reklama
hledat uživatel
       

Vánoce dnes

Současná podoba Vánoc mi poslední roky přijde bohužel tak nějak nesváteční, nevánoční a pochmurná. Snad je to dnešní uspěchanou a hektickou dobou, snad za to, že na mě o Vánocích nedýchá ta kouzelná, tajemná vánoční atmosféra, může bláto místo sněhu. Možná je to dáno tím, že slýchám stále častěji, jak hospodyňky z mého okolí hlásají, že letos péct cukroví nebudou, že si ho raději koupí. Tak nějak mi připadá, že vánoční tradice pomalu mizí a nahrazují je zvyky převzaté z jiných zemí. Že nahrazuje pravý symbol Vánoc roztomilého Ježíška starší prošedivělý Američan Santa, cukroví kupované z obchodu, pod stromečkem málokdy dárky pro potěšení nahrazují dárky potřebné a praktické. Vzpomene si ještě někdo z vás o Vánocích na kouzelné přípravy, které prožíval v dětství? Já tedy ano. Možná jste již někteří zapomněli, jak krásné svátky jsme prožívali bez amerických postaviček, jak jsme se všichni těšili na tajemného Ježíška a pevně věřili tomu, že letos ho už skutečně uvidíme, a odhalíme tak velké tajemství - skutečnou Ježíškovu podobu.

Tradiční české Vánoce

Patřím mezi tu mladší kategorii, a tak u nás v den D k večeři již patřil bramborový salát, kapr, řízky, rybí polévku nahradila vepřová s játrovými knedlíčky. Pamatuji si, že prosinec byl většinou celý bílý, ze strání zavátých sněhem byl slyšet šťastný smích dětí, bavících se sáňkováním. Celý promrzlí jsme jako děti většinou přišly pozdě domů, jak jsme se spokojeně bavily a rozhodně neměly potřebu hlídat čas. Doma nám maminka uvařila horký čaj, převlečeni do suchého prádla a zahřáti čajem jsme se pustily do výroby vánočních ozdob z moduritu. Vyráběly jsme různé tvary, domečky, stromky, sáňky a zvonečky, prostě vše, co k tomuto nádhernému ročnímu období patřilo, zatímco maminka připravovala vánoční cukroví.

Jindy jsme jako děti zase stříhaly proužky z barevného papíru a za použití lepidla jsme tvořily kroužky, které jsme spojovaly v dlouhý vánoční řetěz, jímž jsme babičce pro radost 23. prosince ozdobily malý vánoční stromeček. Z bílého papíru jsme vystřihovaly sněhové vločky, které jsme dávaly do oken. Ze školy jsme nosily vlastnoručně vyrobené svícny z jablek. Doma voněly vanilkové rohlíčky. Když nastal Štědrý den, ráno jsme se dívaly na pohádky, posnídaly vánočku s horkým kakaem, oblékly se do svátečního a vyrazily jsme na procházku. Ráda vzpomínám na tento čas, kdy jsme se jako rodina klidně procházeli, mráz nás štípal do tváří a my nakukovali do oken našich sousedů a porovnávali jsme okenní výzdobu, pokukovali jsme komu jak září stromeček. Když jsme dorazili domů nadýcháni pravé vánoční atmosféry, už zbývalo jen málo času do doby, než se zasedlo k štědrovečernímu stolu a pak už jen okamžik, než zazvonil ten kouzelný zvoneček, který odstartoval úprk ke stromečku, pod kterým se kupily dárky.

Vánoční hodování

I u nás se objevovaly a tradovaly vánoční pokrmy, na které jsme se jako děti těšily. A dětmi svým způsobem zůstáváme dodnes, protože se na tyto svátky těšíme stále. A jak vypadalo vánoční hodování celé rodiny? K Vánocům patří vánočka. Na Štědrý den jsme všichni snídali vánočku s kakaem, uzobávali cukroví. Mezi nejoblíbenější vždy patřily sladké a voňavé vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, linecká kolečka slepovaná marmeládou, nepečené cukroví, kterému se u nás říkalo salám.1. prosince se pekly voňavé sušenky, ze kterých jsme rádi vykrajovali různé vánoční motivy. Salát, kapr, vepřové řízky, vinné klobásy, ovoce, ořechy, obložené chlebíčky - to jsou všechno pokrmy tradičních českých Vánoc.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 6
 • jani
  jani

  Vánoce od nás

  24.prosince o v 8 30 jdeme ke stolu a pak se pomodlime a pak jime a presne9 uslišime zvoneček jdme rozbalovat darky hned druhi den jdeme k babičkam a dedečkum atam pride cela rodina a tam jsme az do večera a hned zase druhi den deme zase si hrad s věcma a hračkama a potom jsme doma a koukame na tv napsala jana uhrova

