reklama
hledat uživatel
       

Rekonstrukce kuchyně 1.díl

Chystáte se renovovat, rekonstruovat nebo přestavovat kuchyň? Tak čtěte, co vás všechno čeká. Úprava rozvodů elektřiny, vody i plynu, nová podlaha a nově vymalovat.

Provedu vás rekonstrukcí naší vlastní kuchyně. Možná uvítáte některou z rad.

Projekt kuchyně

Jako hlavní je potřeba si uvědomit, co na kterém místě bude. Kde bude dřez, sporák, kam postavíme lednici, a která pracovní plocha bude potřebovat své vlastní osvětlení. Všechno je třeba si pečlivě proměřit a zapsat. Tyto údaje zadáme v prodejně kuchyní a požádáme o projekt, ten se platí, pokud si kuchyň neobjednáte. Pokud chceme vyměnit pouze linku za nový typ a vrátit ji na původní místo, projekt není potřeba a zvládneme to sami. V našem případě jsme z velké kuchyně dělali menší, ale projekt jsme si nechali udělat.

Příprava rozvodů

Jelikož jsme chtěli použít díly již existující kuchyně a sestavit z nich úplně novou, museli jsme se přizpůsobit rozvodům plynu, vody a elektřiny. Vždy je lepší plány nové kuchyňské linky přizpůsobit stávajícím rozvodům, než si překopat celý dům (byt), ale pokud to není možné, musíte se do toho pustit.

Rekonstrukce kuchyně a elektroinstalace

Elektroinstalace je první věc, kterou je potřeba udělat. Už jsem věděla, kde bude hlavní pracovní plocha a tak elektrikář (můj manžel) udělal ve zdi drážky a natáhl kabel na dvojitou zásuvku, která musí být nejméně 60cm od zdroje vody a k vypínači na spodní osvětlení pracovní plochy. Drážky zapravil omítkou a uhladil, aby při malování nebylo patrno, kudy je elektrické vedení taženo. A ještě zbývalo posunout stropní světlo o pár decimetrů, aby bylo uprostřed kuchyně. Je potřeba vybrat světlo s dosti silnými žárovkami, aby osvětlilo i rohy pracovní plochy, bez použití světla nad kuchyňskou linkou.

Rekonstrukce kuchyně a rozvod vody

Pak přišla na řadu voda. Nechtěli jsme ji předělávat - což je moc nákladné, a tak jsme kuchyni tentokráte přizpůsobili vodovodnímu potrubí. Spodní díly kuchyně jsme si rozvrhli tak, aby pod vodovodní baterií byla skříňka 60cm široká, do které zasadíme nový dřez. Za pracovní linkou budeme mít obklad, bylo proto nutné prodloužit délku trubek baterie ode zdi. V každém železářství seženete prodloužení několika délek. Jsou všechny jedné velikosti, proto se nemusíte bát, že koupíte špatně. Pokud jednou vodovodní baterii sundáte z trubek, je nutné při opětovném nasazení použít nové těsnění (konopí, instalatérská nit, teflonová páska). Je lepší použít i nové těsnění se sítkem, které brání zanášení přímo v baterii. První propláchnutí provádíme bez perlátoru, abychom věděli, jaký je tlak a hlavně, aby se vyplavily případné nečistoty z vodovodní baterie.

Rekonstrukce kuchyně a rozvod plynu

A samozřejmě plyn. Na ten je vždy potřeba odborník - plynař. Abychom mohli použít vestavěný sporák do kuchyňské linky, potřebovali jsme stávající nerezovou trubku vedení plynu vyměnit za plynovou hadici. Plyn vedeme podlahou ze sklepa, a tak sice není vůbec vidět, ale skříňka by nešla přirazit až ke zdi. Výměna i s odzkoušením trvala zkušenému odborníkovi necelou půlhodinu. Bylo potřeba vypnout hlavní přívod plynu, aby nedošlo k explozi! Po připojení hadice její těsnost odzkoušel pomocí kapky jaru.

Máme za sebou hlavní rozvody. Světlo svítí, voda teče a plyn je připojen. Příště vybetonujeme podlahu, vymalujeme a položíme linoleum.

Více v pokračování:Rekonstrukce kuchyně 2.díl

Foto: Renata HřebíčkováKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 2
 • autorka
  autorka

  Na e-mail mi přišla připomínka, že nejsou zmíněny odpady. Jelikož píšu, že jsme kuchyni přizpůsobili rozvodům vody, je zřejmé, že pod vodovodní baterií je i odpad. Tudíž v našem případě jsme jej nepředělávali. Máme ho vedený ve zdi a sklepem do kanalizace. Doufám, že vám poskytnu návod k realizaci vlastní přeměny. Néééé, že vás odradím. :-)

  10.04.2008 15:16:01

  • Šárka Kořenková
   Šárka Kořenková

   No tak mě čeká rekonstrukce kuchyně ve starším domě, nevím tedy kdy, už šest let se uvažuje, že to bude do roka hotové :-) Až to tedy bude, a doufám že letos, tak sem také přispěji troškou do mlýna.

   10.04.2008 19:21:39

Celkem záznamů: 2

Přidat příspěvek k článku Rekonstrukce kuchyně 1.díl

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.