Příčiny bolesti žaludku

Bolesti žaludku zažívá občas každý z nás. Jak ale rozpoznat, jestli bolest způsobuje nevhodná strava nebo je na vině závažnější onemocnění?

Strava - nejčastější příčina bolesti žaludku

Bolesti žaludku mohou signalizovat řadu příčin. Nejčastěji se jedná o přejedení se, konzumaci zkažené nebo špatně zkombinované stravy. Pokud slučujete neslučitelné, místo trávení dochází ke kvašení. Máte-li po obědě chuť na sladké, následně na slané, a poté si smlsnete na kyselé okurce, nemůžete se naříkání žaludku divit. Pravidla jing a jang jsou v tomto směru opravdu na místě. Také nepravidelná strava či konzumace jídla v pozdních večerních hodinách váš žaludek nepotěší.

Žaludeční neuróza

Trpíte-li častými bolestmi břicha, ale lékařské vyšetření neodhalilo žádné onemocnění, na vině bude zřejmě stres. Pocit těžkého, sevřeného žaludku před významnou životní události jako je maturitní zkouška nebo svatba všichni známe. Někdy ale stačí i "malý", ale dlouhodobý stres k tomu, aby vás v žaludku tlačil obrovský balvan.

Žaludeční vředy

Žaludeční šťávy jsou velmi agresivními látky mající za úkol rozpouštět potravu. Dojde-li k jejich zvýšené produkci, dostanou se do kontaktu s žaludeční stěnou, naruší její povrch a půda pro vznik žaludečních vředů je připravena. První nápovědou o jejich existenci je bolest v oblasti žaludku bezprostředně po požití jídla.

Gastritida

Pociťujete často pálivý pocit v žaludku, stoupající vzhůru až do hrudníku? Zřejmě trpíte gastritidou - zánětem žaludeční sliznice. Tyto příznaky často provází také nevolnost, nadýmání a pálení žáhy.

Rakovina žaludku

Nádorové onemocnění je nejobávanější příčinou žaludečních obtíží. Projevy rakovinového bujení nemusí být ale paradoxně nijak výrazné. Většinou se objevuje jen neurčité potíže jako je tlak v oblasti žaludku, únava, ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nevolnost a pocit na zvracení. V počátečních stadiích je bolest spíše výjimečná. Teprve v pokročilém stadiu se mohou objevit potíže s polykáním (je-li nádor uložen blízko jícnu), zvracení nebo černá průjmová stolice.

Jak předejít bolestem žaludku

Stres, kouření, alkohol, dokonce i káva a většina potravin způsobuje překyselení žaludku a hlášení v podobě bolesti břicha. Naštěstí existuje spousta potravin, která dokáže tvorbu kyselých trávicích šťáv neutralizovat: především se jedná o mléko a mléčné potraviny. Z bylinek je to pak světlík lékařský, hřebíček a lněné semínko. Důležitá je také pravidelnost stravování.

Pokud trpíte jen krátkodobou bolestí žaludku, utišíte ji teplými obklady a konzumací mléka s medem. Z nápojů dejte vale alkoholu a kávě, pijte čaj z meduňky, heřmánkový nebo mátový čaj. Jsou-li ale bolesti žaludku dlouhodobé nebo se opakují, neodkládejte návštěvu lékaře. Bolesti může způsobit také nadměrné nebo dlouhodobé užívání léků.

Foto: Profimedia

Článek se mi líbí (Článek se líbí 1 uživateli)
autor článku:

Příčiny bolesti žaludku

Recepty: 5

Fotografie článku: Příčiny bolesti žaludku

Komentáře k článku Příčiny bolesti žaludku

Celkový počet komentářů: 33
 • Bolesti žaludku Kulajda 01.10.2014 12:15:45

  Když mne bolí břicho z přejedení a mám pocit těžkého žaludku, spolehlivě zabírá lék Pangrol s trávicími enzymy. Třeba Vánoce nebo oslavy narozenin by bez něj asi naše rodina nepřežila. :)

  • Re: Bolesti žaludku Dešťulák 30.10.2014 12:49:25

   Jj, souhlas! My jsme rodina jedlíků a i když se žena snaží, abychom jedli co nejvíc zdravě a nepřejídali se na noc, tak zas proto ,že je nás hodně je každou chvíli oslava, narozeniny, svátky, svatby, výročí - každý se chce nechat vidět, takže vaří, peče, smaží... a bez Pangrolu bychom byli asi vyřízení. Děti to mají dobré, ty mají ještě skvělé spalování, ale my starší se bez Pangrolu na podobné akce ani nevydáváme.

