reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

To nejhorší ze školní jídelny

Při vzpomínání na léta strávená ve školní lavici nás možná často myšlenky zavanou také do školní jídelny.

Spíše, než to dobré, nám v hlavě utkvěla řada negativ. Jmenujme například zapáchající tácy, lavor plný zbytků či "dráby" v podobě vychovatelek a učitelek. Ty nás nutily do jídla a nesmlouvavě nás nechávaly sedět plačící nad studenou polévkou, dokud jsme alespoň část nesnědli. Vždyť, co by za to daly děti v Africe?

Nejhorší jídla ze školní jídelny

Nedávno jsem mezi svými známými provedla malý průzkum o nejhorších jídlech, která doprovázela naše školní léta. Nejčastěji byly zmiňovány tyto pokrmy:

1. Tlusté maso

Neukrojitelné a nerozžvýkatelné prorostlé hovězí mnohým z nás nadosmrti negativně ovlivnilo smýšlení o mase. Plátek býval často doplněn omáčkou "UHO" neboli univerzální hnědou omáčkou v jídelním lístku nazývanou různými přízvisky dle měst. Pokud máte doma potomka, který se nimrá i v kuřecím řízku a vykrajuje tlusté, možná je na čase vyprávět mu hororovou pohádku o školním vařeném hovězím mase.

2. Mléková/mléčná polévka

Hned v závěsu za tlustým masem se drží mléková (nebo také mléčná) polévka. Nakyslou chuť kombinace brambor, mouky, vajec a mléka si možná mnozí z nás, kteří ji alespoň ochutnali, dosud dobře vybavují. Neoblíbenými druhy polévek byly také krupicová, fazolková, rajská a drožďová.

3. Fazolky na všechny způsoby

Fazolky na kyselo, fazolková omáčka, fazolková polévka. Velká část z nás, co jsme byli školou povinní, by se při pohledu na obědové menu s fazolkami nejraději obrátila na podpatku a odkráčela z jídelny. Kdyby tam ovšem nebyli "drábové".

4. Dušená zelenina

V talíři dušené kapusty nebo dušené mrkve, obzvlášť pokud ji doplnilo již zmíněné tlusté maso, se řada dětí jen nezaujatě ponimrala a lavory na zbytky se rychle plnily.

5. Žemlovka a další

Sladká jídla kupodivu také nebyla pro mnohé z nás žádnou pochoutkou. Nejvíce dospělých si stěžuje na žemlovku a rýžový nákyp. Spousta z nás by ale dodnes nesnědla ani krupicovou kaši, nudle s mákem či buchtičky se šodó.

Bohužel, ani naši potomci nejsou od většiny jídel ušetřeni. Stačí si na internetu najít pár menu ze školních kuchyní. Mnohým jídelnám stále vládnou játra a omáčky typu UHO se od pondělí do pátku táhnou jídelníčkem jako nit. Nejenže kuchařům chybí finance, ale často také kreativita a snaha zařazovat nová zajímavější jídla. 

Foto: Pixmac.czKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 21
 • Robert
  Robert

  Komentář k článku To nejhorší ze školní jídelny

  Jídla ve školní jídelně mi vždy chutnaly. Článek popisuje má oblíbená jídla. Ještě srbské rizoto, fazolky na smetaně, plíčka na smetaně, dušená mrkev atd. Vše vynikající. A neměl jsem ani deko navíc.

  09.12.2018 14:29:02

 • pavel
  pavel

  Nikdo si neuvědomuje jaka byla nabídka surovin a jak byly kvalitní.Dnes by z těchto surovin z těch chytrolínů neuvařil téměř nikdo i vzhledem k tomu,že se musely striktně dodržovat normy a to platí i orestauračních peovozech.Dobrý kuchař za komančů byl v podstatě kouzelník což se o dnešních kuchařích,kteří mají neomezené možnosti zdaleka říci nedá!Ti co nevědí jak to bylo a v podstatě tomu nerozumí at raději mlčí protože pro ně je úsloví mlčeti zlato to nelvýstižnější.

  20.06.2010 10:05:17

  • Dáma
   Dáma

   Text komentáře byl smazán.

   Text komentáře byl smazán.

   25.06.2010 11:08:05

  • Dáma
   Dáma

   Re: kecalove

   Vřele s Vámi souhlasím. Jděte se podívat do současné školní jídelny během výdeje jídel. Budete žasnout co Vaši potomci za mrzký peníz dostávají (za cenu kočočí konzervy) a jak se k jídlu chovají a že také neumí vůbec stolovat. Jaká je asi úrověň stolovaní v rodině a jak si váží jídla?

