reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Svatomartinská vína - připijte si mladým vínem z podzimní sklizně

Pranostiky: "Na svatého Martina nejlepší je husina, pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí.", nebo "Na svatého Martina jiskra do vína.", jsou přesným obrazem svátku mladého vína a s ním spojené i bohaté hostiny. Připijte si letos mladým vínem i Vy!

Tradice svátku mladého vína

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si 11. listopadu, na den svatého Martina, poprvé novým mladým vínem pocházejícím z podzimní sklizně. Zmínky o tradici spojené s výčepem nového vína nacházíme v zápiscích již z dob císaře Josefa II.. V tento den byly uzavírány smlouvy s obecním pastýřem i ponocným. Právě 11. listopadu hospodáři "vyúčtovávali" uplynulou sezónu, prodlužovali službu svým děvečkám a pacholkům nebo přijímali nové sloužící. Na stvrzení dobré služby si všichni spolu poprvé přiťukli právě mladým vínem.

Kvalita mladého vína rozhodovala i o tom, zda majitel vinice obnovil se svými vinaři smlouvu na další rok či nikoli. Před Martinem se s vínem kvůli pověře ťukat nesmí, a tak se nové smlouvy dojednávaly při skleničce v té době již jiskrného vína a poprvé se sním mohlo i přiťuknout. Tento den byla již sklizeň v bezpečí pod střechou, byl plný hodování a veselí. Při ochutnávání Svatomartinských vín nesměla chybět pečená husa a spousta jiných dobrot (třeba Svatomartinské rohlíčky s tvarohem).

Recepty na pečenou husu 

Svatomartinská vína

Svatomartinská vína, již tradiční tuzemská obdoba slavnějšího francouzského svátku beaujolais. Podle odborníků se tato mladá vína nehodí k archivaci a jsou určena k rychlé spotřebě nejpozději do Velikonoc. Mladá podzimní Svatomartinská vína jsou lehká a jiskrná. Vyznačují se jemnou ovocnou chutí, voní třeba jako jsou broskve, pomeranče, hrušky, švestky nebo višně.

Pod značkou Svatomartinské se mohou prodávat pouze bílá vína odrůd Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané a klarety, růžová a červená vína odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Jednotlivá vína se můžou vyrobit z každé jednotlivé odrůdy či z libovolné směsi (cuvée) uvedených dvou odrůd.

Svatomartinská vína ročník 2009

Nezávislá degustační komise rozhodla, že 89 vinařství v letošním roce může jako Svatomartinské označit 211 vín. Celkový počet lahví Svatomartinského vína v letošním roce může dosáhnout až jednoho milionu.

Pokud jste ještě neochutnali letošní mladé víno, máte možnost 12. prosince, kdy vás zvou pálavští vinaři na druhý ročník Svatomartinské výstavy vín v Klentnicích.

Vinaři tvrdí, že pokud se mladé Svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. 

Víno, které se zrodí díky slámě

Foto: Shutterstock.comPřidat příspěvek k článku Svatomartinská vína - připijte si mladým vínem z podzimní sklizně

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.