reklama
hledat uživatel
       

Nedodržování diabetické stravy může vést ke komplikacím

Cukrovka neboli Diabetes mellitus je onemocnění vyžadující dodržování pečlivé diety. Při jejím podceňování hrozí závažné zdravotní komplikace - například onemocnění oční sítnice nebo třeba tzv. diabetická noha (infekce a odumírání tkání nohou). Častou komplikací je také náhlý pokles nebo naopak vzestup krevního cukru, obojí může vést i ke kómatu nebo smrti.

Zásady diabetického jídelníčku platí i o Vánocích

Základem diabetického jídelníčku je omezení tuku, cukru a bílé mouky. Tučné mléčné výrobky by měl diabetik vyměnit za nízkotučné, stejně tak tučné maso za libové, pečivo z bílé mouky za pečivo celozrnné (neobsahuje tolik cukru ve formě škrobu). Vyvarovat by se měl také alkoholu, který rovněž obsahuje mnoho cukru. Co si tedy diabetik na Vánoce dopřát může a co ne?

Dia cukroví

Kdo by odolal voňavým vanilkovým rohlíčkům nebo ořechovým tlapkám? I diabetici si v malé míře cukroví dopřát mohou, musí se ale jednat o speciální diabetické cukroví obsahující umírněné množství tuku a nízkoenergetického umělého sladidla a nejlépe celozrnnou, ne bílou mouku. Při přípravě dia cukroví je třeba upřednostňovat rostlinné tuky, neboť diabetiky ohrožuje také zvýšená hladina cholesterolu.

Kapr a bramborový salát po diabeticku

Co se štědrovečerní večeře týče, smažený kapr s bramborovým salátem je tím nejméně vhodným pokrmem pro diabetika. Pokud ale umíte kapra i salát diabeticky upravit, problém je vyřešen. Stačí jen tučnou majonézu vyměnit za nízkotučný bílý jogurt a kapra upravit ne smažením, ale pečením nebo vařením. Vynikající je např. kapr na zelenině.

Kapr na zelenině

Kapra zbavíme kůže a tučných částí a pokapeme jej citrónem. Chvíli rybu necháme odležet, pak ji osolíme, opepříme, potřeme česnekem a červenou paprikou. Opečeme na pánvi. Na pánvi podusíme kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel), ochutíme solí a troškou kečupu. Touto omáčkou zalijeme kapra a podáváme.

Na zlaté prasátko zapomeňte

Podle tradice je odměnou za půst o Štědrém dni do doby večeře tzv. zlaté prasátko. Diabetici by ovšem mohli vidět nanejvýš mžitky před očima. Pravidelná strava, to je hlavní podmínka nekomplikovaného průběhu cukrovky. Pokud vynecháte i jediné jídlo, dojde k poklesu hladiny krevního cukru - k hypoglykemii. Každý takový pokles poškozuje organismus. Dlouhodobější hladovění může způsobit i hypoglykémické kóma a smrt.

Jestliže dojde k vynechání jídla a vy pocítíte první příznaky hypoglykémie (nadměrné pocení, bušení srdce, úzkost, trnutí jazyka, poruchy vidění), první pomoc hledejte v kostce cukru, kterou necháte rozpustit na jazyku. Pomůže také sklenice sladké limonády nebo kousek čokolády.

Alkoholové veselí

Diabetik by se měl naučit bavit bez alkoholu, ten totiž obsahuje příliš velké množství cukru. Výjimečně si můžete dopřát deci suchého bílého vína, například k silvestrovskému přípitku. Až budete odolávat všem nediabetickým nástrahám, uvědomte si, že zdraví, to je ten nejlepší dárek pod stromeček.

Dia husarské koláčky
(doba přípravy 1 hod )

DIA makovec
(doba přípravy 1 hod )

Dia košíčky s ořechovou náplní
(doba přípravy 1 hod )

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 3
 • stará babka
  stará babka

  je to těžké

  pokud je rodina,která čeká na tradiční večeři bez diabetických omezení,je těžké dietu dodržet.Aby se dala snáze dieta dodržovat,nesmíte mít doma nic dobrého,nesmíte vařit nic,co vám chutná.Nechutného jídla sníte bez problémů málo,jen tolik,co je potřeba.Ale dobré jídlo?Těžko po chudé ,většinou nechutné stravě odolat..

  18.12.2008 12:32:38

  • Eva K.
   Eva K.

   Re: je to těžké

   Ano, máte pravdu. Je velice těžké v rodině kde jsou mimo mě zdraví lidé odolat nástrahám dobrot, které se doma vyskytují. Bohužel nechci zase kvůli mé nemoci odepírat nějakou tu dobrotku synovi nebo manželovi... Pro mě je nejsnažším prostředkem jak dodržet diabetickou dietu silná motivace vázaná na budoucnost, přece chci vidět mého syna vyrůstat, přece chci mít třeba ještě jedno dítě... No a k tomu mi také silně dopomáhá práce... Když mě doma bere chuť mlsat a hřešit, najdu si nějakou čínnost, ráda peču (takže i manžel se synem si přijdou na své), nebo jdu uklízet... Každopádně je život s cukrovou pěkně těžký... Je mi 23 let, cukrovku mám necelý rok (typ 1) a pro můj život to byl obrat o 360 stupňů.... Kdyby si někdo chtěl o nemoci popovídat a vyměnit si zkušenost, budu ráda.... Mnoho sil do boje s diabetem přeje Eva

   06.02.2009 12:26:31

Celkem záznamů: 3

Přidat příspěvek k článku Vánoce diabetika: Jak si při dietě pochutnat?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.