reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Vánočka

Dříve se pekly vánočky pouze z kynutého těsta a zaplétaly se alespoň ze šesti, sedmi, devíti nebo až třinácti pramenů. Už za časů mé babičky jsme kynutou vánočku dávaly péct v krásné keramické formě. Dnes jsou recepty na vánočky rozšířeny i o tvaroh a pro tyto vánočky je forma to pravé. Pokud si ale chcete vyzkoušet doma uplést vánočku bude se vám hodit pár mých rad, alespoň tomu věřím.

Jednoduché pletení vánočky 3+2+1

Nejjednodušší je vánočku upéct ve formě, ale to nemá s pletením nic společného.
Potom tu máme pletení ze šesti stejně silných a stejně dlouhých pramenů, kdy spodní patro bude tvořit cop upletený ze tří pramenů - vždy střídavě do ruky uchopíme krajní pramen a přeložíme jej přes pramen prostřední. Prostřední patro je tvořeno ze dvou propletených pramenů a nahoru se dá jeden pramen lehce otočený kolem své vlastní osy.

Ošizené pletení vánočky

Vánočka z devíti pramenů 3+3+3

Těsto si rozdělíme na devět dílů, tři díly budou o něco silnější než další tři, které zase budou silnější než tři zbývající. Takže máme tři tlusté díly, tři silné díly a tři tenké díly. Všechny díly si stejnoměrně rukou uválíme na dlouhé prameny. Nejdříve si upleteme cop ze tří tlustých pramenů, podle popisu výše. Pak upleteme cop ze tří silných pramenů a úplně nahoru ze tří tenkých pramenů. Copy jeden přes druhý moc neutahujeme, protože vánočku ještě necháváme nakynout. Konce copů k sobě přimáčkneme a zastrčíme pod konce vánočky.

Vánočka z desíti pramenů (3+2)+3+2

Těsto si rozdělíme na deset stejných dílů, ze kterých uválíme deset stejně dlouhých pramenů. Spodní patro bude tvořit cop ze tří pramenů podle výše uvedeného návodu a vedle něj přijde cop pouze ze dvou pramenů. Okraje k sobě mírně přitiskneme. Prostřední patro bude tvořit cop ze tří pramenů, které položíme tak, aby ležely částečně na copu ze tří i ze dvou pramenů. Nahoru potom přijde cop upletený ze dvou pramenů.

Klasické pletení vánočky 4+3+2

Vykynuté těsto rozdělíme na devět stejných dílů, které vyválíme na stejně dlouhé prameny. Čtyři prameny položíme vedle sebe tak, aby směřovaly od nás. Překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý. Pak uchopíme dva prameny, které leží vlevo a překřížíme pravý přes levý. Totéž uděláme i se dvěma prameny vpravo. Potom opět překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý a vše opakujeme od začátku. Na obou koncích prameny k sobě dobře přitiskneme. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední dva prameny omotáme navzájem kolem sebe.

Spodní patro můžeme uplést i dalším způsobem. Čtyři prameny (označme si je pro snazší orientaci čísly 1, 2, 3, 4) na jednom konci přimáčkneme tak, aby konce směřovaly k nám. Vždy budeme brát do ruky pouze pravý pramen (4), který provlečeme pod pramenem 3 nad pramenem 2 a pod pramenem 1. Nyní uchopíme pramen 3 a podvlečeme jej pod pramenem 2, nad pramenem 1 a pod pramenem 4. Tento postup opakujeme asi 8x a do konce vánočky se nám tak čísla opět vrátí do stejného pořadí 1, 2, 3, 4. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední patro bude ze dvou pramenů omotaných navzájem kolem sebe.

Několik rad pro pečení vánočky

 • Spodní patro pramenů na plechu hranou dlaně uprostřed mírně rozmačkáme, aby bylo širší.
 • Každé patro a potom i celou vánočku poklademe nasekanými mandlemi a kousky ořechů, mezi jednotlivá patra vložíme i oprané a okapané rozinky
 • Kraje copů vždy dobře přimáčkneme a zasuneme pod spodní patro.
 • Copy pleteme úmyslně dost volné, aby měly dostatek místa na kynutí (ještě 20 - 30 minut kynutí upletené vánočky). 
 • Vykynutou vánočku proti sobě zpevníme zapíchnutím dvou špejlí.
 • Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi. 
 • Vánočku pečeme v dobře vyhřáté troubě (asi na 180 °C). 
 • Z upečené vánočky vytáhneme špejle a přikrytou utěrkou ji necháme vychladnout.

