reklama
hledat uživatel
       
Velmi jednoduše je možné říci, že mikrovlny prochází izolanty, odrážejí se od kovových stěn a rozkmitávají molekuly vody, cukru a tuku. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z toho vyplývá, že na rozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání vody, hrnců a dalších pomůcek. Pokusíme se shrnout několik důvodů, proč používat mikrovlnnou troubu:

Zdravá strava

Příprava jídel v mikrovlnné troubě zachovává v potravinách více vitamínů a minerálních látek. Týká se to hlavně zeleniny, kterou v mikrovlnné troubě připravujeme v minimálním množství vody. Taktéž menší množství tuku, které používáme při přípravě pokrmů v mikrovlnce, je pro náš organizmus velmi přínosné.

Úspora energie

Díky kratšímu času a přímému ohřevu potravin je spotřeba energie výrazně menší. Jistě lze do úspor také započíst energii, kterou ušetříme na ohřevu teplé vody pro mytí nádobí, kterého máme při tomto způsobu vaření méně.

Úspora času

Mikrovlnná trouba znatelně zkracuje dobu přípravy jídel - na polovinu, někdy až na třetinu.

Úspora nádobí

Zejména při ohřevu hotových pokrmů se projeví možnost ohřívat potraviny na stejném talíři, na kterém pokrm servírujeme. Jako příklad použiji ohřev jídel s knedlíkem, masem a omáčkou. Při klasickém ohřevu zašpiníme nádoby na omáčku, maso, napařování knedlíků a talíře. Při ohřevu pomocí mikrovlnné trouby dáme na talíř maso, omáčku i knedlíky a ohříváme vše najednou.

Komfort a čistota

Potraviny stačí vložit do mikrovlnné trouby, zavřít dvířka a nastavit požadovaný čas. Trouba nás sama upozorní, že splnila svůj úkol. Při delším vaření stačí pokrm jen občas zamíchat. Pokud používáme vhodné nádobí, lze hovořit o jednoznačně nejčistším způsobu vaření, bez prskajícího omastku.

Variabilita

Některé mikrovlnné trouby jsou navíc vybaveny různými typy grilů a horkovzdušným ohřevem, jejichž použití může být kombinováno s působením mikrovln. Díky těmto variacím můžeme v mikrovlnkách nejen vařit, ohřívat, ale i péci, smažit a grilovat. Abychom mohli svou mikrovlnku plně využívat, je nutné opravdu dobře prostudovat návod od výrobce a zjistit veškeré možnosti. Dalším důležitým faktorem je používání vhodného nádobí a naopak vyvarování se nevhodných materiálů. Používáme výhradně nádoby z materiálu, který je dostatečně mechanicky odolný, nekovový, nenasákavý, dostatečně tepelně odolný, zdravotně nezávadný a mikrovlnná energie jím prochází, aniž by jej ohřívala.

Varné sklo

Ideální pro použití v mikrovlnné troubě. Výhodou je také možnost průběžné vizuální kontroly stavu vařeného jídla.

Keramika, porcelán, sklokeramika

Tyto nádoby lze použít, pokud nemají stříbrné nebo zlaté zdobení. Kovové ozdoby mohou působit jako anténa a indukovat poměrně vysoké elektrické napětí, což může být nebezpečné jak pro nádobí, pro mikrovlnnou troubu, ale i pro nás.

Plasty

Můžeme používat plastové nádobí, u kterého je od výrobce vyznačeno, že je vhodné pro použití v mikrovlnných troubách.

Speciální nádoby

Pro různé úpravy pokrmů se prodávají nebo jsou dodávány jako příslušenství speciální nádoby, které jsou použitelné pro všechny typy mikrovlnných trub nebo jsou určeny jen pro příslušný typ přístroje a funkci. Například Crisp talíř pro funkci Crisp).

Speciální papír a fólie

Pro přikrytí potravin lze použít speciální fólie nebo papír. Ale pozor, nepoužíváme voskovaný, jinak impregnovaný nebo barevný papír a běžné průsvitné fólie.

NIKDY NEPOUŽÍVÁME:

 • kovové nádobí, nádobí s kovovými částmi nebo ozdobami
 • voskované kelímky, talířky a misky
 • slepované nebo poškozené nádobí
 • nádobky z tenkého plastu
To nejdůležitější máme za sebou a příště se můžeme pustit do vaření.

