reklama
hledat uživatel
       

Příprava na grilování

Každý rok se na grilování všichni těšíme! Stačí nám hezké prostředí v přírodě, buď na zahrádce, nebo klidně na čundru, pokaždé si pochutnáte. Vezměte si k ruce také pár přátel, ale také pár pomocníků, které by měl mít každý, kdo chce grilovat.

Pomůcky na grilování nejsou podmínkou, ale určitě vám pomohou k tomu, že se grilování stane skutečným požitkem pro všechny. Aby byla party nebo jen obyčejné grilování bez stresů, měli bychom mít všechny nástroje po ruce.

Nejprve potřebujeme palivo, mnozí nemají rádi kupované dřevěné uhlí a dávají přednost vlastnímu, které si připraví ze suchého dříví. Zapálit ho můžeme různými podpalovacími prostředky ve formě kostek. Nikdy však nezapalujeme lihem, protože může dojít k výbuchu.

Používám tzv. krbové zápalky, se kterými si nespálíme prsty, také potřebujeme dmychadlo, které oheň pořádně rozpálí. Krom toho je nezbytná i malá lopatka a kleště na uhlí, dá se jimi uhlí přemístit. Grilovací náčiní musí mít dlouhé a pevné násady. Nejdůležitějším nářadím jsou grilovací kleště.

Maso se během grilování nesmí napichovat. Šťáva by vytékala na uhlí a způsobovala by nežádoucí kouření a plameny, které maso mohou spálit. A navíc při tomto přepalování vznikají látky, které škodí našemu organismu. Je proto dobré používat hliníkové misky. Zachytí odkapávající šťávu z masa a pomáhá postupnému opékání.

Maso může také vyschnou, a proto aby bylo šťavnaté a aromatické, potíráme je během grilování kořeněným olejem nebo pivem. Při čištění roštu, který by měl být z nerezové oceli, dobře poslouží drátěný kartáč.

V dnešní době se rozmáhají grily, které pracují na principu lávových kamenů. Takový gril přiklopíme víkem a změní se na troubu. O grilování si toho můžeme říci mnoho, a určitě se k němu vrátíme v některých z dalších článků.

Foto: Profimedia.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
 • Avar
  Avar

  je líh výbušný? Bouchá i benzín? A proč jsou lepší hliníkové misky než třeba ocelové nebo keramické? Je hliník ještě v Humpolci?

  25.05.2006 13:47:56

 • mira
  mira

  jak grilovat v lávém grilu?

  jak pripravit lávový gril ke grilování? jak poznám že gril má tu správnou teplotu? maso se ohřívá od kamenů nebo od plynu?

  12.03.2006 15:58:10

 • Hykam
  Hykam

  Lávové grily

  S lávový grilem jsem nebyl moc spokojen, protožemarináda skápávala do těch kamenů a pokud byl v marinádě olej tak to začalo hořet plamenem,čímž se maso pálilo. Koupě nových kamenů také není nic levného.

  09.01.2005 16:34:05

  • Vánička
   Vánička

   Re: Lávové grily

   Stejnán zkušenost, nyní griluji na lávových kamenech v hliníkových miskách, ale ten hliník mi tam vadí. Grilované maso je o dost lepší ale ještě lepší by byl nějaký jiný nápad - poraďte. Jana

   07.07.2010 17:44:35

Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Příprava na grilování

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.