   • Re: Re: Bolesti žaludku Sarkafarka 28.12.2014 14:52:41

    My jsme naopak dost střídmá rodina, ale koncem roku všichni najednou zešílí a perou to do sebe po kilech. I moje "biomanželka". :-) Takže já spoléhám na Pangrol, roznáším ho pak po obýváku jako Večerníček.

  • Re: Bolesti žaludku Cecilka 25.12.2014 11:00:30

   Úplně souhlasím...Pangrol máme raději stále v lékárničce...buď je těžko mně - ze stresu a jedení v rychlosti a nebo manželovi, že se přejí... Naštěstí Pangrol vždy uleví a pomůže s trávením.

  • Re: Bolesti žaludku ZeLenka 13.10.2014 21:22:30

   To je fakt, mám taky takovou zkušenost. Poradila mi to kamarádka co dělá v lékárně, když jsem jednou přišla na její oslavu rovnou z gastro festivalu, už dost přejedená a pak se ještě najedla na oslavě a měla jsem fakt ukrutný bolení. Dala mi Pangrol a dost rychle se mi ulevilo.

   • Re: Re: Bolesti žaludku Štěpa 14.10.2014 19:58:09

    Ty jo to musím zkusit,už jsem o Pangrolu slyšela fakt hodně a moje kámoška ho taky užívá a nemůže si ho vynachválit....

    • Re: Re: Re: Bolesti žaludku Hirko 03.12.2014 19:13:39

     No vida, a já co dneska zapomněl v lékárně vzít. Pangrol! Blíží se Mikuláš, to budu dojídat po dětech nedojedený čokolády a perníčky, do toho žena samozřejmě peče (a já samozřejmě ujídám), no a pak Vánoce, doma, u tchýně, u mámy... bez Pangrolu se rozhodně neobejdu. :)

     • Re: Re: Re: Re: Bolesti žaludku Agora 15.12.2014 15:39:02

      Mikuláš je ještě dobrej, většinou děti dostávají ovoce, ořechy a jen jednu, dvě kvalitní čokolády, ale Vánoce, to bude očistec. Máti vyvařuje, tchyně vyvařuje, všeho kvanta, všechno tučný, z poctivých surovin... nebýt Pangrolu, tak jeden den jíme a ostatní dny po celý svátky jen ležíme a funíme. :-)

   • Re: Re: Bolesti žaludku Markéta 23.10.2014 20:53:16

    Doktor mi taky poradil Pangrol a musím teda říct,že funguje suprově...naposledy jsem snědla grilovanou kejtu a udělalo se mi tak těžko a bolel mě žaludek...Pangrol mě z toho za chvíli dostal...

  • Re: Bolesti žaludku Lojzek 08.12.2014 23:09:09

   Na bolest žaludku, pokud je to z jídla (přejedení, těžké jídlo, hodně tuku, jídlo na noc) zabírá rychle a dobře Pangrol, ten se dá pořídit v lékárně bez receptu.

  • Re: Bolesti žaludku Elis 01.12.2014 09:38:06

   Jo, tak to znám...při grilování opravdu není na škodu to mastné zapít pivem... a když mám pocit těžkosti žaludku, až nevolnost...tak si beru Pangrol... u doktorky jsem s tím byla, ale je to prostě méně trávicích enzymů, takže je musím doplňovat Pangrolem.

  • Re: Bolesti žaludku Hujer 11.11.2014 23:17:31

   tak ideální je udržet se a nepřejíst. ale přátelé, kdo z vás na to má... myslím dost silnou vůli. já tedy ne, to přiznávám na rovinu a bez mučení. půl rodiny mám na Moravě, takže jídlem se na hostech nešetří. je fakt, že bez Pangrolu bych dneska už nevyrazil nikam, kde vím, že budu vystavenej gastronomickýmu pokušení.

 • boles žaludku a zvraceni viera 02.01.2014 00:21:24

  dobry vecer mam priatela a ma bolest v žaludku a zvraci moze my niekto poradit co je dobre od bolesti ma aj lieky ale nezaberaju dakujem

  • Re: boles žaludku a zvraceni Metoděj 23.02.2014 09:12:12

   Především se u doktora nedat a žádat důkladné vyšetření a pak se podívat na pravopis, možná se mu zvedá kufr z tvého písemného projevu.

 • Re: 24.06.2009 19:48:50

  tak toto jsem nasla..co rikas?

 • bolest zaludkuboli me zaludek miluse cechova 22.02.2014 06:23:27

  boli me zaludek ale ne pri nebo po jidle nekdy i v noct a sducasne i spodni zuby

 • bolest zaludkuboli me zaludek miluse cechova 22.02.2014 06:20:54

  boli me zaludek ale ne pri nebo po jidle nekdy i v noct a sducasne i spodni zuby

 • bolest zaludkuboli me zaludek miluse cechova 22.02.2014 06:14:18

  boli me zaludek ale ne pri nebo po jidle nekdy i v noct a sducasne i spodni zuby

 • Vladimir
  Text komentáře byl smazán. Vladimir 10.01.2014 16:00:18

  Text komentáře byl smazán.

