reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Trvanlivost potravin

Jak je možné, že se v obchodech vyskytují i potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti? Jak je to s reklamací potravin?

Objasněme si pojmy, které se s trvanlivostí potravin pojí.

Datum spotřeby

Datum spotřeby je uváděno na potravinách, které se relativně rychle kazí a po tomto datu se již nesmějí prodávat. Výrobce deklaruje k tomuto datu zdravotní nezávadnost.

Datum minimální trvanlivosti

Tento údaj se objevuje na potravinách, které jsou trvanlivého charakteru. Jsou to například sušenky, konzervy, pasterované mléko, koření, čaje, vakuově balený sýr, atd. Je to minimální lhůta, po kterou je garantována nezávadnost potravin. V praxi to znamená, že tyto výrobky můžeme konzumovat i několik dnů, týdnů či dokonce měsíců po jejím vypršení.

Údaj o trvanlivosti chybí

Zákon opravdu umožňuje, aby na některých potravinách nemuselo být uváděno datum minimální trvanlivosti. Je to například u čerstvého ovoce, čerstvé zeleniny, u konzumního lihu, vína, jedlé soli a dokonce i žvýkaček či kvasného octa.

Podmínky prodávání

Potraviny s uvedeným datem spotřeby se samozřejmě po tomto termínu nesmějí prodávat. Toho si jsou vědomi i obchodníci, a proto bychom měli bedlivě kontrolovat každý kelímek jogurtu, který se chystáme koupit. Není totiž tajemstvím, že výrobky jsou v regálech vyskládány tak, že v nejbližší řadě k nám jsou potraviny, kterým končí datum spotřeby třeba již následující den, což nás může později nemile překvapit. Tato praxe ovšem není nijak nezákonná, možná trošku nefér vůči nevšímavým zákazníkům.

Potraviny, na kterých je vytištěno datum minimální trvanlivosti, se po tomto datu prodávat mohou, ovšem neměly by rozhodně být zarovnány do "neprošlého" zboží. V obchodech by proto měl být vyhrazen a označen zvláštní prostor, kde si zákazníci mohou zlevněné zboží vybrat a zakoupit. V naší zemi dokonce existují i obchody, které na tomto principu založily svou živnost a jiné než prošlé zboží neprodávají. Pro zákazníky je to na jedné straně výhoda, cukr či mouka měsíc po expiraci vyjdou třeba o polovinu levněji a kvalita je stále dostačující. Prodejce ovšem ručí za zdravotní nezávadnost takto prodávaného zboží.

Reklamace potravin

Může se stát, že ačkoliv přesně dodržíme doporučené skladování a potravina je ještě v záruce, přesto na ní objevíme plíseň. Zboží samozřejmě můžeme reklamovat. Obecně se na reklamaci lahůdkářských výrobků vztahuje lhůta 24 hodin, na další potraviny pak 8 dní. Pokud je však na jejich obalu vyznačena doba spotřeby či doba minimální trvanlivosti, můžeme zboží reklamovat po celou dobu, od zakoupení až do uplynutí této doby.

Na závěr nezbývá než dodat, že pokud na pultech obchodu narazíme na zboží s prošlou spotřební lhůtou nebo na zboží s prošlou dobou trvanlivosti, které je úmyslně zamícháno v novějším sortimentu, upozorněme obchod ke zjednání nápravy či kontaktujme Českou obchodní inspekci.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • Juraj Bilej
  Juraj Bilej

  Trvanlivost balených jahod

  Dobrý den .
  Proč není na balených jahodách vyznačena doba spotřeby ?
  Na některých je vyznačena doba vystavení.Jak to má být správně?
  Přeji hezký den.

  25.02.2012 08:03:25

 • ashley
  ashley

  sdvadfbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

  03.03.2009 12:14:45

  • Radka
   Radka

   Re: Re: blbost

   dobrý den mohu se optat jak dlouho se smí prodávat zboží s prošlou dobou min.trvanlivostí?Je zde daná nějaká doba kdy už se nesmí prodávat?Nebo je to jedno a stačí jen pokud je toto zboží v úseku mezi prošlým zbožím?Děkuji moc Velínová

   21.05.2015 20:34:51

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Trvanlivost potravin

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.