reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Sezóna farmářských trhů v roce 2013 zahájena!

Farmářské trhy jsou zpět i v roce 2013 a těší se velkému zájmu. Prodeje trhají rekordy, i když jaro je teprve za dveřmi. Přijďte si vybrat z českých produktů to nejlepší!

Začátek března byl na mnoha místech po celé České republice ve znamení otevření farmářských trhů. Prodejci znovu otevřeli své stánky, aby nabídli skladované produkty ze své zahrádky, domácí výrobky, nejrůznější šťávy a sladké pochoutky, dokud nevypukne ta hlavní sezóna - trhy ve velkém zahltí sazeničky, čerstvá zelenina, ovoce a bylinky.

Zatím se setkáme zejména s prodejem mléka či mléčných výrobků, sýrů, domácího sádla, masa a uzenin, nabídkou čerstvých a uzených ryb, pečiva, vína a medu. Nechybí řemeslné výrobky, květiny, skladované ovoce či zelenina a domácí zákusky.

Farmářské trhy se těší velké oblibě

Za poslední roky zaznamenaly farmářské trhy obrovský boom, lidé si čím dále více začínají uvědomovat nutnost podporovat české zemědělství, farmáře a malé zahradkáře, kteří vše pěstují s láskou. A na chuti to jde rozhodně poznat! A tak vznikají nové a nové stánky v řadě měst a obcí, většinou s týdenní frekvencí.

Z pohledu návštěvníků, nakupujících, ale i farmářů a malovýrobců jsou praktické zejména pravidelné trhy, všichni tak mohou přizpůsobit poptávku a produkci předpokládanému odbytu.

Nabízí farmářské trhy kvalitu?

I farmářské trhy se na počátku neobešly bez podvodníků, bylo těžké sehnat dostatek opravdu kvalitních dodavatelů - prvovýrobců, pěstitelů a chovatelů domácích zvířat, zajistit pestrost nabízených produktů a zároveň dodržet název trhů tak, aby pořád šlo o "farmářskou nabídku". Poptávka byla obrovská a organizátoři na to většinou nestačili. Proto v září roku 2012 vznikla Asociace farmářských trhů, jež nastolila přísná pravidla pro tento druh prodeje.

Jarní sortiment farmářských trhů

Jako jedny z prvních se ze sortimentu čerstvé zeleniny objevují na trzích ředkvičky, a to kolem poloviny dubna. Stejně tak některé odrůdy špenátu, koncem dubna se na pultech setkáte již s listovými saláty a nechybí první chřestová úroda. Nabídka zeleniny se rozšíří zejména v červnu, k dostání je květák (v nabídce až do podzimu), kedlubny, mladá mrkev s natí, lusky zeleného hrášku a nové brambory, které mají tak jemnou slupku, že je netřeba loupat, pouze oškrábat kartáčkem do čista. Do června se na stáncích nabízí cibule a česnek ze skladových zásob, od šestého měsíce již můžete vybírat z nových a čerstvě vypěstovaných kousků. Jarní sluníčko zajistí i zralost prvního českého ovoce, které nakousne celou šťavnatou sezónu, jedná se samozřejmě o jahody. Ty na zahrádce vypěstované se s kupovanými v supermarketec chuťově nedají vůbec srovnat! Proto se neváhejte porozhlédnout ve vašem okolí a třeba již tento víkend na některý z pořádaných farmářských trhů vyrazit.

A který trh je ten váš oblíbený? Který sortiment je vám nejbližší? Neváhejte se zapojit do diskuze a vyměnit si pár tipů.

Foto: SxcKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 8
 • Milan Petrů
  Milan Petrů

  Tak trhy zatím ne,ale objevil jsem web skvělé farmy.Kůzlečí a jehněčí masi,sýry,atd.Posílají i poštou,přijde to druhý den po objednání a ceny příznivé!Co takhle www.kozí-produkty.cz

  31.03.2013 21:37:10

 • kadukova (tecka) marie
  kadukova (tecka) marie

  Přidávám se ke komentářům přede mnou,zajímalo by mě kde mohu farmářské trhy navštívit

  25.03.2013 06:44:22

 • Arlena
  Arlena

  Místa farmářských trhů

  Souhlasím s pisatelkou, také jsem otevřela článek, kde se dovím, kde všude farmářské trhy mohu navštívit, a ono nic, tak nic.

  13.03.2013 09:27:17

  • Lenka Krbcová
   Lenka Krbcová

   Re: Místa farmářských trhů

   Dobrý den, přehled termínů farmářských trhů připravujeme již čtvrtým rokem na Vitalia.cz. Najděte si Váš trh: http://www.vitalia.cz/farmarsk e-trhy/, můžete si objednat i osobního hlídače (zdarma), který Vám bude hlásit termíny mailem: http://www.vitalia.cz/redakce/ hlidac-farmarskych-trhu/.

   13.03.2013 11:41:22

 • pulidu
  pulidu

  Jako propagace dobrý.

  Čekala jsem, že se dovím, kde nějaký ten trh už běží nebo bude brzy zahájen. Takhle je článek jen slohové cvičení, tudíž o ničem.

  13.03.2013 07:40:54

Celkem záznamů: 8

Přidat příspěvek k článku Sezóna farmářských trhů v roce 2013 zahájena!

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.