reklama
hledat uživatel
       

V hlavní roli sendvičovač

Pořízení toastovače či sendvičovače nám nezatíží rodinný rozpočet, přitom ušetří spoustu práce. Připravíme si v nich třeba chutnou svačinu na cesty. Pár tipů, jak s nimi zacházet.

Rychlá chuťovka, svačina mezi hlavními jídly, skvělý chod určený pro pohodový piknik, zkrátka pro každou příležitost. A zejména tu, kdy chceme připravit pro sebe, děti nebo hosty dobré a rychlé překvapení. Protože s druhy použitého pečiva a hlavně náplní, můžeme popustit uzdu své fantazii. Nejde jen o sýr a plátek šunky, čím lze chutný toast či sendvič naplnit.

Vybrat sendvičovač není žádná věda

K výběru malého kuchyňského přístroje nepotřebujeme téměř žádné znalosti. Většina z nich je na dobré a pak té vyšší úrovni. V základu si zvolíme jen velikost, barvu přístroje a tvar teflonových pánviček uvnitř. Některé sendvičovače mají pánvičky odnímatelné, ty se nejen lépe čistí, ale často pak ve výbavě najdeme i možnost výměny za jiný tvar. Takovéto toastovače pak nabízí všestranné využití, dá se v nich připravit waflové a jiné těsto, ale klidně i maso (zejména pokud má grilovací funkci).

Každý přístroj musí mít 2 kontrolky, z nich jedna nám hlásí, že je přístroj pod proudem a druhá, že je přístroj zahřátý na správnou teplotu - doba pro vložení naplněného toastu. Při koupi sendvičovače či toastovače si dáme pozor hlavně na nepřilnavé povrchy. Ty nám zajistí, že chléb či těsto se nebude připalovat, navíc půjde lépe i čištění. Drobečky z pečiva půjdou odstranit snáz, stejně tak po zaschnutí i připečené náplně.

Na trhu jsou i sendvičovače, které můžeme rozebrat a téměř celé vložit do myčky. Výhodou je, když se přístroj zahřívá jen uvnitř, ne na úkor vnější části, která je pak nebezpečně horká. Obsluha přístroje sice bývá jednoduchá, v každém případě si však před prvním použitím důkladně prostudujeme návod.

Čištění sendvičovače (toastovače)

Přestože jde o teflon, plochy pánviček vymažeme, pečivo se občas připeče a náplň vyteče. Nic se neděje, vše jde odstranit. Na čištění nepoužíváme ostré předměty, kterým bychom povrch poškrábali (nože ani vidličky). Zbytky jídla setřeme papírovým ubrouskem nebo dřevěnou špachtličkou. I když máme vyjímatelné pánvičky, raději je neomýváme ve vodě a nepoužíváme čistící prostředky, pečivo by mělo větší tendenci se připalovat.

Jak plnit pečivo určené do sendvičovače

Plátky chleba mažeme i z vnější strany máslem, toasty budou krásně zlatavé a křupavé. Náplň dáváme hlavně do středu, aby nám při rozpouštění nevytekla mimo toast. Po každém zapečení otřeme plochy pánviček papírovou utěrkou a až poté postup opakujeme a zapékáme další toast.

Sendvičovač není jen o naplněném pečivu

Jak už bylo řečeno, toastovač není vůbec omezen na zapékání chleba. V teflonových plotýnkách připravíme lívance, palačinky, wafle, omelety z vajec. Někteří se v klasických toastovačích nebojí připravit i plněné listové těsto nebo dokonce těsto lité. Při grilovací funkci upečeme v toastovači i naložené maso.

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • duslik
  duslik

  Čištění

  Kvůli čištěbí jsem si také pořídila(tedy Jejížešek mi ho pořídil) sendvičovač s vyjímatelnými plotýnkami. Je to velmi praktické a člověk se nemusí bát že se voda dostane tam kam nemá. Používám plotýnky na maso i na přípravu toustů. Ty dělám v poslední době nejčastěji z housky. Na těchto plotýnkách se dá takto zapéct i krajíc chleba. Přítel si jej takto připravuje i na druhý den do práce a prý jsou dobré.

  02.05.2010 21:39:05

 • Mia
  Mia

  Čištění sendvičovače (toastovače)

  ...abych ušetřila čas - "vystelu" ho pruhy pečícího papíru, mezi které vložím sendvič. Po upečení papír vyhodím a pomocník zůstane naprosto čistý. No není to geniální?:-))

  01.05.2010 06:25:08

  • Petr Král
   Petr Král

   Re: Čištění sendvičovače (toastovače)

   Děkuji za tip s pečícím papírem. V případě sendvičovače mě to fakt nenapadlo. Jinak pečící papír používám i na pánve a pečení v pekáči. Na pánev například vystřihnu kolečko, které dám na dno pánve, naleju trochu olivového oleje a nechám rozehřát. Výborně se na tom dělají ryby.

   04.05.2010 13:01:38

  • MartaPetrovcová
   MartaPetrovcová

   Re: Čištění sendvičovače (toastovače)

   Naprosto, už je zaregistrován v mém mozku. To mě taky nenapadlo. A sendviče kluk miluje.

   25.05.2010 10:48:44

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku V hlavní roli sendvičovač

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.