   25.06.2010 11:09:57

 • mamoch
  mamoch

  Nevím co je mléčná polévka

  Celé dětství i mládí na střední škole jsem jedla ve školních jídelnách, ale nikde jsem se nesetkala s mléčnou polévkou./ Ani doma/ To je snad krajová specialita? Jsem ze středních Čech, ale fakt nikdy jsem se s ní nesetkala:)

  19.06.2010 20:10:42

 • AlBert
  AlBert

  Vše bylo moc špatné a nejhorší.

  Znám trochu pozadí školních kuchyní. Stres kuchařek, aby bylo vše včas a v pořádku, přísnost hygieniků, až přehnaně přesná nařízení a normy, pečlivá příprava jídelního lístku, aby byl vyvážený, kontrola jakosti, rozumné ceny atd. Pokud dnes školní jídelny někdo pomlouvá, či je chce rušit a děti se přitom raději cpou hamburgry, různými bagetami, hranolky ap. nejen že utratí více peněz, ale také se nezdravě stravují. Učitelé tělocviku se pak děsí nad jejich obezitou a nemotorností.
  Ale víme ... je dnes módní pošpinit vše, co bylo kdysi s tím, že pomlčíme o tom, jak horší je to dnes. Prostě vše, co bylo dříve, bylo moc špatné. Článek "to nejhorší ze školní" jídelny je toho důkazem, stejně jako některé hloupé komentáře lidí, kteří neumí uvařit ani polévku z pytlíku a když mají hlad, tak ho jdou zaplácnout čímkoliv z rychlého občerstvení.

  19.06.2010 16:17:04

  • Pavla Koutná
   Pavla Koutná

   Re: Vše bylo moc špatné a nejhorší.

   Připojuji se k tomu, že školní jídelny dnes- se s těmi před dvaceti lety těžko rovnají, jsou určitě lepší. Zato mám pocit že v rodinách se dnes více "maže" než vaří, i když asi jak v kterých, znám hodně babiček u kterých se děti stravují dobře a zdravě..
   Mám s trochou nadsázky jeden nápad. udělat výměnné pobyty např. africké děti k nám ,naše na týden do Afriky. Myslíte. že by pak nad nějakými jídly ohrnovaly nos?

   26.01.2012 21:39:47

 • AlBert
  AlBert

  Text komentáře byl smazán.

  Text komentáře byl smazán.

  19.06.2010 16:13:50

 • Šárka Kořenková
  Šárka Kořenková

  trocha nadsázky

  Děkuji všem za příspěvky. Nevím, zda to bylo ze článku patrné, ale šlo spíše o nadsázku a o to si trochu zavzpomínat. Osobně mohu říci, že mě rozhodně více věcí v jídelnách chutnalo, než nechutnalo. Ale to máte jako se zprávami, ty horší se lépe pamatují.:-)

  Zatím nemám žádná dítka, takže o vykrajování tlustého masa vím jen z doslechu. Ale neberu to jako rozmazlenost, každému nemusí chutnat vše.

  18.06.2010 11:56:32

 • Jaromir Kalab
  Jaromir Kalab

  Obědy blogují

  Před časem jsem chodil s kolegy z prace na obedy do skolni jidelny.
  Mel jsem tou dobou novy telefon, ktery umel odeslat fotku emailem, tak jsem svoji volbu daval rovnou na Flicker.

  Tady jsou ulovky:
  http://www.flickr.com/photos/5 [email protected]/sets/7215760379039 1980/

  Melo to dva pozitivni efekty. Kdyz jsem to po par dnech videl, tak jsem tam prestal chodit. Druhy efekt byl ten, ze se kolegova mati prestala ptat co mel dneska k jidlu, nebot ji moje fotky dal jako screensaver z RSS kanalu na pocitaci. :-) Chudak to zena!

