reklama
hledat uživatel
       

Vaření s partnerem

Proč jsou nejlepší kuchaři muži? Vyplatí se pustit je do naší kuchyně? Víme, jak přimět partnera ke spolupráci, a přitom neproměnit kuchyni v bojiště.

Ještě donedávna bylo rozdělení rolí v kuchyni jednoznačné - ženám patřila do ruky vařečka, mužům plný talíř. Dnes jsou role mnohdy obrácené - doba emancipace způsobila, že ženy věnují mnohem více času práci a svým koníčkům a prototypu ženy, která čtyřiadvacet hodin stojí u plotny a stará se o chod domácnosti, už se jen ironicky smějí. Mužům nezbývá nic jiného, než vyměnit pracovní náčiní za kuchyňskou zástěru a občas to se slečnou vařečkou taky zkusit.

Jak přimět partnera ke spolupráci

Péče o domácnost je stále více záležitostí žen, proto je většina matek a manželek ráda, když jim partner v kuchyni pomůže. I malá výpomoc v podobě naškrábaných brambor ulehčí práci. Jak k takové výpomoci parnera přimět? Požádejte jej laskavým, ne kritickým tónem. Pichlavý dotaz typu "Byl bys tak laskav a trochu mi pomohl? To nevidíš, kolik tu mám práce?" způsobí, že muž vám odvětí stejně nepříjemně, v lepším případě přiloží ruce k dílu, ale příště se bude kuchyni vyhýbat jako čert kříži. Važte proto slova a nezapomeňte na poděkování a pochvalu. Ta jej naopak nakopne natolik, že možná příště přijde s nabídkou pomoci sám.

Boj o vařečku

Máte tu čest sdílet kuchyni s partnerem, který se ve vaření vyzná stejně jako someliér ve víně? Pokud jste vzájemně sladěni a nemícháte se do práce toho druhého, gratulujeme. Jestliže ale neustále kritizuje váš způsob kuchtění a díky svým znalostem a zkušenostem chrlí jednu radu za druhou, jistě si připadáte jako totálně neschopná a společné vaření je pro vás utrpením. Nechcete-li kuchyni proměnit v bojiště, domluvte se na pravidlech. Jeden z partnerů se bude věnovat například přípravě hlavního chodu, druhý se postará o přílohu či dezert. Jasně si rozdělte svou práci a zapřísáhněte se, že nebudete počínání partnera komentovat, ani kdyby vám přišlo sebevíce hloupé. Pokud bude mise neúspěšná, společnou účast v kuchyni vyškrtněte ze seznamu možností a domluvte se, že jednou budete vařit vy a podruhé váš partner.

Když vaří muž

Možná jste zaregistrovali, že nejlepší kuchaři světa jsou muži. Také mezi šéfkuchaři je žena vzácností. Muž totiž bere vaření jako tvůrčí práci. Není divu, vezmeme-li v úvahu, že je ušetřen každodenního chystání jídla pro celou rodinu. Pro nás ženy je vaření rutinou, povinností, kterou je třeba splnit. Naproti tomu muž vaří většinou jen příležitostně, když má chuť, nebo jej o to někdo požádá. Zatímco ženy vymýšlejí důmyslné jídla o třech chodech, muž raději soustředí pozornost na jednoduchou, zato dobře připravenou pochoutku. Očekávejte flákotu masa s pořádnou dávkou koření, horu neumytého nádobí a mastný sporák. Připomínky si ale nechejte pro sebe. Dělá to přeci pro vás! Nezapomeňte mu jídlo pochválit a za odměnu se s ním podělte o úklid zaneřáděné kuchyně.

A jak jste na tom vy? Jste rádi, když vám partner v kuchyni podá pomocnou ruku nebo jej prosíte, aby se raději do vaření nepletl?

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • abbe
  abbe

  No trochu nadhledu by to chtelo - ze zkusenosti z rodin a od znamych tak je to presne naopak - zeny nerady vari ,delaji vetsi neporadek (pravda je ze lepe po sobe uklidi, ale protoze to delaji mene casto uklidi lepe) a takovychto pripadu znam vice nez prstu na koncetinach jednoho cloveka.

  12.06.2008 02:50:04

 • Jana
  Jana

  Názory dříve a nyní

  Můj přítel bohužel umí uvařit maximálně čaj. Pokud by byl v kuchyni, byla by to katastrofa, ale já bych to opravdu uvítala. Mně osobně vaření nebaví, dávám přednost jiným věcem, práci, koníčkům, příteli. Momentálně pracuji na tom, abych přítele taky zapojila do domácích činností, má zastaralé názory, myslí si, že ženská má být doma a chlap vydělávat. Toto pro mě ale neplatí, to budu raději bydlet sama a v klidu, než někomu doma dělat služku.

  11.06.2008 16:56:50

 • Jiřina K.
  Jiřina K.

  trochu nadhledu ;)

  Článek je napsán s určitou nadsázkou. Je jasné, že každý muž, který umí vařit, za sebou nezanechá spoušť a že umí vykouzlit i zdravější jídlo než je např. krvavý steak. Všeobecně ale muži jako takoví raději vaří maso než zeleninu, více koření než ženy a méně se starají o to, jak vypadá kuchyně v průběhu vaření.

  02.06.2008 19:45:20

 • Nogard
  Nogard

  trochu předpojaté ;)

  Rozhodně nesouhlasím s tím hloupým zevšeobecněním, že my muži připravíme flákotu a necháme po sobě neuklizenou kuchyň. To je asi tak stejný předsudek, jako když někdo tvrdí, že žena nezvládne vysokou managerskou pozici ve firmě. Ani jedno není pravda. Ale na druhou stranu souhlasím s radou "nekecat mu do toho" - to je opravdu cesta do pekel :)

  02.06.2008 12:45:35

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Vaření s partnerem

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.