reklama
hledat uživatel
       

Průjem na cestách

Začíná léto, čas prázdnin a dovolených. Mnozí z nás se již nespokojí s českými lesy a rybníky, chtějí se opalovat u moře, jíst cizokrajná jídla a poznávat přírodní krásy jiných národů. Prostě a jednoduše:"Jiný kraj, jiný mrav." Při cestování do tropických a subtropických oblastí postihne velkou část turistů průjmovité onemocnění. Co pak dělat?

Průjmové onemocnění je způsobené viry, bakteriemi a střevními parazity, na které náš organismus není zvyklý. Dle výzkumů bylo zjištěno, že na prvním místě ve výskytu "cestovatelských" průjmů je Egypt a v těsném závěsu je Tunis. Nejnižší výskyt byl zaznamenán na Floridě. Také Corfu a Costa Brava mají nízký výskyt těchto obtíží. S akutním průjmem, to jest nejméně 3 řídké stolice denně, má zkušenosti snad každý z nás. Měli bychom si však povědět, jak takovému průjmu předcházet, a pokud nás tato nepříjemnost postihne, jak ji správně léčit. Mějte na paměti, že u dětí je průjem a následná dehydratace mnohem nebezpečnější než u dospělých. A proto neustoupí-li průjmovité stolice do 48hodin, vyhledejte lékaře.

Při cestování do mimoevropských částí světa je cestovní pojištění přímo nepostradatelné. Mávnutím rukou se slovy: "Nemocný nikdy nebývám." a "Nejsem blázen! Nepolezu nikam, kde bych si mohl něco udělat." se spousta lidí chlácholí před odjezdem a jako turisté nešťastně spláčou nad výdělkem, který je většinou v podobě tučné platby u zahraničního lékaře, jíž by mu samozřejmě pojišťovna proplatila, KBYBY měl to cestovní pojištění. Investice do svého zdraví se vždy vyplatí a pořízení cestovního pojištění na internetu zabere cca 10 minut!

Léčebným opatřením je dostatek tekutin a vhodná strava

Akutní průjem cestovatelů probíhá většinou lehce, bez bolestí břicha, bez vysokých teplot, bez krve či hlenu ve stolici. Takový průjem se léčí převážně symptomaticky. Držet hladovku, to jest zastaralý názor. Postižené střevo toxiny, viry a bakteriemi musí být adekvátně vyživováno, aby byla podpořena dostatečná regenerace střevní sliznice. V prvé řadě je důležitý dostatečný přísun tekutin, a to takových, které doplní jak ztracenou tekutinu, tak i minerální soli.

V lékárně prodávají rehydratační přípravky, my si je však můžeme lehce připravit sami doma i na cestách. V 1 litru převařené vody rozpustíme jednu lžičku kuchyňské soli a osm lžiček cukru. Vypijte litr této směsi každé dvě hodiny, to jest 150 ml každých patnáct minut. Tento roztok doplní tělesné tekutiny daleko rychleji než samotná voda. Roztok je vhodný i při vytrvalostních činnostech jako je maraton či cyklistika na dlouhých tratích. Po 24 hodinách, respektive až se vám vrátí chuť k jídlu, můžeme jíst bílé pečivo a rýži, to doplní zásoby sacharidů a vyhneme se tak vláknině, která by střevo dráždila. Dále je vhodné konzumovat banány pro vysoký obsah draslíku nezbytný pro regulaci rovnováhy tělesných tekutin. Jablka, dle přírodních léčitelů, pročistí střeva. Je dobré jíst v pravidelných intervalech malé porce.

Po 48 hodinách můžeme přidat vařené brambory, vařené maso, šunku, vařenou zeleninu. Dále je dobré podporovat střevní mikroflóru jogurty s živými kulturami. Začnou-li příznaky odeznívat, můžeme se pomalu navrátit k normální stravě. Co se týká tekutin, kromě minerálních vod, jsou vhodné i některé bylinkové čaje, jež mají utišující účinky na trávící trakt. Například dva šálky malinového nebo až tři šálky zázvorového čaje udělá podrážděnému zažívacímu ústrojí dobře. Kofein (káva, černý čaj, cola) a alkohol do období odeznění příznaků vynecháváme. Mají dehydratační účinky, povzbuzují tedy ledviny k většímu vylučování moči.

Preventivní opatření

Při dodržování jednoduchých pravidel můžete cestovat daleko klidněji a bez zažívacích problémů.

 • Dodržujte hygienická pravidla.
 • Pijte jen převařenou vodu nebo nápoje kupované v originálním balení.
 • Nedávejte si do nápojů led, většinou je vyroben z vody z vodovodu.
 • Jezte jen ovoce, které lze oloupat. Omývejte ho nezávadnou vodou.
 • Nedávejte si saláty ze syrové zeleniny, může být hnojena výkaly.
 • Nekupujte si zmrzlinu z nespolehlivých zdrojů (malé obchůdky nebo stánky).
 • Nekonzumujte maso v syrovém stavu a vyhýbejte se syrovým korýšům, např. ústřicím.
 • Nekupujte jídlo nedovařené nebo jídlo, které bylo dlouho ohřívané nebo se podává vlažné.
 • Nekupujte jídlo u pouličních prodavačů.
 • Vyhýbejte se potravinám nechráněným před mouchami.
 • Vyvarujte se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty.

