reklama
hledat uživatel
       

Rozhodně sem nepatří tradiční české svačiny jako chleba s máslem a tučným měkkým salámem. Jaké chyby nejčastěji rodiče dělají při přípravě svačin? Jak by měla správná svačina vypadat?

Klasická česká školní svačina

Co mají dnešní školáci nejčastěji k svačině? Je to neuvěřitelné, ale i v dnešní době, kdy na nás z každého druhého billboardu kouká reklama na zdraví, čteme o tom jak zdravě jíst, spát, chodit se opalovat či neopalovat, dnešní děti školního věku většinou dostávají od svých rodičů peníze se slovy "kup si svačinu“. A co si děti koupí? Většinou pijí sladké limonády colového typu, ve kterých je ohromné množství cukru, (v 250 ml až 27g cukru), i když neobsahují žádné tuky, nemají žádné blahodárné účinky na lidské zdraví. Tyto sladké nápoje neobsahují vůbec žádné bílkoviny, nasycené mastné kyseliny ani vlákninu. Přitom mají v 250ml okolo 100kcal. To není jediným hříchem našich dětí, další svačinové mlsy jsou ještě horší - balíček chipsů, čokoláda, čokoládové tyčinky, kynuté koblihy plněné džemem, nugátem či vanilkovým krémem. Dalším nevhodným avšak oblíbeným pamlskem dětí jsou sušenky a sladké oplatky, které jsou na svačinu naprosto nevhodné.

Svačiny versus reklama

V reklamě na jisté oplatky tvrdí, že dodají energii na cesty. Tady výrobce říká pravdu, skutečně dodají energii. Jelikož po ránu je člověk nejvíce aktivní, nebo lépe řečeno povětšinou má mnoho aktivit, má brzy potřebu doplnit energii. Tu mu nejrychlejším způsobem dodá skutečně sladká tyčinka obsahující vysoké množství cukrů, které tělo rychle zpracuje na potřebnou energii. Neradujte se však předčasně. Toto není vhodný způsob jak nakrmit hladové krky dětí.

Ne všichni dávají peníze

Rodiče, co si usmysleli, že dětem peníze na svačinu nedají a budou raději dělat svačiny doma, se nedají soudit jednotně. Někteří si dávají záležet na správné kombinaci jednotlivých surovin, jiní bezpochyby večer na poslední chvíli namažou chléb máslem, taveným sýrem, ve kterém je příliš mnoho solí, a tak také nejdou zrovna příkladem. Nejčastěji dávají rodiče svým dětem uzeniny, různé pomazánky, ať už kupované nebo domácí, které jsou většinou majonézové a tučné.

Zdravá svačina

Ideální svačinou pro vaše ratolesti je čerstvé ovoce a zelenina, zeleninové saláty, bílý jogurt, celozrnné pečivo, čerstvý sýr (například ovčí), těstovinový salát s tuňákem a zeleninou. Zapojte fantazii a připravte dětem pokaždé jinou hodnotnou svačinku.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • Katka
  Katka

  Škoda, že se celý článek soustředil na to, co rodiče dávají dětem nevhodného. Ovšem to, co by děti měly ke svačine dostat se "vcuclo" do dvou vět. Navíc přesně to, na co má dítě chuť je kobliha, nebo čokoládová tyčinka... Samozřejmě to neplatí pro všechny. Měli jsme ve třídě i takové děti, které byly schopné svačinu v tašce nosit třeba měsíc :)) - to jen tak na okraj.

  01.09.2008 23:00:02

 • Dana
  Dana

  Doporučené svačinky

  Jogurty a saláty jsou jistě výživné, ale víte jak to v takové škole o přestávku vypadá? Buď se jde o přestávku ven nebo děti pobíhají po třídách. Pokusila jsem se synovi dát ke svačině jogurt, který má rád. Odpoledne přišel s tím, že nemá nic podobného ke svačině do školy nosit, že mají ve třídě koberec. Tak nám nezbývá nic jiného než mazat chleby a rohlíky a k tomu nějaké jablko, ty drží pohromadě a dají se jíst za i chodu.

  01.09.2008 13:58:02

  • graci
   graci

   Re: Doporučené svačinky

   no jsou i třídy kde lítají kolečka salámů před očima:D tohle je opravdu hodně těžké uhlídat, řekla bych... já jakožku žák 8. třídy jsem ochotna podstoupit tyto svačiny, z důvodu oslabení imunity-jsem nemocná opravdu často.... ale většina mých spolužáků si právě tu colu a chipsy ve školním obchůdku každý den koupí...

   29.01.2009 18:17:23

 • Evicka
  Evicka

  Doporučené svačiny

  Je mi 22,a chodim na VŠ. Nic ve zlém, ale většinu z těch svačin, co je v článku uvedeno bych nesnědla teď, natož jako dítě. Už vidím děti jak skáčou radostí z moskvy s ovčím sýrem! Každý máme jiné chutě a proč cpát dítěti bílý jogurt, který mu nechutná, jen proto, že je zdravý. Není lepší ten chleba třeba s taveným sýrem a kouskem zeleniny? Nebo i ten chleba např.s dietní šunkou?

  31.08.2008 14:56:42

 • Tomáš
  Tomáš

  Když jsem si článek přečetl, napadlo mě úplně to samé, zvláště čerstvý ovčí sýr a těstovinový salát s tuňákem je snem každého malého školáka :) Jak poznamenala má manželka, to je svačina pro osmnáctiletou dietu držící gymnazistku toužící po těle vyzáblé modelky...

  31.08.2008 10:18:48

 • Arnošt
  Arnošt

  Doporučené svačiny

  Nechci být nezdvořilý ,ale které dítě vám tu svačinu sní? Až na nějaké dítětem oblibené ovoce pujde jen o sponzoring odpadkového koše.

  31.08.2008 09:12:54

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Svačiny pro školáky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.