reklama
hledat uživatel
       

Pomlázka

Pomlázkou se také děvčata šlehala od pradávna. Šlehalo se, aby byla děvčata zdravá, pilná, hezká a mladá. Také proto aby děti nebyly líné, tak je pak hospodář vypráskal! A většinou se vypleskáním chodily také zdravit známé rodiny, které si tak hezky poklábosily. Pomlázkám se říkávalo různě: mrskačka, bičovačka, dynovačka a také březová metlička.

Oheň a svíce

Je to křesťanský zvyk a je pro ně také velikou událostí. Oheň se zapaluje na Bílou sobotu, kdy se svíčka zapálí od velikonočního ohně. Svíčka se potom při slavnostním průvodu vnese do kostela. Křesťané si tak připomínají Kristovo vzkříšení. Svíce je většinou zdobena křížem, kde jsou zobrazeny Kristovy rány, a také se používají motivy stromu, beránka.

Zajíček

V dnešní době si děti myslí, že nosí vajíčka, pokud možno tak ta čokoládová! Už v dávných dobách symbolizoval zajíček štěstí a v Bibli je označován dokonce za stvoření maličké, ale moudřejší než mudrcové. A další zvyk byl ten, že děti hledaly schovaná velikonoční vajíčka v trávě, říkalo se tomu "honění velikonočního zajíce".

Vajíčko

Proč je vajíčko symbolem tohoto svátku? Je několik důvodů, vajíčko bylo a je symbolem plodnosti, života a úrodnosti. Skořápka budí dojem bezpečí a také je vajíčko symbolem narození a životní síly. Je tedy jasné spojení s křesťanskými Velikonocemi, kdy vajíčko symbolizovalo Zmrtvýchvstání. Zvyk jíst vajíčka také asi souvisel s tím, že v postní době se jíst vejce nesměla. A také se vysévalo obilí, jako symbol začínajícího zemědělství. Dávaly se do váz barevné květiny, které rozzáří každý byt. Ale to se snad dělá dodnes!

Přidat příspěvek k článku Symboly Velikonoc

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.