakašlání či kýchnutí si kryjte nos a ústa kapesníkem a ten po použití vyhoďte do koše. Pak si umyjte ruce.

Léčba

Prasečí chřipka se léčí používáním antivirotik Tamilu a Relenza. Úspěšnost léčby závisí především na stadiu nemoci (čím včasnější léčba, tím lépe) a na imunitním systému pacienta. Česká republika má léků na prasečí chřipku jen pro 20% obyvatelstva. V současné době se pracuje na vývoji vakcíny.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 1
  • Irena
    Irena

    INTRA - PRO VAŠE ZDRAVÍ A KONDICI

    INTRA je čistě přírodní produkt z 23 druhů bylin, kořenů a kůr rostlin z celého světa. Její základní úlohou je účinkem léčivých rostlin zbavit tělo toxických látek, regenerovat ho,dodat mu potřebnou energii, posílit imunitní systém a tím působit jako prevence proti civilizačním chorobám. Intra dokáže vyřešit spoustu zdravotních problémů a potíží.Více na : http://www.intra.prodejce.cz

    21.07.2009 13:31:36

Celkem záznamů: 1

Přidat příspěvek k článku Prasečí chřipka

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.