reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

V tomto článku se dočtete, jak a z čeho připravit teplý krém, jak pracovat s příchutěmi, které zvýrazní jeho chuť a jak připravit pravé "šodó".

Součásti teplých krémů

  • mléko nebo smetana
  • cukr
  • žloutky
  • příchuti (káva, kakao, čokoláda, vanilka, karamel, ořechy, oříšky, ovoce, apod.)

K zahuštění krémů

Přísady smícháme a za stálého šlehání zahříváme k bodu varu, ale nesmí se vařit. Studené mícháme do vychladnutí, aby se nevytvořil škraloup.

Příklady teplých krémů

Podstata přípravy je vlastně stejná - ve vodní lázni zatepla necháváme za stálého míchání ztuhnout použité přísady. Právě přísady, které používáme a pak příchutě, které dodají tu nejvýraznější chuť připravovanému krému, jsou důležité při jeho přípravě.

Vanilkový krém

Část mléka, cukr a vanilku svaříme, po odstavení zašleháme rozkvedlané žloutky se škrobovou moučkou. Ve vodní lázni necháme za stálého zahřívání zhoustnout. Krém můžeme ochutit také kakaem, rumem, punčem, silnou kávou.

Kaštanový krém

Oloupané a v mléce uvařené kaštany prolisujeme, přidáme trochu mléka a vanilku a necháme zhoustnout. Mírně přisladíme a zjemníme krém sněhem z bílků.

Vinná pěna - šodó

Vinná pěna je trochu jiná, než klasický teplý krém. Ve vodní lázni se rozkvedlají a vyšlehávají společně všechny používané přísady, dokud pěna nezhoustne a začne se zvedat. Nesmí přijít do varu, aby se nesrazila, klesla by tak. Přísadami jsou: bílé víno, cukr, žlutky a vanilka. Pokud připravujeme pomerančovou pěnu, pak použijeme pomerančovou šťávu asi ze dvou pomerančů. Pěnu podáváme hned po přípravě, ještě teplou.

Na závěr

Pokud podáváme krémy studené, mícháme je až do vychladnutí, aby se neutvořil škraloup a aby krémy neztratily svou lehkost. Krémy, tak jako omáčky, můžeme použít na zdobení pudinků, nákypů, různých moučníků, omelet, apod. Jsou oblíbenou součástí naší sladké kuchyně a ozdobí nejen náš všední, ale také slavnostní stůl. Jak připravit krém ještě jemnější, lehčí a stravitelnější? O tom se dočtete v dalším článku Studené krémy

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Teplé sladké krémy

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.