reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

V podstatě se dá říci, že pokud nejste v domácnosti, nemáte tak možnost chystat dětem obědy sami, je školní jídelna ideální variantou.

Stravování mimo domov

Pokud jste zaměstnáni, nemáte možnost dětem denně vařit, mít kontrolu nad jejich stravou, je lepší zaplatit jim obědy ve škole. Většina dětí, která je odkázána na to pořídit si něco k jídlu, využívá služeb fast foodu a rychlých občerstvení. Když už si jdou koupit něco k jídlu do klasického obchodu, nepočítejte s tím, že budou tápat nad sortimentem ovoce-zelenina a vyberou si to nejzdravější z potravin. Bohužel naše děti kupují pamlsky a potraviny, které jim koupíme jednou za čas, abychom neničili jejich zdraví. Přitom jim nečiní žádný problém sníst k "obědu" zmrzlinu, zapít ji sladkou limonádou a ve stánku "dezert" zajíst hamburgerem. Pokud dětem doma nechystáte teplé večeře, pak vaše ratolesti nesnědí za celý den prakticky jediné teplé a vyhovující jídlo. Tomu se můžeme vyvarovat, pokud je zajištěno stravování tzv. pod dozorem. To znamená doma, případně ve školní jídelně.

Stravování doma

Pokud jste třeba na mateřské dovolené, je nejlepší dětem chystat obědy doma. Nejlépe tak posoudíme, kolik toho dítě sní. Pokud při vaření používáte zdravé potraviny, zachováváte pracovní postupy a máte tuto možnost, raději děti nechte stravovat se doma. Přitom dbejte na to, aby pokrmy byly pestré, strava vyvážená, plnohodnotná, a přitom dětem chutnala. Děti totiž většinou náš dobrý úmysl se zdravím životním stylem nechápou a mnohdy odsuzují.

Školní jídelna

Není rodič jako rodič. I v 21. století se můžeme setkat s lidmi, kterým zdravý životní styl nic neříká. Tito rodiče pak vyžadují ve školních jídelnách úpravu jídelníčků k horšímu, protože to mají jejich děti rády. Tito rodiče vědí, že docílí toho, aby jejich ratolesti na obědy chodily a dojídaly chody celé. Po vedení školních stravovacích zařízení pak chtějí, aby dětem k obědu byly častěji nachystány nevhodné pokrmy - smažené hranolky, pizzy a sladké oblíbené pokrmy. Druzí rodiče pak zdraví berou naopak velmi vážně a požadují, aby byla ve školní jídelně zavedena makrobiotická, vegetariánská nebo veganská strava. Tyto požadavky jsou však extrémní a nesplňují požadavky zdravé výživy dětí. Jednoznačně lze dát školním jídelnám "ano". Všeobecně jsou splňovány normy, podle kterých se upravují jídelníčky. Strava je pestrá, vyvážená, obsahuje všechny potřebné výživové prvky a splňuje energetické příjmy.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
 • raduza
  raduza

  strava v ŠJ

  Jsem vedoucí Šj a zároveň rodič. Kdybychom měly vařit v ŠJ podle chuti mého syna, tak by to byly hranolky a kuřecí řízky. To se ale nedá. Když v Šj stravujete ldičky od 6 do 100 let, tak je to docela komplikované. Opravdu je na jednotlivých dětech vidět, co se v jednotlivých domácnostech vaří. Když jsme dělaly (kuchařky - ženy) nudlový nákyp s tvarohem, daly do toho rozinky máčeně v rumové tresti, tolik zbytků snad nikdy nebylo, zatímco od důchodkyň chodily pochvalné ódy, že jsme si vzpomněly na takové "staré" jídlo. A ovoce v odpadkovém koši, to je úplná katastrofa. Ovocné salátky problém částečně řeší, ale chce to hodně rukou, které nemám. No prostě - sto lidí, sto chutí a řeknu Vám, že mám cuť s tím někdy praštit.

  25.09.2008 11:29:56

 • Marcela
  Marcela

  Teda já si nemyslím,že ve škole vaří nějak extra zdravě???Bramborová kaše nebo polévky v prášku,přidávání glutamanu do jídla zrovna za vhodné nepovažuji.

  12.09.2008 21:44:17

 • Abadon
  Abadon

  No to ale neznamená, že by měli vegani zamořit i školní jídelny. Jsem tolerantní, ať si každý jí, co chce. Ale zavádět tohle do ŠJ mi přijde extrémismus. Za chvíli přijde doba, kdy se bude zavádět košér.

  11.09.2008 13:00:34

 • Rodič
  Rodič

  Jednu veganskou rodinu máme u nás v domě. Rodiče jsou zdraví jako lusk-zelení a křiví. Jejich čtyři děti utratily všechno co kdy měly za buřty, nejlevnější hamburgery a dorty. Veganka na ně pokaždé řvala na celý barák když jim našla v tašce slupky z uzeniny. Po čase měla naštěstí dost rozumu že je víceméně nechala být. Jestli si chcete na sobě a svojí rodině dělat nějaké hokuspokusy tak je to vaše věc. V případě že by ale něco takového chtěli zavádět ve škole normálním lidem tak voláme na ředitele policajty a TV Nova. Skuste se zamyslet nad tím kolik znáte opravdu zdravých a výrazně dlouhověkých lidí s podobnými návyky a která sekta je vlastně ta správná. Různé odrůdy veganů, vegetariánů a makrobiotiků se nemají příliš v lásce. Jediný kdo přežil stovku byl pan Walker který si zejména vyplachoval zadek klystýrama.

  10.09.2008 09:39:40

 • wha
  wha

  rikejte si co chcete, ale maso je velmi dulezita slozka potravy...meho bratrance teta nutila nejist maso az do jeho 14 let a vypadal jako kostlivec. Pak se vzeprel, maso zacal jist a konecne ve svych 17 letech (ano, tak dlouho to trvalo) vypada jako normalni chlap.. druha vec je...obecne by rodice nemeli detem vnucovat svou vuli ne? pokud chteji maso jist, je to jejich vec.

  10.09.2008 09:21:42

 • Gord
  Gord

  Asi se spolehla jen na kontrolu pravopisu v MS Word.:-)

  10.09.2008 08:31:57

 • lukas ;)
  lukas ;)

  Zdrava vyziva

  To si asi delate legraci s tim, ze vegetariánská nebo veganská strava nesplnuje pozadavky na zdravou vyzivu ... zkuste se prosim trochu vzdelat v oboru a neco si precist o vegetarianstvi/veganstvi a detech... to, ze vegetarianstvi/veganstvi je nevhodne pro deti je nesmyslny mytus, ktery byl uz mnohokrat vyvraceny..

  09.09.2008 17:33:02

 • Míša Chylková
  Míša Chylková

  Pár chybiček se do textu vloudilo, už by to mělo být v pořádku. Děkujeme za upozornění. Za Vaření .cz

  09.09.2008 14:32:14

 • Vera
  Vera

  Tolik gramatických chyb

  v jednom článku ... autorko, opravdu se styďte : "...to co mi jim koupíme..." "...děti mají rádi..." "...Tomu se můžeme vyvarovat...", o interpunkci ani nemluvím.

  09.09.2008 13:55:21

Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Stravování ve školní jídelně

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.