reklama
hledat uživatel
       

Prevence cestovních nevolností

V létě se cestovním prostředkům jen těžko můžeme vyhnout a zatímco někdo se těší na onen jedinečný pocit, kdy se letadlo odlepuje od země, pro jiného je nepříjemným zážitkem byť jen delší jízda autem.

Vhodnou stravou a preventivními opatřeními můžeme pocity nevolnosti minimalizovat.

Kinetóza

Nevolnost způsobená pohupováním během jízdy v dopravním prostředku nás může postihnout v autobuse, letadle ale i na lodi, coby mořská nemoc. Zvláštní kapitolou jsou pouťové atrakce, rovněž hojně v létě navštěvované. Projevuje se poklesem krevního tlaku, pocity na zvracení případně vlastním zvracením, jež může u některých jedinců přetrvávat ještě mnoho hodin po opuštění lodi či auta. Náchylnější k projevům kinetózy jsou malé děti a může se čas od času objevit i u lidí, kteří jinak podobné potíže nemívají, může se tedy týkat každého z nás.

Prevence kinetózy

Kdybychom se zcela vyhýbali situacím, při kterých k nevolnostem dochází, zřejmě by to bylo nejjednodušší, ale také nejméně příjemné řešení. Daleko lepší je dodržovat určitá preventivní opatření.

S plným či prázdným žaludkem

Odborníci zjistili, že daleko nejčastěji se kinetóza objevuje u osob se středně naplněným žaludkem. U těch, co na cesty vyrazí nalačno, případně s plnými žaludky jsou projevy nevolnosti minimální. Všeobecně se však doporučuje před cestou spíše lehčí, střídmá strava.

Odvedení pozornosti

Budeme-li během cesty hrát hry, povídat si či poslouchat hudbu, také to může omezit projevy nevolnosti. Pozor, během cesty bychom naopak neměli číst, "poskakující" písmenka nástup nevolnosti jen uspíší, také soustředění se na vlastní pocit nevolnosti nám nepomůže. Nejideálnější je, pokud se nám podaří usnout a vyřadíme tak zrak jako jeden z vjemů, který se na vzniku nevolnosti podílí.

Chemická pomoc proti nevolnosti

V lékárně nám jistě nabídnou mnoho volně prodejných léků a homeopatických prostředků na prevenci kinetózy. Jedním z nejužívanějších jsou speciální žvýkačky na bázi dimenhydrinatu, které se užívají jak před plánovanou cestou, tak podle potřeby i během ní. Existují i speciální bylinková lízátka s ovocnými příchutěmi.

Přírodní pomoc proti nevolnosti

Zapomeňme na alkohol, s nímž jsou často spojování námořníci, ten by totiž pocity nevolnosti jen umocnil. Daleko lépe pořídíme se zázvorem, ať už v podobě odvaru nebo kandovaných kousků, které sem tam můžeme uzobávat. Úlevu přinášejí také peprmintové bonbony. Dalším, prý ověřený receptem, je sání měsíčku čerstvého citronu. Důležitý je pravidelný přísun tekutin po malých doušcích, vhodná je samozřejmě neperlivá voda. Během cesty naopak omezme kávu a další kofeinové nápoje. Nevolnost umocňují také cigarety.

Nevolnost během cesty nám může zkazit dojem z dovolené. Proto doufáme, že tipy z našeho článku nebudete vůbec potřebovat a když už ano, tak že vám pomohou.

Foto: Pixmac.cz

Přidat příspěvek k článku Prevence cestovních nevolností

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.