reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Sušička ovoce

Odborně se nazývá elektrická teplovzdušná sušička potravin a je to tak určitě správně. V sušičce totiž můžeme kromě ovoce připravit i sušenou zeleninu, houby, koření i květiny a listy. Na jakém principu vše funguje? Vyplatí se koupit se sušičku?

Proč sušit?

Sušení je jedním z nejstarších druhů konzervace potravin. Například na rozdíl od zavařování a zamrazování je však tento způsob velice šetrný k vitamínům, jejichž množství oproti původnímu stavu klesne asi jen o 20 %. Dalším plusem je absolutní nenáročnost této metody. K usušení není potřeba žádných speciálních přístrojů, stačí teplo a cirkulace suchého vzduchu. Profesionální sušičky potravin však výrazně zkrátí čas, za který si budeme moci pochutnávat na sušených dobrotách. Nevýhodou je ztráta svěžího vzhledu a změna chuti sušených pochutin. Některé druhy plodin se však suší právě z toho důvodu, vzpomeňme třeba na hrozinky nebo lahodné křížaly. Sušené plody jsou dobrým zdrojem energie, se ztrátou vody u nich totiž roste procentuální zastoupení cukrů.

Jak sušička funguje?

Principem sušičky je zahřátí potraviny na určitou teplotu a postupné odpařování přebytečné vody. Sušička nasává vzduch, ve spodní části přístroje se zahřívá spirála a teplý vzduch pak díky ventilátoru prostupuje jednotlivými patry sušících sít. Vzduch i s vlhkostí je pak následně vytlačován ven.

Jak správně sušit?

Plodina, kterou plánujeme sušit, musí být čerstvá a nepřezrálá. Nejprve je nutné ji naporcovat. U ovoce a zeleniny to znamená, nakrájet plod na plátky o síle mezi 0,5 až 1 centimetru. Pamatujme, že sušením se zmenší velikost. Pokud se obáváme, že by velmi malé plody propadávaly otvory v sítech, je řešením vystlání síta jemným krepovým papírem. Sušící proces by se neměl přerušovat, jinak výsledek znehodnotíme. Následovat by mělo takzvané blanšírování. Jedná se v podstatě o krátké povaření ovoce či zeleniny ve vodě či v páře. To zamezí rychlému působení enzymů, jež by měnily chuť a vzhled ovoce či zeleniny. V případě sušení se tato metoda ujala zejména při přípravě zeleniny. Některé druhy se nejprve nakrájí na dílky a pak krátce blanšírují, jedná se zejména o květák, brokolici, hrášek či kapustu. U jiných se naopak nejprve blanšíruje a až poté je zelenina naporcována. Takto se postupuje především u rajčat, kukuřice v klasu či špenátu. Některé druhy zeleniny, jako jsou třeba brambory, okurky, česnek či paprika se vůbec neblanšírují. Při sušení ovoce je možné setkat se s nežádoucím hnědnutím během sušení. Proto se ovoce před sušícím procesem namáčí do slabého roztoku citrónové šťávy a vody. Osvědčilo se i namáčení do pomerančového džusu. U některých vodnatých plodů, jako jsou švestky, višně, angrešt a další, je dobré namočit ovoce na určitou dobu do vody, aby popraskala slupka. Sušení tak bude probíhat mnohem rychleji a z estetického hlediska nebude nic poznat. Samozřejmostí je zbavit ovoce před sušením pecek.

Co lze sušit?

V podstatě lze v sušičce potravin sušit vše, na co si vzpomeneme. Různé plodiny ale vyžadují různý čas sušení. Zatímco ze sušených bylinek se můžeme radovat již za 6 hodin, sušení melounu vyžaduje až 1,5 dne. Stejný čas mohou někdy vyžadovat i vodnatější jablka, ananas a hroznové víno. Na jeden talíř v sušičce lze naložit až tři čtvrtě kilogramu zvolené plodiny. Takových talířů může být v sušičce i 10. Investovat do nákupu sušičky 1 až 4 tisícikoruny se jistě vyplatí všem, kteří mají na podzim na zahrádce co sklízet, nebo i jen milovníkům křupavých dobrot. Foto: Profimedia.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 13
 • Romanettka
  Romanettka

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Já jsem spokojená se svojí sušičkou YDEN. Nedám na ni dopustit.

  25.06.2016 21:16:17

 • Helus
  Helus

  Dievcata na co vsetko pouzivate susicku.Ja v poslednom case vidim ze lanove krekry sa daju do susicky vysusut a jeme chrumkave.Ja som celiaticka,a nahrada chleba by so bola super vec.Budem musiet postudovat na internete.Nikto z okruhu znamych susicku nema,preto taka otazka.

  22.04.2016 09:19:01

 • Iveta51
  Iveta51

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Já třeba našla na internetu dobré stránky http://www.nejlepsi-spotrebice .cz/susicky-ovoce-a-potravin/# 1, kde jsou hodnocení od uživatelů a můžu si tam ty sušičky i srovnat. Už dřív jsem si podle těchto stránek vybrala pressovač a jsem spokojená...:)

  26.01.2016 17:15:25

  • C5
   C5

   Re: Komentář k článku Sušička ovoce

   Tak momentálně je nejlepší na trhu Yden - infračervená sušička. Tento typ tu myslím ještě nebyl. Já si ji koupila před měsícem a chválím. Je vážně bezvadná.

   29.03.2016 09:42:24

 • Nela
  Nela

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Pro mě je sedona podstatnou součástí mé domácnosti. Sušené mnamky milují moje děti a to je hlavní. Sedona je kvalitní, řekla bych, rozhodně lepší, než ty kulaté sušičky na ovoce.

  29.12.2015 20:54:15

  • C5
   C5

   Re: Komentář k článku Sušička ovoce

   Tak momentálně je nejlepší na trhu Yden - infračervená sušička. Tento typ tu myslím ještě nebyl. Já si ji koupila před měsícem a chválím. Je vážně bezvadná.

   29.03.2016 09:49:36

 • Týna15
  Týna15

  Komentář k článku Sušička ovoce

  I my máme doma Sedonu Combo a je to suprová sušička. Hlavně si můžu nastavit teplotu na jakou se má přesně sušit.

  28.11.2015 16:53:04

 • Iva
  Iva

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Taktéž máme sušičku Sedona Combo a taky jsme moc spokojeni.

  29.10.2015 16:26:16

 • Markéta R.
  Markéta R.

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Sušička je super - taky máme doma Sedonu. Je moc dobrá. Líbí se mi, že má digitální termostat. Máme ji třetím rokem a stále perfektně funguje.

  27.09.2015 19:23:20

 • Týna1
  Týna1

  Komentář k článku Sušička ovoce

  Sušička je skvělá věc. Nejdřív jsem si říkala, jestli to není jen další nepotřebná věc do kuchyně a nakonec jsme se celá rodina shodla, že ji využijeme. Připlatily jsme si za kvalitu a koupily sušičku Sedonu. Tahle sušička je fakt suprová - jednoduché nastavení, možnost koukat přímo na sušené ovoce a taky hranatý tvar je myslím lepší.

  21.08.2015 16:50:51

 • Jakub
  Jakub

  Kolik stojí sušička ovoce zn. Trisa č.7711 výrobce Švýcarsko made in PCR? Děkuji

  20.10.2008 17:27:56

Celkem záznamů: 13

Přidat příspěvek k článku Sušička ovoce

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.