reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Pravidla pro vaření v tlakovém hrnci

Papiňák přináší do našeho vaření více komfortu, uspoří čas i energii. I pro přípravu pokrmů v tlakovém hrnci se bude hodit pár vychytávek.

Jak papiňák funguje

Tlustostěnná nádoba, ve které se vaří při vyšším tlaku než je běžný atmosférický, to je jednoduchý popis právě tlakového hrnce. Díky vysokému tlaku se uvnitř nádoby dosáhne vyšší teploty (až 130 °C), a tím se pokrmy rychleji uvaří či podusí. Plusem navíc je, že jsou pokrmy připravované v papiňáku chuťově výraznější.

Vychytávky pro vaření v tlakovém hrnci

Když začínáme vařit v papiňáku, jistě uvítáme pár rad. Již dávno neplatí předsudek o tom, že je vaření v tlakovém hrnci nebezpečné, proto se ho ani začínající kuchař/ka nemusí obávat. Moderní tlakové hrnce jsou opatřeny několika bezpečnostními pojistkami. Ty hlavně zajistí, aby během vaření nedošlo k úniku pokrmu z nádoby. 

Začínáme vařit v tlakovém hrnci - základní pravidla

 1. Tlakový hrnec plníme maximálně do 2/3 objemu nádoby. U pokrmů, které během vaření pění, bobtnají nebo jinak výrazně nabývají, plníme maximálně do poloviny objemu hrnce. Eliminujeme tak překypění a zanesení ventilů.
 2. Při tlakovém vaření používáme méně vody a tuku.
 3. Naplněný a správně uzavřený hrnec se zvoleným tlakem postavíme na sporák, jehož výkon nastavíme na nejvyšší stupeň. Již po chvilce z tlakového hrnce začne unikat pára, teplotu snížíme tak, aby z ventilu ucházelo jen malé množství páry.
 4. Výraznější chuť a aroma pokrmu získáme, když maso nejprve v tlakovém hrnci na troše oleje orestujeme (třeba na cibulce). Až potom přidáme ostatní suroviny a vaříme.
 5. Při prvních pokusech s vařením v tlakovém hrnci se často stává, že pokrm trošku rozvaříme, protože neodhadneme rychlost změknutí surovin.

Výhody moderních tlakových hrnců

Papiňáky výrazně spoří čas a energii. Tuhé plátky hovězího jsou měkké podle tloušťky a množství masa v hrnci už od 20 - 30 minut, což se nedá srovnávat s dlouhým dušením v klasickém hrnci s poklicí, kdy jde o dlouhé hodiny.

K velkým úsporám dochází i ve spotřebě energie, a to až 70 %. Samozřejmě záleží na faktorech jako zdroji tepelné energie, plnění tlakového hrnce a typu pokrmu.

V mnoha ohledech je vaření v tlakovém hrnci výhodnější. Výrobci papiňáky stále zdokonalují, pákové uzávěry byly již z většiny nahrazeny bajonetovými. Při větší investici se dočkáme už i variant se zkrácenými rukojeťmi, které nám ušetří místo při skladování.

Foto: Photos.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • Majda
  Majda

  Komentář k článku Pravidla pro vaření v tlakovém hrnci

  Máte někdo tlakový hrnec Smart Steel od Astonu? Viděla jsem ho v obchodě, i bych si ho pořídila. Můžete mi ale někdo kde ho znáte napsat jak jste spokojeni, jestli s ním nemáte žádné problémy, atd. Děkuji

  22.10.2014 12:17:26

 • Martina
  Martina

  Elektrický tlak.hrnec Delimano.

  Prosím o radu.Koupila jsem si Elektric.tlakový hrnec Dellimano.Vypadá,že bude umět úžasně vařit,ale jak na to,když je všechno a rady s recepty v cizím jazyce.Bohužel neumím,jen česky.Našla jsem pouze rady u el.tlak hrnce AVAIR IDA,ale ten má zase jinak tlačítka.Tak mám s toho trochu strach.Děkuju.M

  19.02.2014 13:02:00

 • JAREK
  JAREK

  PROSIM O RADU JAK VARIT V TLAKOVEM HRNCI DELIMANO DIKY

  12.12.2013 20:38:04

 • Jana
  Jana

  tlakový hrnec - poradit

  Prosím o radu, koupila jsem tlakáč zn. Fagor a při vaření nedochází k podtlaku a pára uniká pod rukojetí a ne přes ventil k tomu určený. Děkuji z radu pište na e-mail

  25.09.2011 20:30:08

  • zhkamarad
   zhkamarad

   Re: tlakový hrnec - poradit

   Zdravím,vážená p.Jano v papiňáku vzniká při vaření přetlak né podtlak. Jak je uvedeno v článku nejprve nejvižší teplota aby vznikl přetlak který uzavře hrnec
   potom pomalý var aby pára jen pomalu unikala a nedocházelo k velkému úniku páry(velký hluk).Váš problém bude asi v tom,že hrnec špatně těsní,buď nerovnost
   víka nebo špatné těsnění.

   27.09.2011 15:32:24

 • kacena
  kacena

  tlakový hrnec

  před rokem jsem dostala od manžela dva papiňáky.Nejdřív jsem byla trochu zaskočená,ale teď jsem ráda,že je mám.Skoro si to neumím bez nich představit.Vlastně je používám skoro denně.Jen jedno mi vadí,že strašně syčí.Nadělá rámusu,ale na druhou stranu je uvařeno rychle.A co se týká bezpečnosti,tyhle nové hrnce jsou daleko bezpečnější,než ty co jsem měla doma po babičce.:-)Těch jsem se bála,to je fakt.Je pravda,že si ho nemůžu naprogramovat,jak píše Milan přede mnou,ale i tak jsem spokojená.

  09.05.2011 12:03:50

 • Milan
  Milan

  Zajímavý článek pro toho kdo nezná elektrický tlakový hrnec bionare AVAIR IDA. Tento hrnec přináší neobyčejný komfort do vaření v tlakovém hrnci. Dokáže si autor představit že si naprogramuje tlakový hrnec , že chce mít v 11hod uvařeno a v 6 hod odjede? Vrátí se až ve 12 a má uvařeno a pokrm je stále teplý? A další věc dokážete si představit vaření v tlakáči bez syčení páry? Vyzkoušejte bionáre AVAIR IDA, už nikdy nebudete chtít jiný hrnec.

  08.05.2011 09:35:58

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Pravidla pro vaření v tlakovém hrnci

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.