  13.12.2008 18:32:58

 • Dana
  Dana

  Z příspěvku na mě dýchla trocha vánoční nostalgie..... také jsem vnímala tyto svátky jako paní redaktorka. Na druhou stranu to bylo tím, že jsme byly děti a neviděly jsme fronty na mandarinky, aby bylo co dát do mikulášské punčochy a fronty na maso, abychom měli štědrovečerní řízky. Každá doba je jiná a i když ráda vzpomínám na své dětské Vánoce - bílé, mrazivé, pohádkové - tak si myslím, že jaké Vánoce uděláme v současné dospělé a uspěchané době, je jen a jen na nás. Sníh nahradil marast, to je fakt, ale když zvednu od marastu hlavu, tak vidím rozzářené vánoční motivy, nebo vánoční trhy se svařeným vínem na zahřátí. Vše záleží na úhlu pohledu. Takže na Štědrý den posnídáme vánočku, podíváme se na pěknou pohádku, oblékneme se a půjdeme se podívat na Ježíška do nějakého otevřeného kostela, navštívíme známé a pak už šupky dupky do teplíčka domova, obalit řízečky a kapříka, naaranžovat postupně dárečky pod voňavou jedličku (ta tedy za mého dětství ke koupení nebyla) a pak už se může začít servírovat ta slavnostní večeře, která chutná nejlíp, protože je s vánoční atmosférou jediná v roce. Tak šťastné a veselé!!!

  21.11.2008 12:16:23

 • Poutnick
  Poutnick

  není Američan ale svatý Mikuláš. Dřív nadílel v Čechách na svůj svátek dětem cukroví a ořechy a Vánoce měly čistě duchovní rozměr. Lidi chodili do kostela a jedli posvěcené vánočky. Angličanům naděloval a naděluje na Boží hod 25.12. Nadílku od Ježíška zavedl Martin Luther. Oženil se s bývalou jeptiškou, měl s ní 4 děti a katolického světce Mikuláše neuznával. Ostatní děti se těm jeho smály že musí čekat a tak jim jejich matka začala nadělovat dvakrát a přitom zůstalo. Vánoční stromeček je německý zvyk který se k nám dostal až koncem 19.století. Do Anglie ho přivezl a proslavil po celém světě princ Albert který si vzal za ženu královnu Viktorii. Ryby a zlatá prasátka jsou dědictvím z doby kdy byl Štědrý den posledním dnem adventního postu kdy se jedlo jednou za den a bez masa teplokrevných živočichů. Kristovo narození se slavilo až 25.12. Na svatého Štěpána chodili chudí lidé na koledu a dostali co zbylo z hostiny. Betlémy do kostelů zavedl svatý František z Assisi ve 13 .století v Itálii. Do domácností se dostaly také až někdy v 19. Duchovní rozměr Vánoc nezáleží na tom odkud který zvyk pochází. Všechny jsou naším společným kulturním dědictvím. Je daný oslavou Kristova příchodu na svět a láskou k lidem. Tu mohou společně sdílet věřící i nevěřící.

  20.11.2008 11:50:37

  • Nogard
   Nogard

   Santa spojovaný se symbolem Vánoc je čistokrevný američan a se svatým Mikulášem má asi tolik společného jako německý hákový kříž se svastikou symbolizující štěstí. ten příměr je samozřejmě trochu patologický, ale myslím že jasně vystihuje jak naprosto rozdílné přístupy to jsou

   20.11.2008 12:02:48

 • Nogard
  Nogard

  Santa Claus jako reklamní fenomén

  Ten tlouštík s nosem pravidelného konzumenta alkoholických nápojů podle mne rozhodně není milou postavičkou. Do lidových amerických tradic se procpal z reklamy na Coca Colu a pak spolu s komercionalizací Vánoc vtrhl i k nám. Takže i já preferuji Ježíška a "veselé" santovské červené čepičky mi už pěkně lezou krkem...

  20.11.2008 11:36:09

  • Poutnick
   Poutnick

   Re: Santa Claus jako reklamní fenomén

   Coca Cola jen oblékla biskupa Mikuláše do svých reklamních barev. Řecky se jmenoval Nikélaos což značí Vítězství lidu nebo Vítězný lid. Od tohoto jména se odvozuje Mikuláš, Mikeš, Kolja, Nikolka, Nikita, Mickey, Klaus i Klaas. Santa znamená svatý.

   20.11.2008 11:56:14

Celkem záznamů: 6

Přidat příspěvek k článku Tradiční české Vánoce

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.