reklama
hledat uživatel
       

Švestkové víno

Stromy v mnoha českých zahradách již z dálky září tmavě modrou barvou. Sezóna švestek je v plném proudu. Že ze švestek nemusíme péci jen obligátní koláč, se dozvíte v našem článku.

Výroba a použití švestkového vína

Švestkové víno je především doménou Číňanů a Japonců, neobejde se bez něj řada receptů na tradiční pokrmy. V Japonsku má výroba tohoto vína více než tisíciletou tradici, vyrábí se ze zelených švestek uma, které se nakládají do alkoholu. Tento nápoj má v rozumném množství i příznivé účinky na zdraví, obsahuje draslík a vápník. V obchodech jej žádejte pod názvem "ume-shu".

Domácí výroba švestkového vína

Víno můžeme vyrobit také doma. Snadnější recepty počítají pouze s vodou, švestkami, cukrem, kyselinou citronovou, vinnými kvasinkami a živnou solí. Poohlédněte se například po publikaci Příprava domácích vín z roku 1966, kterou při troše štěstí objevíte v některém antikvariátu a zde se o přípravě domácích vín dozvíte opravdu vše.

Zde je volný přepis přípravy švestkového vína i stručné, všeobecné rady k přípravě domácího vína, jak doporučuje autor Boris Valenta:

Asi 5 kilogramů švestek dobře omyjeme, vypeckujeme a rozmělníme do většího hrnce. Přidáme 5 gramů kyseliny citronové, půl balíčku živné soli a vše zalijeme vodou a necháme asi čtvrt hodiny pod pokličkou na mírném ohni vařit. Po vychladnutí přidáme vzklíčené kvasinky, přelijeme do uzavíratelné nádoby, ihned zabráníme přístupu vzduchu a zde ponecháme směs 1 den zakvasit při teplotě okolo 20 stupňů. Druhý den směs přecedíme a zbytky ovoce z cedníku dáme opět do varné nádoby, přelijeme 1 litrem vroucí vody a spolu s pěti peckami znovu povaříme. Autor upozorňuje, že sice zničíme kvasinky, ale ve výsledku získáme aromatický výluh z nekvašeného a nabobtnalého ovoce. Takto připravený výluh po vychladnutí znovu přecedíme a přilijeme zpět do původního moštu. Přelijeme do uzavíratelné nádoby opatřené speciální kvasnou zátkou. Poté postupně po 3 - 5 dnech přidáváme po třetinách roztok 1 litru vody s jedním kilogramem cukru a nakonec dolijeme nádobu převařenou vodu téměř po okraj, aby nad moštem bylo co nejméně vzduchu.

Kvasný proces trvá 2 týdny až 2 měsíce, skončení poznáme podle toho, že v kvasné zátce ani v moštu již nepozorujeme unikající bublinky oxidu uhličitého. Teď tedy přichází vhodná doba pro stáčení do vhodných lahví, po krátkém ustátí je uzavřeme zátkami, ideálně novými korkovými. Lahve uskladníme na chladném místě ve vodorovné poloze.

Pití švestkového vína je chuťovým zážitkem

Milujete-li chuť a vůni zralých švestek, díky švestkovému vínu si ji budete moci připomínat po celý rok. Japonské víno ume-shu se vyznačuje sladkokyselou chutí. Čínské švestkové víno je jak se říká "pití pro ženské", je sladké ale také poměrně silné. V zimě rozhodně stojí za to vyzkoušet víno teplé. 

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • Petr
  Petr

  Komentář k článku Švestkové víno

  Kolik celkově vody, tenhle recept se moc nepovedl

  11.09.2018 14:40:51

 • Petr
  Petr

  Komentář k článku Švestkové víno

  Co je to půl balíčku živné soli ? Mám ji v lahvy kg. Balíček není žádná jednotka hmotnosti

  11.09.2018 14:30:44

 • dygestor
  dygestor

  Valenta: Příprava domácích vín, 1966

  Výše zmíněná knížka je už mnoho let na webu http://vino.kvalitne.cz/kniha. html

  30.08.2012 10:34:41

 • Dalibor
  Dalibor

  No teď jsem to dodělal tak jestli to nebude k pití tak si mě nepřejte.) jestli bude...příště udělám namísto 15l ...třeba 30l:D

  12.10.2011 20:33:17

 • DW
  DW

  Tak jsem to udelal z 8kg svestek v upravenem pomeru s jinymi ingrediencemi.... Chutove velice zajimave, ale musim poznamenat, ze do 20L demizonu je to velice slabe a chtelo by to pridat vice stavy. Vyse uvedeny recept je cca pro 10L nadoby.

  28.01.2010 16:29:27

 • Petr Král
  Petr Král

  Ze švestek se hlavně pálí moje oblíbená slivovička :-) Nicméně díky za tip na víno.

  24.09.2009 15:08:09

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Švestkové víno

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.