reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Chřest, latinsky asparagus officinalis, pochází z Orientu. Je zobrazen již na nástěnných malbách ve starém Egyptě starých 4500 let. Někteří vědci ovšem pochybují, zda se jedná skutečně o zobrazení chřestu.

Chřest pro zdraví

Chřest je velmi zdravá zelenina, která tělu přináší vitalitu a udržuje ho v dobré kondici. Obsahuje velké množství vody, bílkoviny a vlákninu.100 g chřestu obsahuje pouze 22 kcal (94 kJ). Chřest obsahuje vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové, vitamin C, betakaroten a minerální látky. 100 g chřestu obsahuje 224 mg draslíku, 54 mg fosforu, 23 mg vápníku a také hořčík, zinek či železo. Chřest, pro zachování všech výživných látek, je nejlépe konzumovat syrový, převážně se však tepelně upravuje a vynikající je tak třeba chřestová polévka, zapečený chřest nebo chřest jako teplá příloha k masu.

Chřest na Jižní Moravě

Chřest přivezl do Ivančic lékárník a místní radní Antonín Worell roku 1829. Od toho roku se Ivančice staly světovou velmocí v pěstování této zeleniny. Chřest (jinak také špargl) se dělí na tři základní druhy podle barvy - bílý, zelený a fialový. Nejlahodnějším z nich je však bezesporu bílý chřest, který má velmi jemnou chuť. V současné době se zde již chřest nepěstuje a veškeré zásoby na slavnosti se dováží.

Slavnosti chřestu

17. ročník slavností chřestu proběhne v Ivančicích 20. a 21. května. Jste srdečně zváni na degustaci této vynikající zeleniny. Přijďte si zakoupit čerstvý chřest, ochutnat místní chřestové speciality, regionální produkty a skvělé moravské víno. Na slavnosti chřestu se přivezou 4 tuny čerstvého chřestu, který byl ještě ve čtvrtek na poli.

Na Palackého náměstí jsou postaveny pouťové atrakce, stánky s občerstvením, bude probíhat prodej čerstvého chřestu a bude zde mnoho dalších stánků nabízející lákavé farmářské produkty.

Na nádvoří radnice bude probíhat hudební produkce, velká ochutnávka vín a čeká vás i kuchařská show Petra Stupky.

Prostor za kostelem zaplní moravské firmy a bude zde připravena degustační zóna restaurací a regionálních producentů.

Na nádvoří mlýna můžete navštívit řemeslný trh nebo zde nechat své ratolesti, pro které bude připraven program. Také zde bude k shlédnutí divadelní vystoupení divadla Studna.

Čerstvý chřest je k dostání po celý rok, ale ten nejlepší a nejchutnější seženete pouze v sezóně, tedy od poloviny dubna do konce června.

Foto: Photos.com

Přidat příspěvek k článku Slavnosti chřestu

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.