reklama
hledat uživatel
       

Infekce horních cest dýchacích, bílý povlak na mandlích, jazyku a hlavně bakteriální zánět bývá provázen horečkou a nepříjemnými pocity pálení v ústech. Člověku se těžko polyká, mluví a často nezabírají ani zaručené "cucací" tablety z lékárny. Pokud nejsou potíže akutní a bolení v krku je v počátcích, vyzkoušejte před návštěvou lékaře doplnit vitamíny a některou z níže uvedených procedur. Zasáhněte své zdraví nejprve přírodou.

Jak si pomoci při bolení v krku

Chybějící vitamíny a minerály

Pravidelně opakující se záněty mandlí mohou značit nedostatek vitamínů skupiny B, vitamínu C a zinku. Proto je i odborníky doporučováno zvýšit konzumaci syrové či vařené zeleniny, sypat pokrmy semínky (lněná, dýňová) a dopřát si naklíčené potraviny (sója, vojtěška, čočka a další). Ovšem vynechat by se měly veškeré trpké šťávy a kyselé ovoce, které by krk ještě více podráždily. Nutné je doplňování dostatku tekutin, zejména vlažného černého čaje.

Významná je i funkce zinku, který má silné účinky na likvidaci bakterií při bolení v krku, bývá předepisován i lékaři v podobě bioaktivních pastilek na cumlání. 

Třísloviny likvidují krční bakterie

Třísloviny jsou při likvidaci bakterií velmi účinné, právě proto se doporučuje pití černého čaje, ale i odvaru z cistusu (řeckého keře). Odvar z cistusu se používá jako běžné kloktadlo, ale jako jedno z mála se po kloktání nejenže může, ale musí spolknout. Tím se účinek odvaru z cistusu znásobí a léčba bolestivého krku urychlí. Kloktáme až pětkrát denně, tím zajistíme pořádnou detoxikaci. K sehnání jsou i cistusové cucací tabletky (zvláště vhodné pro malé děti).

Ocet jako kloktadlo při bolení v krku

Domácí prostředek na všechno - ocet. Působí nejen na bolesti v krku, ale i na chrapot. A "domácí medicína" má jednoduchou přípravu, stačí namíchat stejný díl octa, vody a tmavého lesního medu. Tuto směs polykáme po lžičce co 3 hodiny, večer můžeme naředěným octem ještě vykloktat.

Jablíčka a med proti infekci

Med se silně léčivými účinky v kombinace s pektinem z jablek určitě stojí za vyzkoušení. Stačí si připravit jablka rozpečená v troubě se lžičkou medu a másla. Pochutnáme si a ještě svůj bolavý krk zbavíme bolestivých příznaků.

Recepty, které se při příznacích nemocí budou hodit 

Přírodní lék proti kašli
(doba přípravy 10 min )

Třezalkový čaj proti depresím
(doba přípravy 10 min )

Bylinná směs proti chřipce
(doba přípravy 10 min )

Zázvorová limonáda proti nachlazení
(doba přípravy 20 min )

Sedmikráskový sirup s citronem
(doba přípravy 30 min )

Domácí meduňkový sirup
(doba přípravy )

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 7
 • marcela
  marcela

  moc děkuji

  skvělý článek, mám ráda tyhle přehledy kdy sirupy a bylinné léky s recepty jsou na jednom místě. Teď v létě hodně trpím na nachlazení a bolest v krku z klimatizace, dělám si hodně zázvorový sirup a cucám pastilky tantum verde, ale určitě zkusím ten meduňkový sirup.

  09.07.2019 09:06:20

 • Saxofona
  Saxofona

  Bolení v krku

  Já při prvních příznacích bolení v krku začnu hned cucat tobolky Preventan Quattro, které obsahují jen přírodní látky a nezpůsobují nepříjemný pocit umrtvení v krku.

  07.03.2016 18:06:13

 • Adrianna
  Adrianna

  bolest v krku

  Mně na bolest v krku nejvíc pomáhá kloktat slanou vodu několikrát denně. Ve sklenici vlažné vody rozmíchám lžičku soli a kloktám a kloktám :o)

  25.01.2014 13:09:54

 • magie
  magie

  Ocet je opravdu na vše

  07.12.2009 12:16:46

 • magie
  magie

  Ocet je opravdu na vše

  07.12.2009 12:16:45

 • ja
  ja

  "vynechat by se měly veškeré trpké šťávy a kyselé ovoce, které by krk ještě více podráždily" ocet nedráždí??

  04.12.2009 07:34:29

 • Santonino
  Santonino

  Nejlepší vánoční cukroví. Oloupeme jablíčka v konzumní zralostí , rozkrájíme na měsíčky, vyjadřincujeme, vyložíme na mřižky ze staré ledničky a dáme na roztopené radiátory. Za 2 dny jsou ušušeny a jsou kráné světle žluté. Můžeme přichutit, ponořením poloviny měsíšku do roztopené čokolády a nechat vychladit. Vhodné jsou jablíčka sladce nakyslá Ontário, Glostr a pod.

  01.12.2009 19:07:23

Celkem záznamů: 7

Přidat příspěvek k článku Přírodní metody proti bolení v krku

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.