reklama
hledat uživatel
       

Vánoce zase po roce

Také se vám zdá, že je to rok od roku dříve? Obchodníci blázní, a i když je začátek listopadu, na pultech se objevuje první mikulášská nadílka. Jde o útok na psychiku zákazníka - klasický marketingový trik obchodníků vede nás spotřebitele k utrácení dnes tak těžko vydělaných peněz za sladkosti a vánoční výrobky. Jakmile se zboží objeví na pultech obchodů, samozřejmě po něm sáhneme, abychom našim ratolestem udělali v prosinci radost. Ovšem pozor, pokud patříte k té části zákazníků, kteří tomuto tlaku podlehnou, dávejte větší pozor na datum spotřeby.

Je čas se začít chystat na příchod Vánoc?

Když se nad touto otázkou zamyslíme, v podstatě si můžeme odpovědět ano. Měsíc a půl do Vánoc není zase tak dlouhá doba, a pokud nakupujeme zboží v akci podle aktuálních letáků, můžeme pěkných pár korun ušetřit. Spousta z nás, troufám si říci naprostá většina, nakupuje zásoby potravin podle ceny, a tak když je něco ve výrazné slevě a vyplatí se nám koupit větší množství, koupíme toho více. Obchodníci mají radost, že se prodá velké množství zboží, a my si můžeme udělat zásobu potravin na delší dobu a ušetřit. Potraviny jako jsou cukr, mouka či máslo můžeme mít díky výhodnému nákupu  připravené na vánoční pečení. Ušetříme čas, peníze i naše pochroumané nervy. S příchodem blížících se Vánoc se lidé v obchodech shromažďují, tlačí se na sebe, jsou nervózní, podráždění a nakupují všechno, co k přípravě na vánoční hodování potřebují, ať to stojí co to stojí. Pokud si ale už nyní začneme postupně potřebné zásoby potravin nakupovat, vyhneme se největšímu náporu na psychiku a předvánočnímu nákupnímu maratonu.

Předchystané Vánoce

Každá hospodyňka, která na Vánoce peče domácí cukroví a chystá pro své blízké pořádné hody, mi dá jistě za pravdu, že by na přípravu všeho potřebovala ještě jedny ruce. Při této úvaze mne napadlo, že si vlastně spoustu věcí můžeme připravit dopředu a předvánoční čas můžeme strávit v klidnějším tempu. Ptáte se, co si teď můžete koupit a připravit dopředu na vánoční pečení cukroví? Tak věřte, že je toho spoustu. Dopředu je jistě dobré vědět, kolik a jakých druhů vánočního cukroví budete letos chystat. Podle toho si napište nákupní seznam, který si nechte někde na očích. Až budete zase pročítat letáky a uvidíte zboží za výhodnou cenu, prostě nakoupíte vše potřebné - může to být mouka, cukr, čokoláda, poleva, tuk, máslo, kakao oříšky či mandle.

A co zmiňované vánoční přípravy?

Dopředu si můžete už nyní vyloupat ořechy, podle receptur spočítat kolik jich budete potřebovat na ozdobu, kolik jich potřebujete mletých či nasekaných. Oloupejte si při večerním sledování televize ořechy, druhý den si potřebné množství umelte a uskladněte. Takto si můžete připravit třeba i piškoty. Mleté či drcené piškoty vám v suché větrané místnosti bez problémů vydrží. Nasekejte si mandle a oříšky, nastrouhejte a dobře uskladněte čokoládu, nastrouhejte a nasušte citronovou a pomerančovou kúru. Můžete si i nastrouhat tatranky na nepečené tatrankové kuličky.

Máte více času na předvánoční přípravy?

Pokud jste třeba maminka na mateřské či jen zrovna nechodíte do zaměstnání a máte tak trochu více času, můžete se na vánoční pečení nachystat trochu více. Každý recept na cukroví se dá v podstatě rozdělit na dvě části - suchou a tekutou. Připravte si sáčky do mrazničky (Jsou to ty, co mají na sobě popisovací proužky.). Pokud už jste nakoupila v akcích alespoň suché potraviny do zásoby, vezměte kuchařku, mísu a váhu. V receptech vyhledejte všechny suché potraviny. Například u vanilkových rohlíčků máte napsáno, že do těsta patří mouka, cukr a vanilkový cukr. Tyto potraviny si odvažte na váze podle množství, z kolika dávek budete rohlíčky dělat. Odvážené suroviny v míse promíchejte. Na popisku sáčku si napište vanilkové rohlíčky (např. ze dvou dávek) a připište si poznámku obsah (mouka, cukr, vanilkový cukr). Sáček dobře uzavřete a uskladněte v suchu. Takto můžete pokračovat se všemi plánovanými druhy cukroví. Až budete začínat s přípravou těst, budete mít už polovinu práce za sebou. I těsta lze připravit trochu dopředu. I když ne už nyní v září, dejme tomu ke konci října můžete nachystat některá těsta a uskladnit je připravená v mrazáku. V předvánočním shonu za tyto přípravy budete vděčná, ušetří vám to blázinec v kuchyni, nepřehlednost a pečení do noci, abyste stihla co nejvíc v jeden den. Stačí pak jen postupně vytahovat jedno těsto po druhém, tak jak budete stíhat péct. Až bude vánoční cukroví upečené, připravíte si v jeden den krémy a náplně, druhý den cukroví naplníte a slepíte, další den ozdobíte. Jako poslední přichystáte nepečené cukroví a budete mít hotovo. Pečení tímto způsobem vám nezabere v prosinci více než pět dní.