Pokud máte sami nějakou radu nebo vychytávku na pečení vánočky, podělte se se svými nápady s námi.

Ty nejlepší recepty na vánočku najdete zde 

Vyzkoušejte také šlehačkovou vánočku krok za krokem 

Foto: Shutterstock.comKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 9
 • 1deda
  1deda

  pletení vánočky

  Já pletu vánočku ze šesti stejných pramenů najednou a drží tvar i bez špejlí!

  12.12.2018 10:13:55

 • Kosta
  Kosta

  lepčý vánočka

  Já při dávám kysselé okurki stačí 4 pro střední velykozt.

  09.12.2018 07:45:48

 • lumik
  lumik

  pleteni vanocky

  vice naz 15 let jsem pracovala v male pekarne,kde se vse i vyborne vanocky delalo rucne.na vanocku 4-3-2 se udela 8 stejnych valecku,s tim,ze na horni cast se valecek rozpuli,vrsek je tedy ze dvou slabsich,hlavne jeho konce podstrcit pod vanocku

  14.01.2013 09:41:42

 • Miluše
  Miluše

  pečení pomocí dom.pekárny

  Poslední dva roky peču vánočku pomocí dom. pekárny. Udělám si klasický kvásek, ve zbytku mléka rozpustím máslo, cukr a sůl.Po vychladnutí vmíchám žloutky. Do pekárny naleju mléko s ingrediencemi,nasypu mouku a naposled vliju vzešlý kvásek.Zapnu program těsto,po vykynutí dám na vál, upletu vánočku a ještě ji nechám kynout.Takto taky dělám mazance.Ušetříte si dřinu se zpracováním těsta. Letos jsem jich pekla 10 a povšech se jen zaprášilo!

  14.01.2013 08:07:48

  • Eva
   Eva

   Re: pečení pomocí dom.pekárny

   Ahoj,také peču vánočky v pekárně tímto způsobem,akorát si dám na dno vše tekuté
   pak mouku do jednoho rohu sůl do druhého cukr,nastrouhám citron.kúru a doprostřed udělám důlek a nadrobím tam kvasnice.Nastavím na těsto a jedu.
   Po vyndání postupuji jako paní Miluše.Jsem ráda,že jsou pekárny,mám již druhou
   a jako invalidní bych to jinak nezvládla.Takhle můžu potěšit i rodinu.Ať se vám hezky
   peče a vaří.Všem děkuji za dobré recepty a těm co tyto stránky pro nás opečovávají
   všechno krásné do nového roku a hlavně zdravíčko.

   14.01.2013 09:22:23

 • Marcela Říhová
  Marcela Říhová

  kynutí vánočky

  Vánoček jsem již upekla spoustu, chuťově dobrých, ale vždycky byly tužší. Až teprve letos jsem na internetu našla radu, kdy se utřou žloutky s cukrem, přidá kvásek, mouka a koření a nechá dlouho kynout. Potom teprve vmíchat rozpouštěné máslo, rozinky a mandle, uplést vánočku nebo mazanec a nechat kynout na plechu. První kynutí tedy bez tuku!!
  Byla skvělá!

  26.12.2012 15:18:29

 • lapyt
  lapyt

  Návod na pletení 4+3+2 je ŠPATNÝ

  23.12.2012 16:26:00

  • kuchařík
   kuchařík

   lapyt, můžeš nám tedy prozradit to správné pletení vánočky 4-3-2, abychom neumřeli nevzdělaní?? :-))) Já již několik desítek let pletu vánočku podle popsaného postupu stejně jako ji plítávala už moje babička a výtvor vypadá normálně, jako vánočka. Ale asi jsme celé generace pletli špatně. Už se těším na tvůj popis pletení.
   Všem přeji pokojné vánoce bez zbytečného stresu a chvatu, užijte si pohody a lásky vám blízkých lidí. :-)

   12.12.2019 12:19:58

 • lada44
  lada44

  moc děkuji za rady na pletení vánočky i za recepty

  24.12.2009 10:30:29

Celkem záznamů: 9

Přidat příspěvek k článku Tajemství pletení vánočky

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.