reklama
hledat uživatel
       

V restauracích se bude kouřit dál

Ani poslední pokus z 23. července 2009 o prosazení novely zákona O ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky nedopadl úspěšně. V restauracích se tedy vesele kouří dál, i přesto, že kuřáci jsou v menšině.

V České republice se k pravidelnému kouření hlásí zhruba jedna čtvrtina obyvatelstva. Dalších několik málo procent je kuřáky příležitostnými. Neuvěřitelné tři čtvrtiny populace jsou ovšem nedobrovolně vystavovány účinkům pasivního kouření. Pro rodiny s dětmi je téměř nemyslitelné vyrazit si na pohodovou večeři. Stejně tak pro astmatiky, kterých je v populaci přibližně 800 tisíc.

Kde je kouření zakázáno

Zákoník práce zaručuje všem zaměstnancům práci v nekuřáckém pracovišti. Je na zaměstnavateli zda a jak umožní kuřákům kouření v pracovní době. Je zarážející, že podobné opatření evidentně není dodržováno právě v restauracích, kde se kromě hostů pohybují právě také zaměstnanci.

Dnes se již nesetkáme s kouřením na řadě veřejných míst, jako jsou školy, sportoviště, dopravní prostředky, koncertní sály, banky či zdravotnická zařízení. V drtivé většině restaurací se nekouří alespoň v době oběda. Jindy se spoléhá na oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, případně na nepříliš efektivní odvětrávání.

Zákaz kouření - likvidace hostinských?

V případě plošného zavedení zákazu kouření v restauracích dle odborníků, ale i z laického pohledu žádné ekonomické dopady na hostinské nehrozí. Snad jen jim ubudou prostředky z prodeje tabákových výrobků. Každý kuřák vám jistě potvrdí, že při pohodovém posezení v restauraci spotřeba cigaret nebývale stoupá. Na druhou stranu by se v případě zákazu kouření logicky měla navýšit klientela z řad nekuřáků. Hospodští si zřejmě neuvědomují, že by se nekouřilo nejen v té jejich hospůdce, ale i ve všech ostatních. V žádné ze zemí, ve které bylo opatření zavedeno, nedošlo k významnému poklesu návštěvnosti restuaračních zařízení.

Mí známí, kteří provozují vinárnu s barem se shodují na tom, že jsou jednoznačně pro zákaz kouření, jelikož tráví v zakouřeném prostředí permanentně dlouhé hodiny. Takový zákaz by ovšem musel být plošný. Pokud by byli jediní v okolí, jistě by o klientelu přišli.

Na závěr snad jen dodejme, že prodej tabákových výrobků je velmi výnosný obchod s lidským zdravím a je v něm zainteresováno mnoho zájmových skupin. Co chce běžný člověk či snad běžný hostinský dnes nikoho nezajímá. Jako příklad můžeme uvést pořad americké televizní stanice CBS, ve kterém měly být odhaleny nekalé praktiky tabákových firem, jež dle žurnalistů záměrně přidávali do cigaret látky, které zvyšovali jejich návykovost a zároveň uváděli nižší hodnoty rakovinotvorných látek. Dokument však díky zásahům ze "správných míst" nebyl nikdy odvysílán. Můžeme se tedy domnívat, že v prosazování protikuřáckého zákona jsou vyvíjeny podobné tlaky. 

Foto: Pixmac.cz

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 5
 • kiki
  kiki

  Re: Nekuřák-kuřák

  Ano, měla jsem podobnou zkušennost, odnesl to syn, který musel ve 2 měsících života na operaci a to jsem se v zakouřením prostředí pohybovala 1 rok - 2 roky před otěhotněním. Lékaři řekli, že to způsobil nikotin, díky kterému se nedostávalo správné množství kyslíku k dítěti když se vyvíjelo !!!! Já sama jsem v životě nekouřila a upřímně to nenávidím. Když jsem se v práci ozvala, že to nechci dýchat, bylo mi řečeno, že omezuji jejich osobní svobodu.... Nikdo stejně nedodržuje ani zákaz kouření na zastávkách , tady totiž nikdo nedodržuje vůbec nic... Kuřáci jsou bohužel hrozně bezohlední a nedonutí je ani zákon. Museli by jim za to sekat ruce..a to by si stejně způsob našli...a když se podíváte na naše "zákonodárce" tak mi ukažte jednoho který nekouří.....takže jak to asi může projít...Myslím, že slušní lidé by ani zákon nepotřebovali....bohužel...

  01.09.2009 16:28:48

 • akna
  akna

  Nekuřák-kuřák

  Můj strýček nikdy nekouřil,ale pracoval s kuřáky,kteří vždy při svačině kouřili.Když zemřel a udělali mu pitvu,zjistili,že má plíce úplně zničené,jako kdyby kouřil celý život.

  30.08.2009 07:12:53

  • grace
   grace

   Re: Nekuřák-kuřák

   No tak to je naprosto hrozné! To je další věc, kvůli které by se mělo kouření zakázat v restauracích a tak nějak vůbec tam, kde ohrouže zdraví nekuřáků !

   30.08.2009 08:16:13

 • grace
  grace

  Chce to odvahu!

  V našem městě (do 10 000obyvatel) máme restauraci a různých stravovacích zařízení celkem mnoho, uvážím-li, jak malé město jsme. Přesto se našli 2 odvážlivci, kteří kouření ve svých podnicích zakázali. Byla to nejprve jedna a za rok po ní druhá. S majiteli jsem hovořila a říkali, že to ze začátku bylo těžké, ale později si nekuřáci zvykli, že tam se opravdu nekouří a klientů mají v současné době dost. Svědčí o tom i to, že stůl musíme zamlouvat předem, jinak není šance....Naše rodina, pokud chce zajít posedět volí mezi těmi dvěma...a tak je to u spousty našich známých (nekuřáků) Tak přeji všem restauratérům ODVAHU k takovému kroku a našim slavným zákonodárcům, aby se jim rozsvítilo v zabedněných hlavách a konečně ten zákon schválili. Většině z nás by se ulevilo.

  29.08.2009 07:57:42

Celkem záznamů: 5

Přidat příspěvek k článku V restauracích se bude kouřit dál

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.