  16.06.2010 21:24:56

  • ivannka
   ivannka

   Re: Obědy blogují

   tak jsem bylůa na vafe fota zvědavá a chtěla sem se kouknout a hle?ono mě to tam nepustí a hlasí že to je nedostupné či co(((((((((((((().
   jinak školní jídelna byla jak kdy a když bylo dobré jídlo tak ho bylo málo protože mílé paní kuchařinky si ho nosili domů a na nás nic nezbylo))))))))))))))))

   18.06.2010 08:27:29

 • Louisa
  Louisa

  Já mám se školní jídelnou rozporuplný vztah. Na základní škole tedy vařili věci, které jsem moc nemusela, to je pravda, ale že bych z toho měla trauma to zase ne. Na střední škole vařili poměrně dobřea vždy se snažili vyjít vstříc lidem, kteří měli speciání diety a směli jen něco, ale občas to opravdu skoro nebylo k jídlu. Teď na vejšce chodím do školní jídelny na jednu základní školu a musím říc, že také vaří docela dobře. Pokoušejí se o zajímavé kombinace a nová jídla. No někdy jim to vyjde a jindy zase ne. Ale závěr z toho všeho je, alespoň podle mě, že většinou jde jen o rozmlsaný jazyk, pokud něco nám nechutná. Řízek prorostlý tlustým taky nemusím, ale co, když je hlad, tak je hlad :)

  16.06.2010 10:43:57

 • duslik
  duslik

  Školní jídelna

  Já mám na školní jídelnu jen dobré vzpomínky. Jídla byla výborná. Jediné co mi vadilo byly polévky - ty jsem nikdy nejedla(ani jako mimino) a v jídelně nás nutili je sníst.

  15.06.2010 22:33:27

 • lanina
  lanina

  Nesouhlasím

  Taky jsem chodila do školních jídelen a tak strašně se tam nikdy nevařilo. Nikdy se nejde zavděčit všem, asi každý má něco, co nemá rád a to, že jsou děcka vybíravý a nechcou hromadu jídel jíst, aniž by je ochutnaly, asi taky vždycky bude. Možná by vás překvapilo, nad čím vším děcka ohrnujou nos. Prostě jsou to rozmazlenci a jestli autorčiny dítka vykrajují "tlusté maso" z kuřecích řízků, tak jen potvrzuje, že by se ti spratci měli nechat pořádně vyhladovět a pak, když nebudou chtít jíst, tak ať jsou klidně hlady dál.

  15.06.2010 21:51:18

  • Ivana.
   Ivana.

   Re: Nesouhlasím

   hodně záleží na příkladu rodiny, jaká jídla pak dítě jí nebo nejí. Já neměla se školní jídelnou problém. Bylo to asi tím, že jsem chodila na sportovní školu. A při dvoufázovém tréninku bylo v poledne naším jediným zájmem utišit vlčí hlad :-)) Na střední škole jsem už do jídelny nechodila.
   Absolventi základní vojenské služby by ovšem mohli také pohovořit... Manžel vždy líčí, jak v horách, kde sloužil, knedlíky nekynuly a brambory nikdo nechtěl loupat. Proto měli pořád na střídačku kolínka a rýži. Kolínka nemůže i po 30 letech ani vidět. Ostatní tvary těstovin mu ovšem nevadí.
   A nejvíc mě pobaví ti, kteří nad vepřovým kolenem nebo hovězí kližkou ohrnují nos a jdou si do lékárny koupit kapsle s kolagenem.

   18.06.2010 14:36:37

 • rokosicer
  rokosicer

  Já mám na léta strávená ve školní jídelně většinou špatné vzpomínky. Otázkou ovšem je, zda je to tím, že tam opravdu tak špatně vařili, nebo tím, že jsem jako dítě byla vybíravá a zvyklá na výbornou domácí stravu... Naštěstí jsem velmi brzo na mohla přestat na obědy chodit díky vynikajícímu bufetu na gymnáziu :-)

  15.06.2010 20:21:04

 • Jiří Bárta
  Jiří Bárta

  ...a tak to bylo

  šódó je pro mě dodnes sprosté slovo!
  Ale je skutečností, že většina hnusných jídel z jídelen, se časem a vlivem jiných zdrojů přetransformovala k poměrně chutné krmi.
  Tak tedy stále čekám, kdo mi nabídne "moje" šodó".

  15.06.2010 17:46:34

 • ondraka
  ondraka

  překvapení

  Nevím, jaké ma pisatelka známe. Taky jsem se při čtení poptala známých na jejich zážitky ze školní jídelny. Jasně byla jídla, která člověk nemusel a nemusí i dnes. Nikdo však nemá celo životní trauma

  15.06.2010 14:56:23

 • daan
  daan

  není každý jako pisatel

  Tlusté je dobré, rozhodně lepší než nějaká kuřecí prsíčka. Pan pisatel neví co je dobré a neustále pojídá to co v dětství. Nu což i tací jsou mezi námi. Zajisté neochutnál slepičí pařáty uvařené ve vývaru.

  15.06.2010 13:46:46

Celkem záznamů: 21

Přidat příspěvek k článku To nejhorší ze školní jídelny

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.