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 18
 • Pavel
  Pavel

  Prosím o návod,jakou teplotou a jakým časem ohřát rozmrazenou pizzu v mikrovlnce

  31.03.2015 18:02:46

 • zuzka
  zuzka

  rošt do mikrovlnky

  zdravím dostala jsem mikrovlnku s grilem ale nebyl u ní potřebný rošt mohli by jste mi poradit kde ho sehnat odepište prosím na e-mail zuzka.chamulova@seznam.cz předem moc děkuji

  03.09.2010 13:12:11

 • dasi
  dasi

  jak grilovat

  mám novou mikrovlnku Gallet s grilem, ale nikde v návodu není použití grilu popsáno.Ráda bych si grilovala zeleninu.

  17.09.2009 18:19:42

 • pavel
  pavel

  Existuje fólie vypadající jako alobal, ale lze použít do mikrovlnky. Před časem jsem koupil v obchodě hotový pokrm a byl v "ALU" misce a na návodu byl návod na ohřev v mikro. S opatrností jsem zapnul mikrovlnku a čekal výbuch, ale nic se nestalo!! Nevíte prosím někdo jak se tento materiál nazývá? Děkuji za odpověď

  26.04.2009 13:37:47

 • Slávka
  Slávka

  Puding v mikrovlnce

  Prosím,dělal někdo puding v mikrovlnce?

  31.01.2009 17:35:37

  • misabenny
   misabenny

   Re: Puding v mikrovlnce

   Smíchat 500 ml mléka, puding, 2 lžíce cukru. Dámt na 2 min do MT, poté znovu zamíchat a ještě 2 minuty vlnit. a je hotovo. Pokud nebude puding ještě hustý, tak pár sekund přidat.

   13.02.2009 19:58:22

 • Tomáš
  Tomáš

  kovové nádobí do mikrovlnky

  Dobrý den, máme mikrovlnku LG s grilem i otočným rožněm.Při grilování kuřete uvádí návod použití rožně a plechového talíře.Automatické vaření nastaví kombinaci mikrovln a grilu zároveň. Zatím jsem to,ale nezkoušel,protože kovové nádobí do mikrovlnky přece nepatří. Můžete mi to prosím vysvětlit? Děkuji.TomášM.

  30.11.2007 11:54:19

  • Jarmila
   Jarmila

   Re: kovové nádobí do mikrovlnky

   Plechové nádobí ani náhodou. Museli se splést, jestli to v návodu opravdu je. Nejlepší je na něco talíř vhodný do MT nebo nádoba. Dá se koupit přímo nádobí na vaření v MT.

   28.02.2008 11:52:57

  • mara
   mara

   Re: kovové nádobí do mikrovlnky

   Jsi blbej nebo navedenej?! .Při GRILLOVÁNÍ!!!! kuřete uvádí návod použití rožně a plechového talíře. umíš číst?! nebo si neuvědomuješ co čteš tupoune. mikrovlny a GRILL jsou dvě věci v jedné - ale dvě věci na tebe jsou asi moc vid?!

   12.12.2009 18:31:39

 • Jarka
  Jarka

  Vaření v mikrovlnce

  Výborné a rychlé jsou v mikrovlnce uvařené brambory - stačí rozehřát v mikrovlnce v přikryté míse kousek másla, poté přidat na asi 1/2cm široké plátky nakrájené brambory, přidat sůl,kmín, trochu vody - stačí 2 lžíce, promíchat. Zapnout mikrovlnku na plný výkon na 3 minuty , vše promíchat a opět zapnout tak na 2 minuty - popřípadě na tak dlouho, až jsou brambory měkké. Záleží na množství brambor a výkonu mikrovlnky. Rozhodně máte do 10 minut přílohu na stole a ještě má výbornou chuť. Vřele doporučuju :)) A když si na konec varného procesu přidáte k bramborám nastrouhaný tvrdý sýr - máte výbornou rychlou večeři.

  17.08.2007 17:23:48

 • Monika
  Monika

  Jaka mikrovlnna trouba je k vareni a peceni vhodna?

  Mohu k vareni pouzit jakoukoli mikrovlnnou troubu? Nebo musi jit jiz o specialni, a tim i drazsi typ? Momentalne disponuji jednou z nejlevnejsich mikrovlnnych troub na trhu, kterou pouzivam jen k ohrevu. Dekuji.

  02.08.2006 14:41:23

  • Jana Konvalinková
   Jana Konvalinková

   Re: Jaka mikrovlnna trouba je k vareni a peceni vhodna?

   Dobrý den Moniko, ujistím Vás, že vařit můžete i v té nejobyčenější mikrovlnce. Pouze musíte přizpůsobit dobu vaření výkonu (znáte výkon Vaší MT?) a můžete se do toho pustit. Jen v ní nic neugrilujete, ale to zase není tragédie ;-). Pokud budete chtít poradit, klidně se ozvěte.

   02.08.2006 15:48:09

Celkem záznamů: 18

Přidat příspěvek k článku Vaření a mikrovlnka

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.