Budeme rádi, když nám napíšete, jaké jsou vaše zkušenosti s cestováním a s problémy s místní stravou. Tak a teď už nezbývá nic jiného než přání krásně strávených letních dnů.

Foto: Profimedia.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 11
 • Klára Poláková
  Klára Poláková

  Komentář k článku Průjem na cestách

  Jirko nepůjčil sis můj Nick :DDD ? Jinak Kamarádi se nedávno vrátili právě z Marsa Alam a měli hrozný průjmy, nakonec museli i za nějakým lékařem, který jim dal na výběr buď léky anebo injekci do zadnice... Ale prý to zabralo a druhý den byli v pohodě.

  24.09.2017 17:57:46

  • Jirka Maněk
   Jirka Maněk

   Re: Komentář k článku Průjem na cestách

   Jo, přišlo mi to vtipny :-))))) Tak to je příběh se štastným koncem :-)))) Ať se Vám tam teda v Marse líbí.

   24.09.2017 20:21:54

 • Klára Poláková
  Klára Poláková

  Komentář k článku Průjem na cestách

  Taky mám z cest asi podobný zážitek a opravdu jak píšete, příjemná věc to není. Enterol nám doporučil náš lékař, ale ještě sním zkušenosti nemám. Prý je vhodný i pro děti, což je super. Dříve jsme doma používali endiaron, ale ten nám nezabral kolikrát ani po dvou dnech...

  24.09.2017 14:34:21

  • Jirka Maněk
   Jirka Maněk

   Re: Komentář k článku Průjem na cestách

   Ano my ho dáváme i dětem jako prevenci. Mám obdobnou špatnou zkušenost s Endiaronem, ale ten Enterol nám opravdu zabral. Máme ho odzkoušený a úspěšně se všem příhodám na dovolených zatím vyhýbáme, musím zaklepat :-)))))

   24.09.2017 15:26:22

 • Jirka Maněk
  Jirka Maněk

  Komentář k článku Průjem na cestách

  Lidi, nedávno jsem měl příhodu, která není fakt příjemná nikomu. Když píšu k takovému tématu, tak je asi jasné jaká. Zabral mi naštěstí do 30 min Enterol a asi mi zachránil krk :-))) Jinak už to mám odzkoušené i z Egypta, když se bere jako prevence, tak ten průjem nemusí vůbec přijít, taky odzkoušené.

  19.09.2017 17:03:00

 • Martina
  Martina

  Komentář k článku Průjem na cestách

  Já musím říct, že dřív jsem nad tím, proč pokaždé, když vystrčím nos z baráku, hned dostanu průjem, dumala pořád. Nechápala jsem, čím to je a vlastně to pořádně nechápu dodnes, ale tak nějak si myslím, že je to několik faktorů dohromady stresem počínaje a změnou stravování konče. Každopádně moje střeva očividně jsou dost náchylná na jakékoli změny, takže jsem se naučila brát třeba před každou dovolenou biopron forte, beru ho i během celý dovolený, a ty probiotika očividně mají svůj smysl, protože od té doby jsem (ťuk ťuk ťuk) zatím bez průjmu.

  21.08.2014 17:56:05

 • Jaroslav
  Jaroslav

  V rámci preventivních opatření chybí podle mého názoru důležitá věc, kterou jsou cestovní filtry a dezinfekční přípravky na pitnou vodu. Od doby co cestujeme s filtrem Katadyn, který občas (např. v Egyptě) používáme v kombinaci s dezinfekčními tabletkami od této švýcarské značky, jsme v rodině nezaznamenali žádný zdravotní problém. V Tunisu i v Řecku jsme už byli také několikrát a absolutně bez průjmů. Máme zkušenost, že je dobré mýt i ovoce v přefiltrované vodě. Zdravím Jarda

  18.03.2009 16:00:29

 • doktor
  doktor

  Závisí na věku postiženého průjmem.Rozdělím do tří kategorií. ad1/dítě do 6 let.Běžně nezvládnutelný průjem bude pokračovat zvracením,nutné vyhledat lékařskou pomoc. ad2/puberťák,postup stejný jako u ad1/. ad3/dospěláci,závisí na dlouhodobě užívaných lécích.Pokud udrží v sobě polykané tekutiny,je zpola vyhráno.Cca 3 litry /24.hod.Toď vše.Přeju příjemnou dovolenou. P.S.Jako lékař,povinen svý přísaze,on line 24 hod.denně,+420777216838.Kdyby můj operátor od vás požadoval heslo,jsem Maverick,pozor při zadávání na velikost písmen. Ahoj.

  01.07.2006 21:43:52

Celkem záznamů: 11

Přidat příspěvek k článku Průjem na cestách

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.