Základní suroviny k pečení vánočního cukroví 

Letošní plán pečení vánočního cukroví 


Foto: Pixabay.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • autor
  autor

  Dobrý den, tak k tomuto přístu Vám gratuluji, je vidět že jsou u Vás Vánoce ve znamení pohody a rodinné spokojenosti. Z vás by si měli vzít příklad všechny rodiny.

  06.10.2008 11:30:29

 • JanaOssendorfová
  JanaOssendorfová

  vánoční šílenství

  Jsem matka šesti dětí, z toho 5 je kluků - a pořádně žravých. Vše, co zavání troubou splivnou dřív, než to vychladne a proto i vánoce jsou u nás znamením velkého pečení a vaření. Převážně pečení. Ze zkušenosti vím, že to, co si připravím předem, to mi kluci sbaští a nakupuju znovu - oříšky, mandle, piškoty. Myslím si, že tyto věci lze nakupovat těsně před začátkem adventu, kdy jsou slevy přesně zaměřené na pečení a většina potřebných surovin je zde zahrnuta. Jako ulehčení bych spíš doporučovala zapojit celou rodinu, jako u nás. Petřík perfektně hlídá léta troubu a nic nepřipálí a má odhad na upečení, prcek modeluje různé výtvory a pomáhá vykrajovat, Honzík perfektně zadělává těsta, Jiřík je dobrý na mazání džemem a krémy (brzy se mu sladké přejí a neujídá) a dnes dospělá dcerka pomáhá spíše s vařením jídel. O tvorbu salátu se hádáme všichni - každý jej chce dělat. Vánoce slavíme od prvního dne adventu - užíváme si legrace při pečení, zdobení, chodíme na trhy a různé akce. A úklid? Při takovém množství pomocníků, kteří mají normálně své povinnosti to je hračka - každý něco a je to, dokonce nyní, kdy jsou větší vybílí byt a přestaví nábytek. Připadá mi jako přežitek, že vánoce jsou záležitostí práce žen a užívání si přejídání mužů a dětí. Proč? Jsou přeci rodinným svátkem. Nádherně vyzdobený byt výtvory mých dětí, vůně cukroví, které si pečeme - a ne jen pro tabuli štědrého dne, to jsou důležité prvky v tom, abychom si vánoce užili. My neschováváme všechno cukroví, ale každou neděli si ozdobíme slavnostně stůl, máme slavnostní oběd s rozsvícením svíček, po obědě se na stůl vyloží něco cukroví dáme si dobrý čaj, dětský grog nebo kakao a kávičku a tak si prodlužujeme vánoce z jednoho dne na dlouhou dobu. Dárky pak nejsou tak důležité, ale to, co prožijeme.

  04.10.2008 18:06:03

  • mamulka
   mamulka

   Re: vánoční šílenství

   Milá paní Jano, moc Vám fandím a věřím, že se najde více takto zaměřených rodin. V mém okolí mají i rodiny s 1 či 2 dětmi tak napilno, že si nechávají napéct u cukrářek. Doma pak stihnou třeba jen vanilkové rohlíčky, prý aby to vonělo Vánocemi...Přeji všem hospodyňkám, aby se letos pokusily prožít dobu adventní a svátky nekomerčně, ale v klidu, lásce a pokoji. Stojí to za to!

   14.10.2008 10:56:12

 • autor
  autor

  Tento článek reaguje na to, že se v obchodech objevuje první zboží s vánoční tématikou. Pokud se začne objevovat před prázdninami, budou se i články na tento způsob psát dříve.

  18.09.2008 19:37:30

 • Tomáš
  Tomáš

  Nebylo by lepší

  Nebylo by potom lepší chystat vánoční potraviny ještě před prázdninami? Přecejen je teď po těch dovolených a kdo má nachystáno před prázdninami, nemusí se starat až teď, ne?

  18.09.2008 15:20:37

 • Václav
  Václav

  Na Vánocích

  je nejkrásnější právě ta příprava v období Adventu. U cukroví a potom i u vaření se sejde celá rodina, všichni vyrábnějí a ochutnávají. K tomu se pouští koledy z celého světa a pěkné vánoční filmy made in USA. Z toho je i nejlepší rodinné video. Ani ta komerce a shon mi nijak zvlášť nevadí.

  16.09.2008 11:39:00

 • Dana
  Dana

  Moc pěkný článek, už vidím, jak se mi v dobře uzavřených nádobách plných strouhaných oříšků a piškotových drobků líhnou prapodivné bytůstky, jejichž zárodky si bohužel přinášíme domů již z obchodu. Než bych si drobila piškoty do zásoby (na 3,5 měsíce dopředu), tak si raději to cukroví upeču už teď a dám ho do mrazáku. Pak mě drcení piškotů a oříšků a strouhání čokolády před Vánoci opravdu nerozhodí! Fakt dobrá rada nad zlato!!!

  16.09.2008 09:17:16

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Předchystané Vánoce: Jak si ušetřit spoustu nervů s vánočními přípravami?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.