 • bolesti žaludku Božena 26.11.2013 00:46:35

  Dobrý den chtěla bych se zeptat. od chvile co chodím na střední školu jako Cukrarká. tak mi začalo bolet žaludku úplně až na zvracení nevim co to je a nebo si myslím že to mam s energických nápojů když si jeden vezmu tak za chvilku se mi udělá zle,a ještě něco když jím jidlo tak nekdy se mi zna že se bojim to jidlo spolknout a taky doma je hodně napětí a hodně se hadamé a i kvůli maličkosti někdo mi říká že to mužů mít jako stresové ja opravdu nevim poraďte mi co by to mohlo bejt

 • zvraceni zaneta lakatosova 02.12.2012 06:19:47

  moje cera zvraci je ji 10 let a nevim zčeho to muze myt byli jsm na višetřeni

 • Dát vale... 26.07.2009 13:16:44

  Pokud někomu nebo něčemu dáme vale, rozloučili jsme se s tím, opustili jsme to. Lze dát vale kouření, nedostatečně placenému zaměstnání a třeba také navěky své celoživotní lásce. Popovídáme si dnes o slůvku vale, například také o jeho souvislosti se zdravím a mimo jiné i s valutami. Dojdeme dokonce až k salutování a k salvám. Tolik internet. Jinak Vám dám jednu radu. Pokud něčemu nerozumíte, zajděte si na stránku www.google.com a do vyhledávače zadejte výraz, který je pro Vás španělskou vesnicí. Jistě se doberete v drtivé většině případů k řešení.

  • Re: Dát vale... kovalčík michal 31.08.2012 20:06:15

   Jak Vám závidím Vaše neuvěřitelné znalosti a schopnost okamžitě se orientovat při řešení problému. Musím uznat, že jste opravdu všem trpícím poskytl seriozní radu! Vy asi navštěvujete jiné oddělení, než je GEA. Pokud by jste náhodou nevěděl co to je, dám radu já Vám. Zajděte si na Google Vy, nebo zkuste jinou rubriku pane Frafrafrantišku.No vidíte, začal jsem z toho koktat, ale nevadí, podívám se na Google, zjistím si odborný název a problém jistě ookamžižitě ustoupí.S pozdravem M. Kovalčík a napište zase něco, nač se nikdo neptal po vzoru našich ctěných politiků.

 • Dotaz Elenka 15.12.2011 11:27:08

  Dobrý deň,
  mám tiež bolesti žalúdka a bola mi zistená kíla na brtánici žalúdka , čo mi hrozí operácia , pretože mám strašnú kyselinu a nezávisí to od jedla ( snažím sa dietne , ale nemám presný recept ), ale proste keď sa ohnem je mi na zvracanie atď.....
  Je to naozaj k nevydržaniu a skúšam kadečo , ale márne

 • já Vám poradím... :-D Míša 14.11.2011 20:11:17

  skočte si k doktorovi :D

 • bolesti žaludku Monika 18.08.2011 16:00:17

  Dobrý den mám otesne boesti zaludku a ani moc nemam chut k jidlu hrozne se bojim ze mam rakovinu

 • Martin 31.07.2011 09:22:39

  Dobry den už asi 2 tydny mam docela silne bolesti žaludku. ale po jidle bolesti okamžitě přestanou.mohl by mi někdo poradit co dělat?

 • Re: Jak předejít bolestem žaludku 18.02.2009 16:39:20

  Nerozumiem casti vety: Z nápojů dejte vale alkoholu a kávě

  • Re: Re: Jak předejít bolestem žaludku Veronica 05.07.2011 10:48:25

   Jaký vale alkoholu a cigaretám? Kouřím několik let občas se na akci střískám a to už taky nějaký ten pátek trvá a chcete mi říct že se toho mám vzdát?To nebude tímto...

 • bolestni žaludek veronika 24.07.2010 19:43:54

  dobrej podvečer rada by sem se tela opytat čopomaha na bolesty žaludka nieje to časte ... ale je to hrozne krče .. nevim tovisvetlit .. rada by sem bola keby ste mi pomohli .. a ( ješte mne aj pritom prohani ..:(( ) dekujem za pochopeni .. Veronika

Celkem záznamů: 33
Přidat příspěvek k článku Příčiny bolesti žaludku
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

 • Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.
přidat nový recept