reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Včelí produkty - propolis

V posledním dílu z řady včelích produktů se zaměřím na propolis. Stejně jako mateří kašička není propolis tak znám a používán. Přesto jsou jeho účinky lékařsky prokázány a rozhodně stojí za pozornost.

Popis propolisu

Ve volném překladu z řečtiny znamená propolis obranu města, v našem případě včelího úlu. Propolisu využívali již staří Egypťané a to k léčbě a při mumifikaci. A co je to propolis? Jedná se o hmotu - takzvaný včelí tmel, kterým včely ucpávají různé otvory, balzamují mrtvý hmyz nebo maličké myšky, kteří se dostali do úlu a nemohou je vynést, aby nepodléhali hnilobě. Vyplňují s ním spoje rámků nebo jím lakují buňky plástve. Propolis vzniká z mízy stromů, nektaru rostlin a sekretu včel. Získává se seškrabáním ze stropu úlu a z rámků, které na podzim včely bohatě tmelí propolisem. Propolis je významně obsažen i ve víčkách, jimiž včely uzavírají medové buňky a med se i přes dlouhé skladování nezkazí. Mnohem více propolisu je možno vytěžit pomocí speciálních pomůcek. Přesný vznik propolisu je předmětem neustálého výzkumu. Při pokojové teplotě jde o hustou lepkavou hmotou žlutohnědé barvy.

Složení propolisu

Propolis obsahuje z 50 až 85% živice, 12 až 40 % vosk, 12 až 40 % tříslovinu, 18 až 20 % makro a mikroprvky z popela, éterické oleje, mechanické příměsi a pyl. Dále propolis obsahuje tyto biologicky aktivní látky - cinnamilalkohol, kyselinu skořicovou, vanilín, izovanilín, kyselinu kávovou, kyselinu ferulovou, chryzin, tektochryzin, akacetin, kvercetin, kamforidy, ramnocitrín, galantin, Salinin, pektolinarigenin, pinostrobin, pinocembrín, sakuranetin, izosakuranetin, 3,3-dimetyléter kvercetin, pinobaksín, pterostiben, xantorrhoeol, kyselinu myristovou, kyselinu benzoovou, benzylalkohol, kyselinu sorbovou, eugenik, některé nasycené kyseliny a mnoho dalších látek.

Účinky propolisu

Propolis má výrazné protibakteriální účinky, ničí bakterie a zastavuje jejich růst. Dále působí antivirově, také proti kožním plísním, biostimulačně a povzbuzuje. Lze jej použít k lokální anestezii, neboť místně znecitlivuje. V případě RTG záření tlumí jeho účinky. Ozařovaná místa je nutno potřít propolisovou mastí a před i po ozáření týden užívat propolisovou tinkturu ředěnou vodou. Je účinný proti zánětům, proti průjmům, podporuje hojení ran a kůže, snižuje krevní tlak, způsobuje zvýšení vylučování žluče játry a žlučovými cestami, ruší účinek některých toxických látek. Je antiparazitální, antioxidační a antihemoragický. Výrazně zvyšuje chuť k jídlu a napomáhá růstu.

Užívání propolisu

Většinou se užívá propolisová tinktura ředěná vodou, například při silném zánětu nosohltanu se užívá 3 až 5 x denně 10 až 20 kapek nakapaných do šálku s 0,5 dl vody. Při všech interních indikacích, které vyvolávají horečnaté stavy 3 x denně 30 kapek. Výjimečně může vznikat vůči propolisu přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí. Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

Příprava propolisové tinktury

30 g propolisu pokrájíme na drobné kousky a dáme je do 500 ml čistého lihu do tmavé láhve. Dobře protřepeme a necháme 9 dní vyluhovat a každý den protřepeme. Na desátý den scedíme a máme hotovou propolisovou tinkturu. Cedíme přes sítko z umělé hmoty - tekutina nesmí přijít do styku s kovem. Nebo můžeme použít 250 ml vodky a 250 ml čistého lékárenského lihu. Stejně, jako v případě mateří kašičky, i propolis se využívá v kosmetickém průmyslu při výrobě krémů, pleťových vod, šamponů a vlasových kůr a dalších přípravků. V lékárnách a prodejnách zdravé výživy lze zakoupit propolisové bonbony. Tak a to je k včelím produktům vše. Kromě včelího medu, pylu, mateří kašičky a propolisu včely produkují vosk, který se využívá k výrobě svíček a včelí jed. Ten bohužel zná také mnoho z nás, jeho účinky mohou být pro některé lidi smrtelně nebezpečné. Jaké vy máte zkušenosti s včelími produkty? Využíváte nějaké, nebo patříte k alergikům, kteří se včelám a čemukoliv společnému s nimi vyhýbají? Napište nám své názory.

Komentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • nina
  nina

  Dobrý den
  proplis je uzasna vec
  ja si z toho delam masticky na vsechnio mozny
  kouknete sem https://vcelimor.cz/serial-dil -10-propolis-se-da-vyuzit/ na co vsechno je dobry

  06.11.2018 13:07:18

 • Otakar
  Otakar

  Nic lepšího a přírodního co by se vyrovnalo vlastnostem propolisu neexistuje. Lihový výtažek má bohužel velká omezení při aplikaci, která vyplývají z lihu, probourává se přes buněčnou membránu a rozpouští vedlejší látky pryskyřici, vosk, éterové oleje a smolu, které mění strukturu aktivních látek propolisu a mění tak celkové působení na lidský organizmus. Proto pravidelně a s přestávkami užívám rozpouštěný ve vodě. DOPORUČUJÍ.....!!!!

  27.08.2007 17:08:40

  • Jana Machalová
   Jana Machalová

   Re: propolis

   Můj dědeček je to samé. Pořád ho má doma v nějaké prťavé skleničce a maže si s ním kde co. Nejčastěji si s ním potírá bolavé dásně a zuby. Občas mívám pocit, že ho snad upíjí:-) Ale propolis, to je osvědčená věc. Při bolestech uší, zubů, ekzemech, různých odřeninách.

   05.12.2006 09:21:18

 • martina
  martina

  Propolis je zázračná věc, už jako malá holka si pamatuju, že ho babička měla doma - zředěný nějakým alkoholem a pomáhal úplně na všechno. Já ho používala hlavně na popraskanou kůži u ušního boltce, nebo na ekzémy. Nedávno jsem si ho koupila ve spreji (velikost cca jako nosní kapky) v lékárně asi za 30 ,- Kč - vřele doporučuju!!!

  05.12.2006 08:34:25

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Včelí produkty - propolis

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.